fot. 123RF/PICSEL
Domowe sposoby
Rolety wykonane z tkaniny nie są trudne w utrzymaniu, jednak ich pielęgnacja wymaga systematyczności. Różnica między roletami a żaluzjami polega na tym, że u tych pierwszych dozwolone jest czyszczenie na mokro. Na początek zalecane jest ich odkurzenie.
Czyszczenie rolet materiałowych powinno odbywać się za pomocą wody z octem oraz szmatki z mikrofibry. Na niewielkich zabrudzeniach sprawdzi się też zwykła gumka do ścierania, którą wystarczy delikatnie potrzeć brud. Warto najpierw sprawdzić, czy nie pozostawi śladów na tkaninie.
Czyszczenie powinno się przeprowadzać na rozwiniętych, lecz nie zdemontowanych roletach. Należy pamiętać, że po umyciu należy zostawić je rozwinięte, aby mogły naturalnie wyschnąć. Warto więc zaplanować porządki na słoneczny dzień. Jeśli natomiast zwiniemy nawet lekko wilgotną roletę, więcej niż pewne, że pojawi się na niej pleśń. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Jak wyczyścić rolety materiałowe?
W sprzedaży dostępne są różne rolety wykonane z tkanin. Jedne można jedynie przeczyścić na mokro, inne natomiast wyprać. Najpraktyczniejsze są rolety rzymskie, które z powodzeniem można prać w pralce i prasować. Oczywiście po uprzednim zdemontowaniu stelaża. W takim razie jak wyprać rolety materiałowe w pralce?
Tego typu rolety zamontowane są zazwyczaj na taśmie rzepowej, aby w łatwy sposób można było je ściągnąć. Pranie rolet rzymskich w pralce powinno odbywać się zawsze w najniższej temperaturze 30 stopni (chyba że producent wskazuje inaczej). Warto więc zajrzeć do instrukcji dołączonej do rolety lub zerknąć na symbole na metce.
Zaleca się pranie rolet rzymskich bez wirowania. Po wyciągnięciu z pralki należy je rozwiesić w pozycji pionowej. Po wyschnięciu prasujemy tkaninę i zawieszamy z powrotem na oknie.
Czyszczenie rolet z pleśni
Najgorsze warunki dla rolet panują zwykle w kuchni i w łazience. To właśnie w tych miejscach występuje nadmierna wilgoć. Rolety należy więc czyścić częściej, gdyż zaniedbanie prowadzi do rozwoju grzyba.
Plamy z pleśni najlepiej jest zeszczotkować. Środki chemiczne mogłyby jedynie odbarwić roletę. Dlatego lepiej postawić na słabsze środki. Dobrze sprawdzi się mikstura z płynu do naczyń, proszku do prania i ciepłej wody. Po nałożeniu jej na plamę wystarczy użyć szczoteczki, a po pleśni nie powinno być śladu.
Powyższe sposoby mówiące o tym, jak wyczyścić rolety, z pewnością znajdą zastosowanie w niejednym domu. Bo przecież gdy zaniedbamy czyszczenie, po jakimś czasie będą nadawały się one jedynie do wyrzucenia. Dlatego, gdy wiemy już, jak wyprać rolety materiałowe, cykliczna misja pt. „domowe porządki” będzie znacznie ułatwiona.
Ekspert Ania Radzi