Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Co się bardziej opłaca? Które ogrzewanie daje więcej ciepła

Budując i remontując swój dom lub mieszkanie, wiele osób zastanawia się, co wybrać – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Oba te rozwiązania niosą za sobą zarówno sporo korzyści, jak i niedogodności. Podpowiadamy, co bardziej się opłaca i co będzie zdrowszym rozwiązaniem dla twojego organizmu.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Co się bardziej opłaca? Które ogrzewanie daje więcej ciepła
Ogrzewanie podłogowe to dobre rozwiązanie zarówno do domów parterowych, jak i piętrowych. Fot.

SPIS TREŚCI:

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest niskoenergetycznym systemem grzewczym. Jest to komfortowe rozwiązanie, ponieważ ciepło przepływa przez całą powierzchnię podłogi, co sprawia, że temperatura w pomieszczeniach rozkłada się bardzo równomiernie. Temperatura posadzki wynosi od 26 do 29 stopni Celsjusza. Ogrzewanie podłogowe, które montuje się w domu, może być wodne lub elektryczne. Decydując się na taki system grzewczy, warto wiedzieć, jak działa ogrzewanie podłogowe.  

Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania i konwekcji. Ciepło emitowane jest z podłogi i płynie w górę pomieszczenia, co likwiduje różnicę temperatur. Ważną funkcję pełni również rozdzielacz ogrzewania podłogowego, który rozprowadza ciepło po rurach. Instalację ogrzewania podłogowego umieszcza się na podkładzie betonowym na gruncie. Składa się ona z kilku elementów, które pełnią konkretną funkcję:

 • Izolacja przeciwwilgociowa – używana jest do jej tworzenia folia budowlana lub aluminiowa, którą umieszcza się na izolacji podstawowej.
 • Taśma brzegowa – składa się z pianki polietylenowej i folii. Ma na celu oddzielenie wylewki podłogi od konstrukcji budynku.
 • Rury grzewcze – najczęściej używane są rury wielowarstwowe, posiadające wkładkę aluminiową, która stanowi barierę tlenową.
 • Wylewka podłogowa – podczas procesu grzania i wychładzania, wylewka przekazuje energię i ciągle ”pracuje”. Jej trwałość warto wzmocnić przez plastyfikatory i siatkę zbrojeniową.
 • Posadzka – to już wykończenie całej podłogi. Wybierając materiał, z którego będzie zrobiona, warto wziąć pod uwagę to, że różnią się one między sobą oporem cieplnym.

Ogrzewanie podłogowe - zalety i wady

Coraz więcej osób zastanawia się, czy warto stosować ogrzewanie podłogowe. Taka instalacja może zdecydowanie ułatwić życie, ale ma też pewne czynniki, które mogą zniechęcać do jej montażu. Ogrzewanie podłogowe ma swoje zalety i wady, oto kilka z nich:

Zalety:

 • Wysoki komfort cieplny
 • Większa estetyka w pomieszczeniach i swoboda w planowaniu przestrzeni
 • Nawilżone powietrze
 • Mniejsze zużycie czynnika grzewczego

Wady:

 • Koszt inwestycji wyższy o 30% niż przy grzejnikach
 • W przypadku awarii konieczne jest zdjęcie posadzki
 • Powolne nagrzewanie podłogi i długie schładzanie
 • Ogrzewanie musi być wykonane przed położeniem posadzki
 • W miejscu, gdzie biegną rury, nie wolno stawiać ciężkich mebli, ani misek WC

Przeczytaj również: Ogrzewanie podłogowe. Wszystko, co warto o nim wiedzieć

ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie podłogowe to nie tylko mniejsze zużycie energii, zaletą tego rozwiązania jest również lepsze samopoczucie domowników.Fot. 123RF/PICSEL

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Chcąc w pełni cieszyć się właściwościami tej instalacji, warto stosować sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Ułatwia to codzienne korzystanie z niego, ponieważ reguluje intensywność pracy systemu ogrzewania.

Umożliwia to także kontrolowanie konkretnych pomieszczeń i temperatury w nich. Dzięki temu możesz komfortowo zarządzać ilością ciepła, jakiej potrzebujesz w swoim domu. Dodatkowo  ogranicza to zużycie energii cieplnej, więc równocześnie obniża koszty ogrzewania.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest możliwe dzięki temu, że kontrolę nad tym może sprawować na przykład automatyka kotła albo niezależny układ sterujący, który warto rozszerzyć o regulatory pokojowe.

Jaka jest żywotność ogrzewania podłogowego?        

Podejmując wybór odnośnie systemu grzewczego, warto też dowiedzieć się, jaka jest żywotność ogrzewania podłogowego. Według ekspertów, prawidłowo wykonana instalacja może służyć nam nawet 50 lat. Jednak warunkiem niezbędnym do tego, jest użycie materiałów o wysokiej jakości. Sam system grzewczy musi być w pełni sprawny i zabezpieczony na wypadek przegrzania.

Ogrzewanie podłogowe – ogrzeje cały dom?

Wiele osób nie decyduje się na instalację, bo ma wątpliwości, czy ogrzewanie podłogowe wystarczy do ogrzania całego domu. Okazuje się, że tak, ponieważ ten system grzewczy można stosować w połączeniu zarówno z tradycyjnymi grzejnikami, jak i jako samodzielną instalację.

Ogrzewanie podłogowe nadaje się do każdego rodzaju pomieszczenia. Co więcej, świetnie sprawdzi się również w domu piętrowym. Decyzję o zamontowaniu tego systemu, najlepiej jest podjąć na etapie budowy domu, żeby uwzględnić go w stropie i nie musieć później nic w nim zmieniać. Jeśli chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe w domu z poddaszem, warto przemyśleć dwa oddzielne obiegi grzewcze, które uwzględnią energetyczne warunki, w jakich znajdują się pomieszczenia na obu kondygnacjach.

Ogrzewanie grzejnikami - wady i zalety

Wiele osób nadal pozostaje przy rozwiązaniu, jakie dają grzejniki. Zastanawiając się, jaki system grzewczy wybrać, warto przeanalizować to, jakie ogrzewanie grzejnikami ma wady i zalety:

Zalety:

 • Swoboda w regulacji temperatury
 • Grzejniki szybko się nagrzewają
 • Nie ma ograniczeń w wyborze materiału na posadzkę
 • Dowolność w stawianiu mebli i mis WC

Wady:

 • Nierówne emitowanie ciepła
 • Konieczność ustawiania wyższej temperatury, żeby ogrzać całe pomieszczenie w równym stopniu
 • Zwiększony ruch powietrza i kurzu
 • Estetyka

Przeczytaj również: Ogrzewanie sufitowe. Czy to się opłaca? Zalety i wady ogrzewania sufitowego

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Kolejną istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, wybierając system grzewczy, jest to czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe. Ma ono wiele czynników, które wskazują na to, że jest to dobre rozwiązanie dla naszej kondycji.

Ogrzewanie podłogowe jest przede wszystkim przyjazne alergikom. W porównaniu do grzejników nie tworzy dużego ruchu powietrza i nie rozprzestrzenia kurzu po całym pomieszczeniu. Co więcej, ciepło idące od stóp jest lepsze dla naszego organizmu i gwarantuje prawidłowy rozkład temperatury w ciele. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe nie tworzy suchego powietrza w domu i pozwala zachować odpowiedni poziom wilgotności, co także pozytywnie wpływa na samopoczucie użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejnik – co jest tańsze?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na decyzję o wyborze systemu grzewczego, nie można pominąć najważniejszej kwestii, czyli tego, co jest tańsze - ogrzewanie podłogowe czy grzejnik, jeśli chodzi o codzienny użytek.

Bezapelacyjnie wygrywa w tej kategorii ogrzewanie podłogowe. Spowodowane jest to tym, że umożliwia ono utrzymywanie niższej temperatury w pomieszczeniach bez spadku komfortu dla użytkownika. Obniżenie temperatury nawet o 1 stopień Celsjusza pozwala zmniejszyć zużycie energii o 5-6% i tym samym zredukować koszty ogrzewania. W tym przypadku wyższa cena montażu instalacji ogrzewania podłogowego, przekłada się na wieloletnie oszczędzanie, ponieważ zdecydowanie obniża rachunki za zużycie energii i jest opłacalna długoterminowo.

tanie ogrzewanie

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.