Porady domowe

Poradnik: Jak usunąć przebarwienia z plastikowych przedmiotów?

Plastik, choć jest materiałem trwałym, pod wpływem promieni słonecznych czy substancji, z jakimi ma trwały kontakt traci kolor, przebarwia się, a czasem zażółca. Jak pozbyć się tego typu zabrudzeń?

Poradnik: Jak usunąć przebarwienia z plastikowych przedmiotów?

fot. 123RF/PICSELL

Jak czyścić zżółknięty plastik?

Pod wpływem promieni słońca plastik żółknie, przez co przedmioty z niego wykonane nie wyglądają zbyt estetycznie. W jaki sposób można je wyczyścić i przywrócić im dawny, jasny kolor? Jest na to kilka sposobów.

W przypadku naprawdę starych przebarwień warto wykorzystać utleniacz fryzjerski, czyli nadtlenek wodoru. Można zastąpić go wodą utlenioną, choć ta dostępna jest w niższym stężeniu niż preparaty fryzjerskie. Potrzebna będzie także lampa UV. 

src: Jak wybielić zażółcony biały plastik | Skuteczny wypróbowany domowy sposób, Youtube.com, kanał: Take Look

Wybrany preparat rozprowadzamy pędzlem po czyszczonym przedmiocie lub wykorzystujemy go jako środek do namaczania: zanurzamy w nim plastik na kilkanaście minut. Warto pamiętać, by prace z tego typu środkami wykonywać w rękawiczkach, by nie narazić skóry na podrażnienia. Następnie na czyszczoną rzecz należy nałożyć folię spożywczą. Tak przygotowany przedmiot naświetlamy lampą UV – w zależności od jej mocy plastik powinien być naświetlany przez kilka do nawet kilkudziesięciu godzin. Lampę UV można zastąpić… słońcem. Zabrudzony przedmiot należy wystawić na jego oddziaływanie.

Równie skutecznie co nadtlenek wodoru działać będą chlorowy wybielacz lub popularny płyn czyszcząco-dezynfekujący do toalet. Sposoby te nie wymagają stosowania lamp z UV. Wystarczy nałożyć preparat na przedmiot i zmyć go po paru minutach. W razie konieczności zabieg można powtórzyć.

 fot. 123RF/PICSELL

Cytryna dobra na wszystko

Zabrudzone pojemniki na żywność, plastikowe deski do krojenia i inne mniejsze przedmioty, zafarbowane od sosów czy przypraw w prosty sposób wyczyścimy z użyciem cytryny. Wystarczy wycisnąć z niej sok i rozprowadzić go dokładnie po powierzchni czyszczonego przedmiotu. Odstawiamy go w jasne miejsce na kilka godzin, a po tym czasie myjemy tak, jak zwykle, w zlewie lub zmywarce. W przypadku wyjątkowo opornych zabrudzeń dobrze też do soku dodać sól kuchenną i wyszorować nią brudne denka, ranty i krawędzie.

Jak wybielić zażółcony biały plastik

Brud i przebarwienia z plastiku usuną też fusy po kawie i soda oczyszczona. Tak jak we wcześniej opisanym przykładzie wystarczy rozprowadzić masę powstałą ze złączenia obu składników i niedużej ilości wody po plastikowym przedmiocie. Odkładamy je na kilkanaście minut, by pasta „popracowała”, a później opłukujemy w ciepłej wodzie. Zabrudzone plastikowe przedmioty można również namoczyć w zimnym naprze z herbaty. Po ok. godzinnym namaczaniu, myjemy je z użyciem detergentu.

Zżółknięty plastik - sposób z pastą do zębów

Również pasta do zębów pomoże doprowadzić do czystości stary plastik. Zabrudzone przedmioty przecieramy miękką szczoteczką z dodatkiem niewielkiej ilości pasty.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.