Porady domowe

Jak wyczyścić grill tradycyjny, gazowy, elektryczny?

Sezon grillowy w pełni. Przygotowywanie i spożywanie posiłków na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność, która trwa, dopóki nie trzeba wyczyścić  rusztu oblepionego tłuszczem i resztkami jedzenia. Jak i czym wyczyścić grill?  

Jak wyczyścić grill tradycyjny, gazowy, elektryczny?
fot. Pixabay.com
REKLAMA

Jak wyczyścić ruszt grilla?

Aby grill w dobrym stanie posłużył nam przez długi czas, a przygotowywane na nim dania były smaczne i zdrowe należy o niego właściwie zadbać. Każde tego typu urządzenie – grill gazowy, elektryczny czy tradycyjny należy regularnie, najlepiej po każdym użyciu czyścić. Nieusunięte resztki spalonego jedzenia i tłuszczu wytwarzają szkodliwe związki chemiczne podczas każdego kolejnego grillowania. Przedostają się one do pożywienia, a co za tym idzie – do naszych organizmów.

Czyszczenie grilla tradycyjnego

Po zakończeniu przyrządzania potraw dobrze jest wypalić resztki jedzenia z rusztu. Gdy grill wygaśnie i przestygnie, ewentualne ściągamy przy użyciu szczotek z włosiem ze stali nierdzewnej lub z włosia palmy.  

Domowy środek na czyszczenie grilla

W przypadku bardziej opornych zabrudzeń, na kratkę i inne elementy urządzenia rozpylmy niedużą ilość roztworu wody i octu (1:1) z dodatkiem kilku kropel płynu do naczyń. Gąbką delikatnie przetrzyjmy grill, starając się go nie zarysować. Dobrą metodą jest również użycie pasty z sody oczyszczonej. Komorę i ruszt po myciu należy wytrzeć do sucha. Brudny grill można oczyścić z resztek jedzenia, używając też połowy cebuli lub foli aluminiowej zgniecionej w kulkę.

czyszczenie grilla fot. Pixabay.com

Płyn do czyszczenia grilla

Jeśli zawiodą naturalne i domowe sposoby na wyczyszczenie grilla, zostaje zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych. Ich użycie jest proste – wystarczy postępować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Zwykle rozpyla się je na ruszt i pozostawia na kilka chwil, a następnie wyciera do sucha.

Rozgrzanej komory grilla, w której wciąż znajduje się dogasający brykiet, nie wolno zalewać wodą. To powoduje jego szybsze rdzewienie.

Wypalanie grilla gazowego

Czyszczenie grilla gazowego dobrze zacząć od wypalenia resztek brudu – przy zamkniętej pokrywie piekarnik należy rozgrzać do maksymalnej temperatury. Cały zabieg trwa zwykle do 20 min, dopóki z urządzenia przestanie ulatniać się dym.

Czyszczenie grilla gazowego

Gdy grill przestygnie, należy odłączyć go od źródła gazu. Poszczególne elementy urządzenia należy zdjąć i umyć osobno. Najwięcej uwagi poświęcamy rusztowi. Zabrudzenia zdejmujemy drucianą szczotką, a później dokładnie myjemy go gąbką z mydlinami i octem. Resztki pożywienia z komory pieczenia można wciągnąć odkurzaczem lub wymieść. Sprzęty tego typu mają specjalne ociekacze, do których spływa tłuszcz. Pojemnik z zanieczyszczeniami opróżniamy i przemywamy w wodzie z octem i dodatkiem płynu do mycia naczyń. Wilgotną gąbką przecieramy również szyny aromatyzujące. Przed ponownym złożeniem, wszystkie części grilla gazowego powinny przeschnąć. Po każdym myciu dobrze jest grill gazowy zaimpregnować olejem w sprayu.

src: Jak czyszczę mega brudnego grilla, Youtube.com, kanał: Uporządkowana

Czyszczenie grilla elektrycznego

Grill elektryczny wymaga delikatniejszego czyszczenia, niż grille gazowe czy tradycyjne. Nie można uszkodzić warstwy teflonu, która pokrywa jego ruszt. Przed myciem koniecznie odłączmy go od źródła zasilania. Do zdjęcia przypalonych resztek jedzenia używajmy szpachelki kuchennej (której można używać do powierzchni teflonowych).

Jak usunąć tłuszcz z grilla elektrycznego?

Sam tłuszcz z rusztu usunąć można przy użyciu ręcznika papierowego lub miękkiej gąbki zwilżonej octem, lub wodą z płynem do mycia naczyń. Nie zapominajmy o wyczyszczeniu dolnej części urządzenia, gdzie podczas pieczenia spływają soki.

Deccoria.pl

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wyczyścić grill tradycyjny, gazowy, elektryczny?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.