Spis treści:
- K+M+B czy C+M+B?
- Co oznacza skrót, który piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli?
- Co piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli?
Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi Epifanię – Objawienie Pańskie, święto upamiętniające objawienie Boga ludziom, którego symbolem jest historia o przybyciu do Betlejem Trzech Mędrców ze Wschodu. W Polsce potocznie ten dzień nazywany jest świętem Trzech Króli. Jego obchodom towarzyszy wiele tradycji – w kościołach święci się kredę oraz kadzidło. Dawniej wierzono, ze okadzenie mieszkań pobłogosławionym dymem uchroni mieszkańców przed złem i zachowa ich w bożej opiece.
Co oznacza skrót K+M+B? Większość osób interpretuje go źle fot. Agencja FORUM
K+M+B czy C+M+B?
Ze świętem tym wiąże się szczególnie sporna tradycja – wypisywania na drzwiach wejściowych liter „K+M+B” lub „C+M+B”, co symbolicznie oznaczać ma przyjęcie Chrystusa do domu. Który zapis jest poprawny? W jaki sposób go interpretować?
Pierwszy zapis odnosi się do imion Trzech Króli: Kacpra, Melchiora, Baltazara. Drugi czerpie tradycję ze starszych przekazów, przy czym przypisuje mu się więcej znaczeń:
- „Christus Mansionem Benedicat”, która oznacza „Chrystus mieszkanie błogosławi”
- „Christus Multorum Benefaktor” – „Chrystus dobroczyńcą wielu”.
W wielu źródłach znaleźć można sprzeczne informacje – nawet katolickie media czy same parafie, w swoich gazetkach, nawołują wiernych do stosowania jednego lub drugiego zapisu.
Przeczytaj również: 7 tajemnic Trzech Króli. Tego mogłeś o nich nie wiedzieć
Co oznacza skrót, który piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli?
Zgodnie z wykładnią Kościoła katolickiego obie formy, zarówno „K+M+B” jak i „C+M+B”, są poprawne. Informację na ten temat znaleźć można w „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii” (pkt 118), która wyjaśnia, że:
(...) drzwi znaczy się krzyżem Chrystusa, cyfrą nowego roku oraz tradycyjnymi inicjałami świętych Mędrców (K+M+B), co tłumaczy się formułą „Christus mansionem benedictat”.
Co piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli?
Prawidłowe zapisy to: „C+M+B+2024” lub „K+M+B+2024”. Na końcu wyrażenia umieszcza się bieżący rok. Wielu popełnia błąd, wypisując kolejne litery w złej kolejności lub bez uwzględnienia daty. Do oznaczenia drzwi należy używać poświęconej kredy.
Rozpowszechnienie formy „K+M+B” wynika z dużej popularności średniowiecznej legendy o Kacprze, Melchiorze i Baltazarze. Prawdopodobnie przez lata praktykowania tego zwyczaju łacińską literę "C", zaczęto zastępować literą "K". Zwyczaj znakowania wejść tym wyrażeniem nawiązuje do Starego Testamentu i Księgi Wyjścia, która opisuje dziesięć plag biblijnych, które nawiedziły Egipt. Jedna z nich mówi o Izraelitach, naznaczających wejścia do domów krwią baranka, dzięki czemu uniknęli oni kary bożej.
Źródło: deccoria.pl, episkopat.pl
Przeczytaj również:
Nowe zasady przyjmowania księdza po kolędzie. Są już komunikaty w parafiach
Jak przygotować dom na wizytę księdza z kolędą? Co postawić na stole, ile dać do koperty?for