Porady domowe

Kontrola pieca w sezonie grzewczym. Kto zapuka do drzwi i co będzie sprawdzał?

Rozpoczął się sezon grzewczy w Polsce, a wraz z nim ruszają kontrole pieców i kotłów. Strażnicy miejscy lub uprawnieni urzędnicy sprawdzają jakość paliwa grzewczego oraz kontrolują rodzaj wykorzystywanego opału do ogrzania nieruchomości. Jak wygląda kontrola pieca w sezonie grzewczym i kto może się jej spodziewać? Czy kontrolerzy pieców mają prawo wstępu na prywatne posesje?

Kontrola pieca w sezonie grzewczym. Kto zapuka do drzwi i co będzie sprawdzał?
Kontrole pieców w sezonie grzewczym mają na celu ochronę nie tylko przyrody, ale i ludzkiego zdrowia, któremu smog poważnie zagraża. Fot.Daniel Dmitriew/Forum
REKLAMA

Spis treści:

Na czym polega kontrola pieca w sezonie grzewczym?

Sezon grzewczy wiąże się z nasilonymi kontrolami antysmogowymi, które mają za zadanie sprawdzić stan paleniska oraz jakość i rodzaj wykorzystywanego opału do ogrzania domu. Kontrola może być rutynowa lub nastąpić w związku z otrzymanym zgłoszeniem. Jedna posesja może zostać skontrolowana wielokrotnie, jeśli zgłoszenia się powtarzają.

Kontrole pieców w sezonie grzewczym to element działań służących walce ze smogiem, który powstaje m.in. wskutek emisji zanieczyszczeń z domowych kominów. Kontrole pieców w sezonie grzewczym mają na celu ochronę nie tylko przyrody, ale i ludzkiego zdrowia, któremu smog poważnie zagraża.

Kto może spodziewać się kontroli pieca w sezonie grzewczym?

Praktycznie każdy właściciel domu z dymiącym kominem może spodziewać się kontroli pieca w sezonie grzewczym. Kontrolerzy mają prawo wstępu na prywatne posesje oraz mogą odwiedzać budynki mieszkalne, przemysłowe i inne obiekty.

W przypadku prywatnej nieruchomości kontrola budynku może zostać przeprowadzona w godzinach 6-22. Natomiast na terenie, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza, może to nastąpić przez całą dobę.

kto przeprowadza kontrole antysmogowe Kontrolę pieca w sezonie grzewczym mają prawo przeprowadzać urzędnicy oraz straż miejska. Fot.Daniel Dmitriew/Forum

Kto przeprowadza kontrole pieców w sezonie grzewczym?

Do kontroli antysmogowej upoważnieni są strażnicy miejscy (gminni) oraz urzędnicy gminy, miasta, powiatu i urzędu marszałkowskiego. Należy pamiętać, że prawo do kontroli mają tylko konkretni urzędnicy, których do tego upoważniono.

Jeśli kontrolę przeprowadził urzędnik, to nie ma on prawa do wystawiania mandatów. Może on jednak skierować do sądu wniosek o karę grzywny. Zarówno strażnik miejski, jak i urzędnik mogą też wnioskować w sądzie o ukaranie osoby łamiącej prawo karą ograniczenia wolności do jednego miesiąca albo karą aresztu od 5 do 30 dni.

Podczas kontroli upoważniony funkcjonariusz ma prawo:

  • wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem na teren nieruchomości,

  • przeprowadzić badania (m.in. pobrać próbkę popiołu z paleniska, zbadać wilgotność drewna),

  • zażądać wyjaśnień od kontrolowanych osób i je przesłuchiwać,

  • poprosić o udostępnienie danych i dokumentów, które są związane z kontrolą,

  • wykonać dokumentację fotograficzną.

Uprawnienia te określone są w art. 379 ustawy o ochronie środowiska.

Przeczytaj również: Czym można palić w piecu? Co z ekogroszkiem i miałem? Zakazane odpady i kary

Jak wygląda kontrola pieca w sezonie grzewczym?

Czynności kontrolne pieca są wykonywane w obecności właściciela nieruchomości lub domowników i podlegają składowi opału, barwie dymu oraz jakości paliwa grzewczego. Osoby przeprowadzające kontrole mogą zatem zajrzeć do pieca, żeby sprawdzić, czym palimy. Nie zawsze duże zadymienie oznacza, że właściciel pieca pali niedozwolonymi materiałami. Zdarza się, że za podejrzanym wyglądem wydobywającego się z komina dymu nie stoi spalanie śmieci, ale niewłaściwa technika palenia lub wykorzystywanie węgla nieprzeznaczonego do danego typu pieca.

Podczas kontroli upoważnieni pracownicy mogą również wykonać dokumentację fotograficzną, badanie wnętrza pieca specjalnymi urządzeniami, a także pobierać próbki popiołu. Urzędnik lub strażnik miejski ma prawo sprawdzić też, czy piec grzewczy jest zgodny z normami i przepisami obowiązującymi w danym regionie oraz zażądać okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.

Przeczytaj również: Kilka tysięcy złotych grzywny, a nawet więzienie. Co grozi za palenie śmieci?

Kontrola pieca w sezonie grzewczym. Co grozi za złamanie przepisów?

Na palących śmieciami strażnicy miejscy mogą nakładać mandaty karne do 500 złotych, a w drastycznych przypadkach kierować wnioski do sądu o ukaranie. Wówczas może on wymierzyć właścicielowi karę nawet do 5000 zł. Odmowa przyjęcia mandatu skutkuje skierowaniem sprawy do sądu.

Niewpuszczenie do kontroli pieca stanowi złamanie prawa. W takiej sytuacji kontrolerzy mogą wezwać policję i wejść na posesję w jej asyście. W Kodeksie Karnym znajduje się bowiem zapis, że „kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” (Art. 225 Kodeksu Karnego).

Przeczytaj również: Zmiany w sklepie PGG. Logowanie tylko z profilem zaufanym

Nazywany cichym zabójcą. Uważajcie także latem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

Arek1991

No i przecież wielmożny prezes Jarosław K. pozwolił nam palić wszystkim w piecu żeby przeżyć w tym trudnym dla nas czasie. Te artykuły, tytuły i to co się dzieje w tym kraju to jedna wielka parodia. Nie dość że rząd tępy to i media z d...

moks

Yhy, już wpuściłem urzędnika do domu ... a już na pewno po 21:00 .. Czy urzędnik ma prawo wejść do domu? Przekazanie informacji o budynku będzie dobrowolne, a jego właściciel będzie mógł zamówić wizytę urzędnika online w dogodnym dla siebie terminie. Wówczas do drzwi zapuka kominiarz, pracownik gminy, inspektor ochrony środowiska czy ktoś z uprawnieniami budowlanymi. Bez naszej zgody urzędnik nie wejdzie do naszego domu. Policjant może za to wejść do mieszkania w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że w środku znajduje się ścigana przez prawo osoba lub skradziona rzecz. Funkcjonariusz musi jednak okazać postanowienie o przeszukaniu, a przed przekroczeniem progu zażądać wydania poszukiwanej osoby czy rzeczy.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kontrola pieca w sezonie grzewczym. Kto zapuka do drzwi i co będzie sprawdzał?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.