Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak przywrócić blask drewnianej podłodze? Tak się to robi krok po kroku

Cyklinowanie drewnianej podłogi, czyli szlifowanie parkietu maszyną szlifującą w celu zdarcia uszkodzonej warstwy drewna i przywrócenia jej dawnego wyglądu, to skuteczny, ale bardzo kosztowny i czasochłonny zabieg. Jakie są alternatywne sposoby renowacji drewnianej podłogi?

Jak przywrócić blask drewnianej podłodze? Tak się to robi krok po kroku
Cyklinowanie to nie jedyny sposób na odnowienie drewnianej podłogi. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykulu dowiesz się

Cyklinowanie drewnianej podłogi

Cyklinowanie to najlepszy sposób odnowienia drewnianej podłogi. Usuwa plamy, przebarwienia, ślady uszkodzeń drewna. Jest to kosztowny i czasochłonny zabieg, jednak spośród wszystkich dostępnych metod, przynosi najlepsze rezultaty. Z cyklinowaniem absolutnie nie powinno się czekać w nieskończoność. Bardzo mocno uszkodzone podłogi mogą się już nie nadawać do naprawy

Renowacja drewnianej podłogi to zabieg stosunkowo prosty, choć wymaga on zastosowania specjalistycznego sprzętu. Dlatego też lepiej zlecić to fachowcom.

Kiedy warto cyklinować podłogę?

Większość specjalistów zaleca, by cyklinowanie wykonywać co około 10-12 lat, dzięki czemu można mieć pewność, że podłoga będzie po nim wyglądać jak nowa.

cyklinowanie podłogi Do cyklinowania nadają się zarówno klasyczne deski, jak i panele podłogowe układane w jodełkę. Fot.123RF.com

Renowacja drewnianej podłogi krok po kroku

 • Przygotuj narzędzia

Do odnowienia drewnianej podłogi bez cyklinowania trzeba przygotować odpowiednie narzędzia, takie jak szlifierka lub papier ścierny, pędzel do malowania oraz przyrządy do posprzątania po zakończonych pracach.

 • Szlifowanie

Na początku papierem gruboziarnistym powinno się zetrzeć wierzchnią warstwę lakieru. Następnie w miarę postępu prac zmieniaj papier na taki o drobniejszym ziarnie. W ten sposób skutecznie usuniesz rysy i inne ubytki powstałe na powierzchni podłogi. Jeśli używasz szlifierki, zastosuj odpowiednie urządzenie. Przy używaniu szlifierki taśmowej, która pracuje efektywniej i dokładniej niż bębnowa skutecznie wyrównasz powierzchnie podłogi. Dodatkowo usuniesz też drobne rysy. Sama głębokość szlifowania zależy od rodzaju i stanu drewna. Jeśli uszkodzenia są niewielkie, wystarczy 1 mm. 

 • Odpylanie

Kolejnym krokiem jest odpylenie nawierzchni. Zrób to na sucho.

 • Wypełnij ubytki

Jeśli skończysz sprzątanie, dokładnie przyjrzyj się swojej pracy tam, gdzie papier ścierny lub szlifierka nie wygładziła zarysowań, nałóż masę szpachlową i wypełnij ubytki. Pamiętaj, aby dopasować ją kolorystycznie. Możesz też zebrać pył, który powstał podczas pracy i dodać do specjalnej masy epoksydowej lub szpachlowej, wymieszać i powstałą mieszanką wypełnić ubytki. W ten sposób uzupełnisz je tym samym materiałem.

 • Lakierowanie

Ostatnim etapem jest dokładne umycie podłogi i nałożenie świeżego lakieru lub bezbarwnego oleju. Jeśli chcesz podkreślić rysunki usłojenia idealna będzie lakierobejca. Nie tylko ożywisz podłogę, ale także zabezpieczysz warstwą ochronną. Powierzchnie lakierowane można też potraktować specjalną polerką do nawierzchni.

 • Olej naprawczy

W przypadku podłogi olejowanej zadbaj o olej naprawczy, który jest idealny do nawierzchni posiadającej niewielkie ubytki i małe zadrapania. Wystarczy, że równomiernie rozprowadzisz go na panelach i usuniesz nadmiar produktu. To bardzo prosty patent na niewielkie uszkodzenia na panelach.

 • Uważaj na gwoździe

Jeśli przystępujesz do renowacji bardzo starej podłogi, uważaj na gwoździe. Często są one wbite w deski i mają wystające główki co może uszkodzić szlifierkę. Należy je wcześniej usunąć lub dobić do desek. Następnie te miejsca wygładź ręcznie papierem ściernym.

odnawianie drewnianej podłogi Sposoby na odnowienie posadzki z drewnianych desek, różnią się w zależności od zastosowanej metody impregnacji. Fot.123RF.com

Jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania

Kiedy z różnych względów nie możemy zdecydować się na odnowienie drewnianej posadzki w ten sposób, do dyspozycji mamy kilka tymczasowych alternatyw. Zabiegom oczyszczającym poddać możemy zarówno parkiety, jak i deski podłogowe.

Sposoby na odnowienie posadzki z drewnianych desek, różnią się w zależności od zastosowanej metody impregnacji. Inaczej dba się o  drewno olejowane, a inaczej lakierowane.

 • Renowacja podłóg olejowanych

W przypadku podłogi olejowanej już samo dokładne umycie jej powierzchni może dać zadowalające efekty. W pierwszej kolejności zaczynamy od dokładnego jej odkurzenia. Następnie przy użyciu specjalnego mydła (do kupienia w sklepach budowlanych i meblarskich, także w internecie) oraz płaskiego mopa, myjemy posadzkę. Co ważne, końcówkę czyszczącą należy każdorazowo dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody – jej zbyt duża ilość szkodzi drewnu. Po umyciu podłogi ponownie zabezpieczamy ją warstwą natłuszczającą.

Duże, widoczne plamy i zabrudzenia, którym nie dało rady mydło, można usunąć z pomocą specjalnego zmywacza do tego rodzaju powłok. Ponieważ są to silne środki czyszczące, po ich użyciu na posadzce pozostanie wyraźny ślad – aby się go pozbyć, należy zeszlifować go polerką z padem czarnym lub papierem ściernym o grubości ziarna ok. 100-120. Na końcu zabezpieczamy drewnianą powierzchnię wybranym olejem.

Na rynku dostępne są również delikatniejsze środki, które nie pozostawiają żadnych „wyrw” – w takim wypadku wystarczy trzykrotnie zaolejować (lub pokryć specjalną pastą) czyszczone miejsce. Drobne ryski i wyszczerbienia po pewnym czasie same się zasklepią, ponieważ drewno zacznie pęcznieć. Większe uszkodzenia trzeba jeszcze uprzednio zaszpachlować.

 • Renowacja podłóg lakierowanych

Jeśli podłoga lakierowana jest we względnie w dobrym stanie – ubytki są niewielkie, nie wystąpiło butwienie i inne uszkodzenia – ich renowacji możemy podjąć się samodzielnie. Tak jak w przypadku olejowanego drewna, wszelkie prace dobrze rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni. Odkurzamy, a następnie zmywamy posadzkę wilgotnym mopem z zastosowaniem przeznaczonego w tym celu środka o beztłuszczowej formule. Czasami, aby podłoga zyskała oczekiwany wygląd, wystarczy usunąć z jej powierzchni drobne ubytki lub przebarwienia. Im lepiej na co dzień dbamy o posadzki tego rodzaju, tym dalej w czasie odsuwamy konieczność profesjonalnego cyklinowania.

Jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem?

Poważniejsze zabrudzenia doczyścić można, stosując stare, domowe, sprawdzone sposoby:

 • tłuste plamy, jak również te po smole, paście do butów i czekoladzie znikają po przetarciu ich odrobiną benzyny ekstrakcyjnej.
 • ślady po alkoholach usunie woda z płynem do naczyń (pamiętajmy jednak, by nie zalewać podłogi bezpośrednio wodą),
 • plamy po atramencie usunie spirytus.

Po doprowadzeniu podłogi do porządku zalecane jest nałożenie na nią warstwy substancji zabezpieczającej, w której składzie znajdują się woski i polimery.

Niewielkie uszkodzenia nie wymagają szlifowania, można więc uzupełnić je z pomocą szpachli woskowej, wosku naprawczego i farby artystycznej – dobrze wybierać odcień o ton jaśniejszy niż nasza posadzka. Takie produkty delikatnie ciemnieją, zatem koloryt podłogi będzie ładnie wyrównany, bez widocznych przebarwień. Po wypełnieniu „wyrwy”, na okalającą ją przestrzeń, dobrze jest nanieść cienką warstwę rozrzedzonego lakieru.

Z większymi wgłębieniami i wyszczerbieniami pracuje się inaczej.

 • W pierwszej kolejności uszkodzoną powierzchnię szlifujemy gruboziarnistym papierem ściernym lub szlifierką.
 • Po dokładnym odpyleniu wypełniamy szparę masą szpachlową.
 • Kiedy zaschnie, polerujemy i nanosimy powłokę zabezpieczającą.
 • Przed szlifowaniem upewnijmy się, że z podłogi nie wystają stare gwoździe.

Stosując się do podanych wskazówek z zastosowaniem bardziej profesjonalnego instrumentarium, np. szlifierki taśmowej właściwie samodzielnie będziemy w stanie odnowić powierzchnię podłogi. Po dokładnym oszlifowaniu i odpyleniu na jej powierzchnię nanieść można np. barwioną lakierobejcę.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.