Porady domowe

Idzie burza. Jak chronić dom? Instalacja odgromowa – wymagania

Nadejście letniego sezonu oznacza dwie rzeczy: będzie gorąco i burzowo. W jaki sposób chronić siebie i dom przed burzą? Do czego służy instalacja odgromowa i kiedy jest wymagana?

Idzie burza. Jak chronić dom? Instalacja odgromowa – wymagania
REKLAMA

fot. Pixabay.com

Burza - co to jest?

Burza to zjawisko meteorologiczne, podczas którego dochodzi do intensywnych opadów deszczu (a czasem gradu) oraz wyładowań atmosferycznych. Towarzyszą im rozbłyski świetlne – błyskawice oraz niepokojące efekty dźwiękowe – grzmoty. Pioruny to przeskoki ujemnych ładunków elektrostatycznych, z dolnej partii chmur burzowych, w których powstały, na ziemię. Nie sposób określić, gdzie takie wyładowanie uderzy. Pioruny szukają zazwyczaj najkrótszej drogi do ziemi, często więc trafiają w najwyżej sięgające elementy – wieże, maszty, drzewa, wysokie budynki etc.

Czy pioruny uderzają w budynki?

To jednak nie jest reguła. Trudności w przewidzeniu miejsca uderzenia pioruna to dobry powód, by rozważyć zabezpieczenie budynku mieszkalnego przed jego przykrymi skutkami. Doniesienia o tym, że do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko, dla własnego dobra lepiej włożyć między bajki.

Niektóre obszary, a co za tym idzie, znajdujące się tam domostwa, są bardziej narażone na niekorzystne oddziaływania burz. Ryzyko ocenić można, rozważając kilka czynników, m.in.: częstotliwość występowania burz w danym regionie, siłę wyładowań, rodzaj zabudowy okolicy (wysokość budynków, niskie skupie domów, budynki w otwartym terenie itp.) Przeciętnie burze z wyładowaniami najczęściej występują w południowo-zachodniej części kraju. Zmiany klimatu związane z efektem cieplarnianym powodują jednak, że w Polsce będzie występować więcej gwałtownych i nierzadko groźnych w skutkach zjawisk pogodowych.

 fot. 123RF/PICSEL

Jak chronić dom przed burzą? Instalacja odgromowa wymagania

Dom przed rezultatami burzy zabezpieczy instalacja odgromowa, która minimalizuje ryzyko związane z uderzeniami piorunów. Zgodnie z polskim prawem budowlanym oraz Polską Normą dot. ochrony odgromowej budynków, nie każdy dom jednorodzinny obowiązkowo musi posiadać instalację odgromową.

Na jakich budynkach instalacja odgromowa jest wymagana?

Ochronę w wymiarze podstawowym należy zapewnić budynkom, których wskaźnik zagrożenia piorunowego przekracza 10^-4 oraz budynkom wolnostojącym, o wysokości powyżej 15 m i powierzchni większej niż 500 m^2, a także obiektom użyteczności publicznej, halom produkcyjnym, budynkom o znaczeniu historycznym, kulturalnym czy materiałowym. Wymóg względem wysokości nie dotyczy obiektów wykonanych z materiałów łatwopalnych, np. drewna. W przypadku budynku, którego nie dotyczą przepisy, założenie instalacji odgromowej jest więc decyzją inwestora.

 fot. 123RF/PICSEL

Co daje instalacja odgromowa?

Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona przed uderzeniem pioruna, a jeśli już do niego dojdzie -  przejęcie wyładowania atmosferycznego i odprowadzenie ładunku bezpiecznie do ziemi. W praktyce oznacza to, że najwyższy element instalacji – zwody – „zwabiają” i przejmują energię z uderzającego pioruna (dzięki czemu nie uderza on w inne części domu). Prąd przechodzi przewodami aż do uziomu, gdzie jest rozpraszany, a różnica potencjału między ziemią a chmurami burzowymi wyrównuje się.

Co to jest instalacja odgromowa?

W skład typowej instalacji odgromowej wchodzą:

- Zwody – wyróżniamy zwody pionowe, czyli ostro zakończony pręt oraz poziome – sieci metalowych przewodów.

- Przewody odprowadzające, które łączą się z przewodami uziemiającymi.

- Przewody uziemiające, które prowadzą przejęte ładunki do uziomu.

- Uziom – odprowadza ładunki elektryczne do metalowych części ukrytych w gruncie.

- Zaciski probiercze – połączenia śrubowe przewodów odprowadzających i uziemiających, które dzięki temu, że są rozłączane, umożliwiają pomiar oporu elektrycznego uziomu i sprawdzanie poprawności wykonania piorunochronu, a w szczególności ciągłości galwanicznej nadziemnej części instalacji.

Burza — fakty i mity

„Skoro sąsiad ma piorunochron, ja nie potrzebuję”

Działanie piorunochronów polega w pewnym sensie na przyciąganiu piorunów, nie znaczy to jednak, że jeśli jeden budynek w okolicy ją posiada, pozostałe w sąsiedztwie będą całkowicie chronione.

Auto to bezpieczny schron przed burzą. Czy piorun uderza w samochód?

To zależy – uznaje się, że szczelnie zamknięty samochód, z wyłącznie metalową karoserią, utworzy coś na kształt klatki Faradaya. Piorun uderzający w auto „spłynie” po nadwoziu i zostanie odprowadzony do ziemi. Ważne jest jednak, by będąc w środku pojazdu, nie dotykać żadnej jego metalowej części ani szyb. Huk i rozbłysk świetlny towarzyszący wyładowaniu może jednak ogłuszyć i oślepić na dłuższy czas. Jeśli mamy taką możliwość, schrońmy się przed burzą w innym, bezpiecznym miejscu.

Burza a otwarte okno

Istnieją doniesienia o piorunach – zwykłych oraz kulistych, które wpadają do domów przez otwarte okna. Dotąd nie udało się zweryfikować czy naukowo zbadać tego tajemniczego zjawiska. Niemniej podczas burz warto pozamykać okna i drzwi, chociażby po to, by uchronić mieszkanie przed zalaniem. Pod żadnym pozorem nie obserwujmy burz z balkonu!

 fot. Pixabay.com

Burza a wyłączenie prądu

Podczas burzy najlepiej odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne od źródeł zasilania. Nigdy nie wyłączajmy ich jedynie przyciskiem ani nie pozostawiajmy ich w trybie stand-by. Największym zagrożeniem nie jest, jakby się mogło wydawać, uderzenie pioruna w budynek, a wyładowania w jego pobliżu, które mogą oddziaływać na jego system elektryczny, wywołując tzw. przepięcie – nagły, krótkotrwały skok napięcia. Zasadniczo poprawnie przygotowanej sieci, wyposażonej w system ochrony przeciwprzepięciowej nic nie grozi. Ryzyko negatywnych powikłań wzrasta, jeśli stan domowej instalacji elektrycznej pozostawia wiele do życzenia.

Przeczytaj: Skoki napięcia lub piorun zniszczyły sprzęt RTV, lub AGD. Kto za to zapłaci?

Router a burza, smartfon a burza

Wbrew powszechnym przekonaniom ani ruter, ani telefony komórkowe nie przyciągają burz czy piorunów. Wprawdzie aktywne nadajniki radiowe (ruter, telefon komórkowy) jonizują powietrze, robią to jednak w znikomej mierze, nie na tyle, aby ściągnąć wyładowanie. Pole elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia mobilne jest bardzo małe, a zatem rozmawianie lub pisanie SMS-ów w czasie burzy nie stanowi zagrożenia. Co innego telefony stacjonarne podłączone do sieci — korzystanie z nich podczas gwałtownych zjawisk atmosferycznych może być bardzo niebezpieczne.

Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Poznaj 5 powodów, dla których warto czasem zajrzeć do swojej rynny

Jak czyścić laptopy, telewizory i smartfony?

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne lato?

10 zasad oszczędzania energii

Jak pozbyć się starego sprzętu AGD?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Idzie burza. Jak chronić dom? Instalacja odgromowa – wymagania"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.