Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Co napisać na drzwiach w święto Trzech Króli? Ten błąd popełnia wielu

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi Święto Objawienia Pańskiego, zwane Świętem Trzech Króli. Z tej okazji wielu wiernych wpisuje poświęconą kredą na drzwiach do domu symbol „K+M+B”. Co oznacza skrót ten skrót i jak prawidłowo powinien być zapisany?

Co napisać na drzwiach w święto Trzech Króli? Ten błąd popełnia wielu
Skrót, który piszemy na drzwiach w Święto Trzech Króli, oznacza imiona mędrców lub łacińskie błogosławieństwo Fot. Marek Bazak/East News

Spis treści:

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi Epifanię – Objawienie Pańskie, święto upamiętniające objawienie Boga ludziom, którego symbolem jest historia o przybyciu do Betlejem Trzech Mędrców ze Wschodu. W Polsce potocznie ten dzień nazywany jest świętem Trzech Króli. Jego obchodom towarzyszy wiele tradycji – w kościołach święci się kredę oraz kadzidło. Dawniej wierzono, ze okadzenie mieszkań pobłogosławionym dymem uchroni mieszkańców przed złem i zachowa ich w bożej opiece.

Co oznacza skrót K+M+B? Większość osób interpretuje go źle fot. Agencja FORUM

K+M+B czy C+M+B?

Ze świętem tym wiąże się szczególnie sporna tradycja – wypisywania na drzwiach wejściowych liter „K+M+B” lub „C+M+B”, co symbolicznie oznaczać ma przyjęcie Chrystusa do domu. Który zapis jest poprawny? W jaki sposób go interpretować?  

Pierwszy zapis odnosi się do imion Trzech Króli: Kacpra, Melchiora, Baltazara. Drugi czerpie tradycję ze starszych przekazów, przy czym przypisuje mu się więcej znaczeń:

  • „Christus Mansionem Benedicat”, która oznacza „Chrystus mieszkanie błogosławi” 
  • „Christus Multorum Benefaktor” – „Chrystus dobroczyńcą wielu”.

W wielu źródłach znaleźć można sprzeczne informacje – nawet katolickie media czy same parafie, w swoich gazetkach, nawołują wiernych do stosowania jednego lub drugiego zapisu.

Przeczytaj również: 7 tajemnic Trzech Króli. Tego mogłeś o nich nie wiedzieć

Co oznacza skrót, który piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli?

Zgodnie z wykładnią Kościoła katolickiego obie formy, zarówno „K+M+B” jak i „C+M+B”, są poprawne. Informację na ten temat znaleźć można w „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii” (pkt 118), która wyjaśnia, że:

(...) drzwi znaczy się krzyżem Chrystusa, cyfrą nowego roku oraz tradycyjnymi inicjałami świętych Mędrców (K+M+B), co tłumaczy się formułą  „Christus mansionem benedictat”. 

Co piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli?

Prawidłowe zapisy to: „C+M+B+2024” lub „K+M+B+2024”. Na końcu wyrażenia umieszcza się bieżący rok. Wielu popełnia błąd, wypisując kolejne litery w złej kolejności lub bez uwzględnienia daty. Do oznaczenia drzwi należy używać poświęconej kredy.  

Rozpowszechnienie formy „K+M+B” wynika z dużej popularności średniowiecznej legendy o Kacprze, Melchiorze i Baltazarze. Prawdopodobnie przez lata praktykowania tego zwyczaju łacińską literę "C", zaczęto zastępować literą "K". Zwyczaj znakowania wejść tym wyrażeniem nawiązuje do Starego Testamentu i Księgi Wyjścia, która opisuje dziesięć plag biblijnych, które nawiedziły Egipt. Jedna z nich mówi o Izraelitach, naznaczających wejścia do domów krwią baranka, dzięki czemu uniknęli oni kary bożej.

Źródło: deccoria.pl, episkopat.pl

Przeczytaj również: 

Nowe zasady przyjmowania księdza po kolędzie. Są już komunikaty w parafiach

Jak przygotować dom na wizytę księdza z kolędą? Co postawić na stole, ile dać do koperty?for

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.