Porady domowe

Te szkodniki potrafią wyssać sok z każdej części rośliny. Jak pozbyć się wciornastków?

Wciornastki to owady, do których zalicza się ponad 5 tysięcy różnych gatunków. Spotkać je można niemal na całym świecie. Te niebezpieczne dla roślin szkodniki charakteryzują się kłująco-ssącym aparatem gębowym. Dowiedz się, jak wyglądają trudno dostrzegalne gołym okiem wciornastki. Poznaj objawy ich żerowania oraz sprawdź, jak sobie z nimi poradzić! 

Te szkodniki potrafią wyssać sok z każdej części rośliny. Jak pozbyć się wciornastków?
Wciorniastki to niebezpieczne szkodniki roślin domowych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wciornastki charakterystyka 

Wciornastki to drobne owady, które trudno dostrzec gołym okiem. Co ciekawe, to właśnie przez swój rozmiar potocznie nazwane zostały przecinkami. Ponadto ciała tych osobników są podłużne i najczęściej mają czarną, ciemnobrązową lub pomarańczową barwę. Na świecie istnieje ok. 5 tysięcy różnych gatunków wciornastków. W Polsce najbardziej znane są tytoniowce, cieplarki i anturiowce.

Szkodniki te, dzięki temu, że mają kłująco-ssący aparat gębowy, są w stanie pobierać soki roślinne z każdej części kwiatu, żywią się one także zielonymi tkankami. Niestety, powodują przy tym ogromne zniszczenia, zauważalne przede wszystkim na roślinach użytkowych. 

Zaatakowane przez wciornastki rośliny bardzo szybko obumierają. Dodatkowo tak jak wełnowce, szkodniki te są w stanie roznosić grzyby i wirusy. 

Przeczytaj też: Kalendarz i domowe metody nawożenia roślin doniczkowych. Dzięki nim kwiaty będą bujnie rosły

Jakie są objawy żerowania wciornastka?

Wciornastki często są powodem pojawienia się na roślinach doniczkowych i uprawnych zróżnicowanych, a zarazem dość nietypowych uszkodzeń. 

Objawy obecności szkodników zauważalne są najczęściej na liściach oraz kwiatach. Są to przeważnie jasne i stosunkowo drobne plamki. Popularna jest także srebrzystość liści. Nierzadko dostrzec można również zmiany chorobowe takie jak: brunatnienie niektórych części liści lub silne zmiany powierzchniowe (skorkowacenia). Warto dodać, że zaatakowane przez owady kwiaty mogą tracić na atrakcyjności, a efektem tego bywają rozmaite deformacje lub przebarwienia płatków. 

Oprócz samych plam będących skutkiem żerowania szkodników na liściach rośliny dostrzec można też czarne kropki, które są odchodami wciornastków. 

Skąd się biorą wciornastki na roślinach? 

Wciornastki to owady, które łatwo jest przenieść z miejsca na miejsce. Najczęściej przynosi się je w ziemi zakupionej w niepewnym sklepie ogrodniczym. Warto więc podkreślić, że wysoka jakość gleby ma przy domowych uprawach największe znaczenie. Ważne jest, aby kupować zarówno rośliny, jak i produkty niezbędne do ich uprawy u sprawdzonych sprzedawców. Należy także przyglądać się dokładnie kwiatom, jakie zamierza się nabyć. Oprócz tego, rośliny zaraz po przyniesieniu do domu powinno się przesadzić do nowego podłoża. 

Sprawdź także: Liście twojej draceny żółkną i usychają? Sprawdź dlaczego!

Po czym poznać obecność wciornastków na roślinach? 

Jeśli nie wiesz, czy owady pojawiające się na twoich roślinach to właśnie wciornastki nie martw się! Jest sposób na ich identyfikację.  

Najprostszą, a zarazem sprawdzoną metodą na rozpoznanie szkodników jest eksperyment z białą kartką. Należy podłożyć ją pod liście lub kwiaty roślin, u których podejrzewasz pojawienie się owadów. Kolejnym krokiem będzie dosadne potrząsanie rośliną. Jeśli po kilku sekundach zauważysz na papierze niewielkie, wręcz milimetrowe przecinki w czarnym lub brązowym kolorze – to znak, że na twoich roślinach żerują wciornastki. Wówczas możesz się im dokładniej przyjrzeć, używając szkła powiększającego. 

Wciorniastki żerują na liściach, ale przenoszone są w ziemi. Fot.123RF.com

Warto przybliżyć sobie też poszczególne gatunki wciornastków oraz rośliny, na których najczęściej pojawiają się te owady. 

  • Na roślinach uprawianych w domu często można zauważyć wciornastka cieplarka (Parthenothrips dracaenae). Występuje on zazwyczaj na różnego rodzaju bluszczach, palmach lub figowcach. To żółto-brązowe stworzenie w dorosłym stadium osiąga nie więcej niż 1,5 mm. Ma 7-członowe czułki i przezroczyste przednie skrzydła z kilkoma brązowymi paskami; 
  • Wciornastek szklarniowiec (Heliothrips haemorrhoidalis), jak sama nazwa wskazuje, pojawia się najczęściej na roślinach uprawianych w ciepłych i oszklonych pomieszczeniach. Dorosłe osobniki mają ok. 1,5 mm długości. Owady te charakteryzują się ciemnobrązowym ubarwieniem, natomiast ich odwłok jest dużo jaśniejszy od reszty ciała. Czułki tych stworzeń są najczęściej żółte i 8-członowe, z kolei skrzydła – jasne, półprzezroczyste, prawie białe; 
  • Owad o długości ok. 1,3 mm to wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci). Charakteryzuje go żółte zabarwienie ciała w okresie wiosenno-letnim oraz brązowe – jesienią. Jego brązowe czułki są 7-członowe. Ten gatunek owada występuje zwykle na szparagach, gerberach, goździkach, a nawet na chryzantemach. 
  • Najbardziej niebezpiecznym gatunkiem tego szkodnika jest wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis). Występuje on przeważnie w ciepłych miejscach, takich jak szklarnie i tym samym atakuje rośliny uprawne. Jednak najbardziej znaczący jest fakt, iż owad ten przenosi tzw. wirus TSWV, który powoduje nieodwracalne szkody u roślin. Co więcej, osobnik ten rozmnaża się w zatrważającym tempie, przez co pozbycie się szkodnika w 100% jest bardzo trudne. Wciornastek zachodni ma 8-członowe czułki i jest największy z wyżej wspomnianych szkodników. Jego przeciętna długość to ok. 1,7 mm. W okresie wiosenno-letnim osobnik ten przybiera pomarańczowo-żółte ubarwienie, z kolei jesienią – mocno ciemnieje. 

Zobacz również: Wlewaj regularnie do paprotki, a będzie bujna jak nigdy. Domowe mikstury do paproci

Wciornastki  jak się pozbyć?

Walka ze wciornastkami wcale nie jest taka prosta. Jeśli masz z nimi do czynienia po raz pierwszy, warto, żebyś spróbował kilku domowych sposobów zwalczania tych szkodników. Najpopularniejszą metodą jest spryskiwanie roślin wodą z alkoholem. 

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto sięgnąć po inne, mocniejsze specyfiki przeznaczone do zwalczania wciornastków — sięgaj po sprawdzone, nieszkodliwe, przeznaczone nawet dla początkujących ogrodników preparaty. 

W sklepach lub centrach ogrodniczych bez problemu można dostać środki naturalne, występujące w postaci koncentratu w sprayu. Są one nierzadko oparte na wyciągach z glonów. Efektem ich działania jest zahamowanie owadowi dostępu do powietrza. Takim preparatom przypisuje się również działanie biobójcze na inne szkodniki, np. mszyce, tarczniki czy wełnowce. 

Do ciekawych i nowoczesnych środków pomocnych w zwalczaniu szkodników można zaliczyć pałeczki nawozowo-owadobójcze. Substancje w nim zawarte pomagają pozbyć się także mszyc, mączlika szklarniowego czy czerwców. Preparat ten może więc być pomocny w wielu różnych sytuacjach. Pałeczki należy wsadzić głęboko w ziemię, tak, aby zostały też nią dokładnie przykryte. 

Reasumując, wciornastki to niebezpieczne dla roślin szkodniki, które nierzadko powodują ich całkowitą degradację. Warto więc zadbać o prawidłową opiekę nad kwiatami i zapewnić im dobrej jakości glebę, co nie doprowadzi do pojawienia się plagi owadów. Jeśli zauważysz na liściach swoich roślin zmiany takie jak: plamki, srebrzyste smugi, czarne kropki i przebarwienia szybko reaguj! W innym wypadku twoje piękne kwiaty mogą już nie wrócić do swojej pierwotnej formy. 

Przeczytaj też: Żywa ozdoba o niskich wymaganiach pielęgnacyjnych. Jak zrobić las w słoiku krok po kroku?

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.