Porady domowe

Do czego służy szuflada pod piekarnikiem? Co można przechowywać pod piekarnikiem?

Do szuflady pod piekarnikiem trafiają różne przedmioty: blachy kuchenne, książki kucharskie, świeżo wyprane ścierki. Ale nie każda nadaje się do trzymania tego rodzaju rzeczy. Sprawdziliśmy, co można przechowywać w szufladzie pod piekarnikiem i dlaczego jej istnienie naprawdę ułatwia kuchenne prace.

Do czego służy szuflada pod piekarnikiem? Co można przechowywać pod piekarnikiem?
Zastosowanie tej szuflady zależy od jej konstrukcji i rodzaju. Fot. CanvaPro/123rf.com

Spis treści:

Co można przechowywać w szufladzie pod piekarnikiem?

Z uwagi na swój kształt, głębokość i długość szuflada pod piekarnikiem w wielu kuchniach pełni funkcje skrytki na przedmioty, których nie chcesz widzieć na blacie. Trafiają tam m.in.:

  • pokrywki na garnki,
  • deski do krojenia, blachy i foremki,
  • chochle, trzepaczki, szpatułki czy łyżki kuchenne.

Jeśli jest to element zabudowy, przechowywanie wymienionych przedmiotów jest jak najbardziej uzasadnione. Możesz trzymać tam też mniejsze rondelki, patelnie czy zapasową zastawę, która rzadko pojawia się na stole. Wszystko zależy od pojemności twojej szuflady.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić szybę piekarnika? Przypalenia i tłuszcz znikną raz-dwa

Jednak pamiętaj, że nie wszystko można przechowywać w szufladzie pod piekarnikiem głównie ze względów bezpieczeństwa. Przestrzeń ta, bezpośrednio sąsiadująca z piekarnikiem, nagrzewa się, a wszelkie przedmioty źle reagujące na podwyższoną temperaturę mogą zostać uszkodzone. Emitowane od góry ciepło przyczynia się np. do przyspieszenia procesów psucia lub zmiany właściwości np. suszonych owoców, herbaty i kawy czy przypraw. Na nie lepiej znaleźć inne miejsce, z dala od piekarnika, kuchenki czy domowego grilla.

Do czego służy szuflada pod piekarnikiem? Nieznana funkcja, która ułatwia gotowanie

Układ, konstrukcja, jak i umiejscowienie szuflady pod piekarnikiem nie są przypadkowe, a wysuwana półeczka tuż pod źródłem ciepła naprawdę ułatwia prace kuchenne. Nowoczesne modele przechwytują ciepło emitowane przez piekarnik podczas obróbki rozmaitych produktów i oddają we wnętrzu szuflady. Dzięki temu tworzy się praktyczna przestrzeń do przechowywania gotowych dań tam z pewnością nie wystygną oraz nie utracą walorów smakowych.

Szuflada grzewcza Projekt szuflady grzewczej zakłada utrzymanie optymalnej temperatury gotowych dań. Fot. 123rf.com

W środku takiej szuflady temperatura wynosi średnio od 40°C do 75°C. To wystarczająco, aby gotowe jedzenie poczekało do końca pieczenia kolejnego dania z menu. Tym sposobem całość, ciepła i aromatyczna, trafi na talerz wtedy, gdy przyjdzie pora. Jednak kontakt z zimnym talerzem lub misą sprawia, że danie szybciej traci temperaturę, dlatego wykorzystaj szufladę pod piekarnikiem do podgrzania zastawy przed nałożeniem jedzenia. W restauracjach ta praktyka to norma wprowadź ją również do twojego domu.

Jak czyścić szufladę pod piekarnikiem?

Oto jedno z większych wyzwań: jak czyścić wnętrze szuflady pod piekarnikiem, do której trafia rozgrzane, jeszcze skwierczące jedzenie? Nastaw się na walkę z zaschniętym tłuszczem i lepkimi osadami. Przyda Ci się do niej jeden z naszych sprawdzonych środków:

  • pasta odtłuszczająca z sody oczyszczonej,
  • woda z octem i kroplą soku z cytryny,
  • wodę z ekologicznym płynem uniwersalnym.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić szybę piekarnika? Przypalenia i tłuszcz znikną raz-dwa

Szufladę warto odkurzyć. Dopiero wtedy wyczyść ją na mokro, wybierając jedną z powyższych opcji. Soda skutecznie pochłonie zapachy i usunie tłuste osady, a wariant z sokiem cytrynowym zapewni świeży aromat. A jak czyścić szufladę pod piekarnikiem, będącą elementem zabudowy? Tak, jak inne szafki czy półki w kuchni.

Polecamy spryskanie wnętrza, po uprzednim odkurzeniu, domowym płynem myjącym w sprayu (woda z octem) i wytarcie do sucha. Front możesz dodatkowo nabłyszczyć z pomocą niepylącej ścierki z mikrofibry i naniesionej na nią odrobiny oliwy z oliwek. Zastąpienie gotowych detergentów domowymi metodami da Ci pewność, że nie uszkodzisz mebli wewnątrz i na zewnątrz, ani nie pozostanie na nich drażniący zapach chemii, który mógłby zepsuć aromat jedzenia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Sprytny trik na wyczyszczenie piekarnika. Wykorzystaj tabletkę do zmywarki!

Jak usunąć przypalony tłuszcz z blachy piekarnika? Od tej mieszanki znów będzie błyszczał

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.