Spis treści:
- Co to są orzechy piorące?
- Jak wykorzystać orzechy piorące do prania?
- Orzechy piorące – zalety i wady
- Orzechy piorące – inne zastosowanie
Co to są orzechy piorące?
Orzechy piorące to owoce drzewa sapindus mukorossi (orzechowiec myjący, mydłowiec). Pochodzą z Indii i Nepalu, gdzie od lat wykorzystywane są nie tylko do robienia prania, ale też sprzątania, mycia naczyń w zmywarkach, a nawet do kąpieli i pielęgnacji ciała.
„Składnikiem aktywnym” orzechów nie są ich owoce, lecz łupiny. Zanim trafią do sprzedaży, są rozłupywane, pozbawiane owocu, a później odpowiednio suszone i miażdżone. Pod wpływem wysokiej temperatury łupinki orzechów piorących wydzielają saponiny – związki chemiczne odpowiedzialne za tworzenie piany i usuwanie zabrudzeń. Śladowe ilości saponin znajdują się również w niektórych warzywach, np. w burakach i ziemniakach.
Jak wykorzystać orzechy piorące do prania?
Stosowanie orzechów piorących jest niezwykle proste. Na jedno pełne pranie potrzeba zaledwie 5-10 łupin. Należy zapakować je do muślinowego woreczka (lub do zwykłej, bawełnianej skarpetki), rozdrobnić, a następnie wrzucić do bębna pralki wraz z ubraniami. W przypadku prania ręcznego wystarczy wrzucić skorupki do ciepłej wody i odczekać kilkanaście minut.
Orzechy piorące mają intensywny zapach, ale w trakcie prania znika on całkowicie, nie nadając materiałom aromatu. Jeśli chcesz, aby pranie pięknie pachniało, dodaj do bębna pralki kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.
Dzięki temu, że łupiny orzechów piorących zawierają saponinę, pod wpływem gorącej wody wytwarza się piana. Fot.123RF.com
Orzechy piorące – zalety i wady
Orzechy piorące mają szereg plusów, które szybko przekonują nawet tych, którzy początkowo byli sceptyczni co do tego rozwiązania. Oto niektóre z nich:
- nadają się do prania wszystkich materiałów, a także do wszystkich trybów i temperatur prania – od 30 do 90°C;
- dzięki nim pranie jest świeże, czyste i miękkie (bez potrzeby stosowania zmiękczaczy);
- szczególnie nadają się do czyszczenia delikatnych tkanin, gdyż nie wpływają one na kolory ubrań;
- są hipoalergiczne, mogą śmiało stosować je alergicy i osoby, które mają bardzo wrażliwą skórę;
- są całkowicie biodegradowalne i nie zanieczyszczają środowiska naturalnego;
- mają działanie grzybobójcze oraz bakteriobójcze;
- są bardzo wydajne – 1 kg orzechów piorących wystarcza czteroosobowej rodzinie na 1 rok prania (przy praniu około 2-3 razy w tygodniu) lub na 5 miesięcy przy praniu codziennym;
- atrakcyjna cena – kilogramowa paczka orzechów piorących kosztuje około 70 zł. Nie jest to wygórowana cena, biorąc pod uwagę ich efektywność. Tak jak wspomniano wyżej, na jedno pranie przypada kilka łupin, co oznacza, że taka ilość środka czyszczącego wystarczy na długi czas.
Orzechy piorące mają również swoje wady. Niestety mogą powodować szarzenie białych rzeczy. Można temu zapobiec dodając do pralki pół szklanki sody oczyszczonej lub octu. Ponadto orzechy piorące nie są w stanie poradzić sobie z bardzo intensywni zabrudzeniami, gdzie niezbędne jest użycie środków chemicznych.
Przeczytaj również: W czym moczyć firanki, by były śnieżnobiałe? Poznaj genialne domowe patenty
Orzechy piorące – inne zastosowanie
Okazuje się, orzechy piorące nadają się nie tylko do prania. Wszystkie znane nam sposoby, w jakie można wykorzystać ten naturalny produkt zebraliśmy poniżej:
-
Zmywanie naczyń
Orzechy te nadają się również do mycia naczyń w zmywarkach. Na jedno zmywanie włóż 4-5 łupiny do koszyczka na sztućce, a następnie włącz program. Warto jednak zaznaczyć, że orzechy piorące mogą sobie nie poradzić z silnymi zabrudzeniami, m.in. z przypalonym dnem czy zaschniętym tłuszczem.
-
Uniwersalny płyn do mycia
Z łupin orzechów można też przygotować naturalny i efektywny płyn, który z powodzeniem zastąpi większość środków do sprzątania, a nawet płyn do mycia naczyń. Wystarczy zagotować kilka łupin orzechów, a następnie przelać do butelki z atomizerem. Taki płyn można wykorzystać na wiele sposobów. Możemy czyścić nim przedmioty codziennego użytku, w tym także zabawki.
Orzechy piorące nadają się nie tylko do prania, ale również do mycia naczyń, jako środek czyszczący, a nawet szampon. Fot.123RF.com
-
Środek do pielęgnacji roślin
Wywar z ugotowanych orzechów znakomicie odstrasza insekty. Wystarczy spryskać nim delikatnie rośliny i ziemię pod nimi.
-
Czyszczenie biżuterii
Mydlany roztwór orzechów piorących nadaje się znakomicie do czyszczenia biżuterii, również srebrnej. Dzięki temu odzyska blask i świeżość.
-
Pielęgnacja włosów
Orzechy piorące to doskonała naturalna alternatywa dla drogeryjnych szamponów. Doskonale radzą sobie z łupieżem, a także sprawiają, że włosy są miękkie i mocne. Ponadto dzięki zawartości witamin A, D, E i K kosmetyki z orzechów piorących nie tylko wygładzają włosy, lecz także dodają im blasku. Efekty powinny być widoczne po kilku użyciach.
Czy orzechy piorące można czymś zastąpić?
Ekologiczne orzechy piorące cieszą się dużą popularnością wśród zwolenników życia w zgodzie z naturą. Mało kto wie jednak, że w podobny sposób można wykorzystać także kasztany – one również zawierają czyszczące saponiny. Zebrane nasiona obierz z brązowej skorupki i pokrój w ćwiartki. Przełóż je do lnianego woreczka lub skarpety, a następnie umieść wraz z brudnymi ubraniami w bębnie pralki. Wybierz standardowy program prania, nie dodawaj proszku ani płynu do zmiękczania tkanin.
Przeczytaj również: Włącz kasztany do jesiennej diety. Dodadzą ci energii i wzmocnią odporność
"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.