Porady domowe

Początek sezonu grzewczego. Kiedy kaloryfery zaczną grzać?

Gdy wraz z końcem lata następuje załamanie pogody, a z dnia na dzień przyjemna, jeszcze letnia temperatura spada do przejmujących, niskich wartości, w naszych mieszkaniach zaczyna robić się zimno. Zaczynamy zastanawiać się, kiedy zacznie działać centralne ogrzewanie?

Początek sezonu grzewczego. Kiedy kaloryfery zaczną grzać?
Fot. 123RF/PICSEL

Jak co roku o tej porze w wielu blokach rozpoczyna się nerwowe oczekiwanie na uruchomienie ogrzewania. Temperatury za oknem nie rozpieszczają, a zimno na zewnątrz daje się mocno we znaki również w mieszkaniu. Otulanie się kocem i rozgrzewanie herbatą nie zda się przecież na długo. Właściciele domów jednorodzinnych z własnymi piecami są w nieco lepszej sytuacji – oni sami decydują, kiedy pora włączyć ogrzewanie. Mieszkańcy bloków są zdani na decyzję zarządcy budynku.

Przepisy nie regulują ściśle dat początku i końca sezonu grzewczego. Trwa on tak długo, jak długo z powodu warunków atmosferycznych występuje konieczność dostarczania ciepła do budynków. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 Nr 75 poz. 690) znaleźć możemy informacje o temperaturach, jakie powinny być utrzymywane w lokalach mieszkalnych. W pomieszczeniach takich, jak: pokoje, przedpokoje, kuchnie, biura i sale posiedzeń wskazana minimalna temperatura wynosi 20 st C., a dla pomieszczeń o bardziej higienicznym charakterze, takich jak łazienki, jest to 24 st C. W praktyce istnieje jednak niepisana zasada, której trzyma się wiele spółdzielni, mówiąca o tym, że „ciepło” należy uruchomić wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi mniej niż 10 st. C. przez trzy następujące po sobie dni.

fot.123RF/PICSELL

Co robić, gdy w mieszkaniu jest zbyt zimno?

Swoje uwagi o utrzymującej się nieodpowiedniej temperaturze we wnętrzu, zgłosić można do administratora budynku - to od niego zależy ostateczna decyzja o uruchomieniu ogrzewania. Niektóre spółdzielnie i wspólnoty zwlekają z włączeniem "ciepła", ponieważ oznacza to duże oszczędności. 

W przypadku gdy zarządca budynku nie zapewni odgrzewania we właściwym momencie, mieszkańcy mogą ubiegać się o zwrot kosztów np. leczenia choroby powstałej w wyniku przebywania w niedogrzanych pomieszczeniach lub naprawę szkody, gdy w mieszkaniu, z powodu zimna, wytworzył się grzyb.

Co robić, gdy u sąsiadów kaloryfery już grzeją, a w naszym mieszkaniu nadal nie?

Jeśli mimo włączonego ogrzewania i odkręconych zaworów kaloryfery w mieszkaniu nadal są zimne, prawdopodobnie jest to wina zapowietrzenia.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Upewnij się, czy grzejniki, które masz w domu, nie posiadają opcji autoodpowietrzania. Zwykle są w nią wyposażone nowsze modele, wtedy nie musisz wykonywać całej tej pracy ręcznie. W innym przypadku będziesz potrzebował kilku rzeczy – łącznie z wolnym popołudniem. Przygotuj kluczyk do odpowietrzania grzejników (zamiast niego możesz użyć płaskiego śrubokręta) oraz pojemnik na wodę (wiaderko, miskę).

fot. 123RF/PICSELL

Sprawdź ciśnienie w instalacji – dobrze jest trochę je zwiększyć, dzięki czemu łatwiej będzie usunąć powietrze. Woda wypchnie je w górną część urządzenia.

Następnie zakręć zawór grzejnika, na czas odpowietrzania musi on zostać wyłączony. Ułóż miskę pod odpowietrznikiem — Z pomocą śrubokręta lub klucza odkręć go powoli i ostrożnie – inaczej woda chluśnie na podłogę i zachlapie najbliższe otoczenie kaloryfera. Ubywanie powietrza poznasz po syczącym odgłosie, wraz z nim może wypływać także niewielka ilość wody. Kiedy pojawi się jej więcej, szybko zakręć zawór. Gotowe – teraz pozostaje ci jedynie z powrotem odkręcić zawór i uruchomić grzejnik.

W przypadku kaloryferów niemających odpowietrzników (np. żeliwnych lub żeberkowych), konieczne będzie poluzowanie śrub przy zaworze grzejnikowym – jest to jednak dużo bardziej skomplikowana operacja, którą lepiej powierzyć specjalistom.

Deccoria.pl

Przeczytaj więcej:

Otul się ciepłem - najcieplejsze koce, pledy i narzuty

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania?

Domowe sposoby na uszczelnienie okien przed zimą

Jak odpowietrzyć grzejniki w domu?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.