Porady domowe

Jak przygotować grzejnik na zimę?

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim dylemat: jak utrzymać w mieszkaniu przyjemną temperaturę, ale jednocześnie nie wydać majątku na rachunki? Oszczędzanie ciepła zacznijmy od odpowiedniego przygotowania grzejników na zimę!

Jak przygotować grzejnik na zimę?
Fot.123RF.com

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, warto upewnić się, że kaloryfery są gotowe na zimę. Wykonanie kilku prostych czynności zaoszczędzi nam później przykrych niespodzianek.  

Zacznij od porządków

Grzejnik powinniśmy czyścić minimum dwa razy w roku – na początku i na końcu sezonu grzewczego. Czemu to ważne? Zbierający się na powierzchni urządzeń brud może znacząco utrudnić ich pracę. Co więcej, to właśnie kurz zalegający na kaloryferach powoduje, że po  ich uruchomieniu w mieszkaniu przez kilka dni unosi się brzydki, zatęchły zapach – to odór intensywnie ogrzewanych zanieczyszczeń. Poza tym unoszące się do góry ciepłe powietrze zabiera ze sobą mikrocząsteczki brudu i „rozsiewa” je po całym pomieszczeniu. Zastanawialiście się kiedyś, czemu ściana za kaloryferem tak szybko robi się brudna? Przyczyną jest brak regularnego sprzątania.

Przeczytaj, jak wyczyścić kaloryfer żeliwny i grzejnik płytowy »

Konserwacja grzejników

Sprawdźmy też stan samych grzejników. Przepatrzmy każdy z nich i poszukajmy na ich powierzchni mikrouszkodzeń. Jeśli jakichś się dopatrzymy, zabezpieczmy je przeznaczonym w tym celu specyfikiem: lakierem w sztyfcie lub sprayu. Każde uszkodzenie, nawet niewielkie, mogą przyczynić się do korodowania grzejnika, a co za tym idzie, także wycieków wody.  

fot. 123RF/PICSELL

Zrób przemeblowanie

Wiosną i latem, kiedy nie korzystamy z ogrzewania, nie ma żadnych przeciwwskazań, by kaloryfery zastawione były innymi meblami – szafką, stolikiem, czy fotelem. W okresie jesiennozimowym odsłońmy wszystkie kaloryfery, tak by nic nie blokowało strumienia powietrza. W ten sposób optymalnie ogrzejemy całe pomieszczenie, bez konieczności zwiększania mocy grzania.

Odpowietrzanie grzejników

Za oknem jesienny ziąb, a wy marzniecie, bo grzejniki w mieszkaniu są ledwie letnie lub w ogóle nie grzeją? To nie musi oznaczać awarii sieci ciepłowniczej czy zaniedbań ze strony wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Częstą przyczyną niesprawności kaloryferów jest powietrze, które znajduje się w instalacji. Jego usunięcie to prosta czynność, z którą powinniśmy dać sobie radę bez pomocy fachowców.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Upewnijmy się, czy grzejniki, które mamy w domu, nie posiadają opcji autoodpowietrzania. Zwykle są w nią wyposażone nowsze modele, wtedy nie trzeba wykonywać całej tej pracy ręcznie. W innym przypadku potrzebne będą: kluczyk do odpowietrzania grzejników (zamiast niego możesz użyć płaskiego śrubokręta) oraz pojemnik na wodę (wiaderko, miskę). Sprawdźmy ciśnienie w instalacji – dobrze jest trochę je zwiększyć, dzięki czemu łatwiej będzie usunąć powietrze. Woda wypchnie je w górną część urządzenia.

fot. 123RF/PICSELL

Następnie zakręćmy zawór grzejnika, na czas odpowietrzania musi być on wyłączony. Ułóżmy miskę pod odpowietrznikiem — z pomocą śrubokręta lub klucza odkręćmy go powoli i ostrożnie — inaczej woda chluśnie na podłogę i zachlapie najbliższe otoczenie kaloryfera. Ubywanie powietrza poznamy po syczącym odgłosie, wraz z nim może wypływać także niewielka ilość wody. Kiedy pojawi się jej więcej, szybko zakręć zawór. Gotowe – teraz pozostaje jedynie z powrotem odkręcić zawór i uruchomić grzejnik.

W przypadku kaloryferów niemających odpowietrzników (np. żeliwnych lub żeberkowych), konieczne będzie poluzowanie śrub przy zaworze grzejnikowym – jest to jednak dużo bardziej skomplikowana operacja, którą lepiej powierzyć specjalistom.

Przeczytaj, jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy drabinkowy i grzejnik żeliwny »

Sprawdź instalację

Ten punkt mieszkańcy bloków mają z głowy. O stan instalacji grzewczej, jakość, ilość i poziom wody w rurach dba wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Właściciele domów jednorodzinnych sami muszą skontrolować ciśnienie wewnątrz instalacji. Jeśli jest niższe niż w ubiegłych sezonach, konieczne może okazać się wpuszczenie do niej wody. Znacząca różnica ciśnienia może sygnalizować również nieszczelność systemu.

Przeczytaj również: 

Koszmar z ulicy grzejnikowej – jak odnowić grzejnik bez morza łez

Wymiana grzejnika – o tym należy pamiętać

Jak obniżyć koszty ogrzewania mieszkania? 12 porad do stosowania od dzisiaj

Rośliny, które nie boją się kaloryfera

Sprytne sposoby, by w mieszkaniu było cieplej

Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.