Porady domowe

Masz problem ze śladami po długopisie na skórzanych meblach? Zobacz, jak go rozwiązać

Skórzane meble i ubrania są drogie, a nie tak łatwo wywabić z nich zabrudzenia. Szczególnie trudne do usunięcia są plamy z długopisu. W tym poradniku powiemy, jak usunąć ślady tuszu, by skóra ciągle wyglądała jak nowa.

Masz problem ze śladami po długopisie na skórzanych meblach? Zobacz, jak go rozwiązać
fot. 123RF/PICSEL

Rodzaje skór a ich czyszczenie

Na rynku dostępne są różne rodzaje skór - podzielić je można na sztuczne i naturalne. "Eko-skóry" tym różnią się od naturalnych, że posiadają cienką warstewkę folii na powierzchni. Żeby usunąć długopis z syntetycznego materiału, trzeba działać bardzo delikatnie. Ewentualnego uzupełnienia startej folii może się podjąć tylko specjalista.

Inny podział to skóry gładkie i szorstkie. Te pierwsze są zwykle łatwiejsze do wyczyszczenia. Jeżeli zadziałamy odpowiednio szybko, to możemy po prostu sprać plamę za pomocą wacika nasączonego w alkoholu izopropylowym lub spirytusie. Natomiast skóry szorstkie bardziej absorbują zanieczyszczenia oraz są podatne na zniszczenia.

Czyszczenie skóry taśmą

Plamy z długopsiu ze skórzanych materiałów można usunąć domowymi sposobami. Na rynku dostępne są również profesjonalne preparaty do wywabiania tego typu zabrudzeń. 

Kiedy skórzany mebel zostanie zabrudzony długopisem, w pierwszej chwili wpadamy w panikę. Czym usunąć zabrudzenie? Najprostszym sposobem jest użycie taśmy klejącej. Jest to szczególnie skuteczne przy gładkim materiale, może się też sprawdzić przy eko-skórach. Procedura jest prosta, chociaż wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu.

Taśma działa podobnie jak gumka. Zanieczyszczenie po prostu przykleja się do jej powierzchni i powoli odchodzi. Zwykle konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Naklejamy w miejscu plamy taśmę. Sprawdzamy, czy tusz zostaje na jej lepkiej stronie. Jeżeli tak, to powtarzamy tę czynność, aż ślady przestaną być widoczne. Jeżeli plama jest świeża, a skóra gładka, to powinno się dać zetrzeć długopis bez pomocy innych środków. Jeżeli mamy pod ręką specjalny sztyft do usuwania plam, to poprawiamy czyszczenie z jego pomocą. Metodę z taśmą można też zastosować przy wywabianiu plam z kurtki skórzanej. 

Jakiej metody byśmy nie wybrali, pamiętajmy, żeby sprawdzić w  niewidocznym miejscu, jaka będzie skuteczność danego sposobu. Dzięki takiej próbie bezpiecznie sprawdzimy czym usunąć długopis ze skóry, zanim zastosujemy metodę w praktyce. Sprawdź także ten artykuł o usuwaniu plam z długopisu.

REKLAMA

Czyszczenie gumką do nubuku

Jak usunąć ślady po długopisie ze skóry szorstkiej? Tu przyda się gumka do nubuku. Dostaniemy ją w sklepach obuwniczych. Plamy z tuszu wnikają głębiej w taką skórę, a jej powierzchnię łatwiej jest uszkodzić podczas czyszczenia, dlatego róbmy to delikatnie. Gumka do czyszczenia nubuku, dzięki szorstkiej powierzchni, sprawnie ściąga zabrudzenia. Jest też łatwa do użycia i nie trzeba mieć pod ręką żadnych dodatkowych detergentów.

czyszczenie skórzanych mebli fot.123RF/PICSEL

Jeżeli istnieje taka możliwość, lepiej zetrzeć zabrudzenia z tuszu używając tylko gumki. Mając już lekko odczyszczoną skórę, można spróbować ją przeprać lub oddać do czyszczenia chemicznego. Jeżeli nie mamy pewności czy ta metoda zadziała, to najlepiej skontaktować się z ekspertem lub dobrą pralnią chemiczną.

Czyszczenie czy barwienie?

Metod czyszczenia skóry jest wiele. Czasami plamy z tuszu czy długopisu udaje się po prostu sprać albo wywabić za pomocą środków chemicznych. Innym razem wystarcza czyszczenie mechaniczne. Czasami jednak lepszą opcją jest barwienie zanieczyszczonego miejsca. Zamiast zastanawiać się, jak usunąć długopis ze skóry, można wyczyścić tylko najbardziej widoczne plamy, a resztę zakryć barwnikiem. Jest to o tyle polecana metoda, że usuwanie plam ze skórzanej tkaniny, zwłaszcza w ciemnym kolorze, może się skończyć jeszcze gorszymi przebarwieniami.

Niektóre plamy z długopisu da się wywabić za pomocą soku z cytryny lub spirytusu. Zawsze trzeba jednak pamiętać, żeby zrobić niewielką próbę w miejscu, którego nie widać. Każda skóra jest inna. Od tego jakiego użyto pokrycia (farby, akrylu, folii) i jaka jest faktura samej skóry, zależy skuteczność danego sposobu czyszczenia.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.