Poradniki

Jak obniżyć koszty ogrzewania mieszkania? 12 porad do stosowania od dzisiaj

Z nastaniem jesiennej aury rozpoczął się sezon grzewczy. Z tej okazji podpowiadamy, jak efektywnie ogrzewać mieszkanie, by na koniec sezonu nie zapłacić majątku za rachunek.
REKLAMA

1. Poznaj swój kaloryfer
Brzmi to śmiesznie, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak faktycznie działają współczesne kaloryfery. Do sterowania ogrzewaniem, a dokładniej, przepływem wody w grzejniku służy głowica, zamontowana na zaworze termostatycznym. Zwykle znajduje się na niej numeracja np. 0-5, gwiazdka „*” – 6 (jej układ zależy od producenta). Wielu z nas sądzi, że cyfry te odpowiadają mocy grzania – im większa wartość na „pokrętle”, tym więcej ciepła emituje kaloryfer. Nic bardziej mylnego! Każdej cyfrze przypisano konkretną temperaturę (uwaga, podział ten również zależy od producenta):

0 – st. C
1 – 11 st. C
2 – 16 st. C
3 – 21 st. C
4 – 24 st. C
5 – 28 st. C

Wybierając jedną z nich, mamy możliwość dostosowania temperatury w pomieszczeniu do naszych wymagań. Jeśli chcemy, aby w pokoju było ok. 21 st., C powinniśmy ustawić zawór na „trójce”. Grzejnik będzie ocieplał powietrze, dopóki termostat nie wykryje, że osiągnęło ono żądany poziom. Po tym czasie głowica zatrzyma przepływ wody, a żeberka kaloryfera wychłodzą się.


Przy okazji obalmy jeszcze jeden mit. Skręcenie kaloryfera do minimum (0 lub gwiazdki) nie oznacza całkowitego zamknięcia dopływu wody i ogrzewania. Jest to tzw. zabezpieczenie przed zamarzaniem. Termostat wykrywszy, że temperatura spadła poniżej 5 - 6 st., uruchomi ogrzewanie, by nagrzać pomieszczenie do tego poziomu.

2. Wietrz z głową
Wiedząc, jak termostat reaguje na zmiany temperatury, możemy odpowiednio rozplanować wietrzenie pomieszczeń. Przede wszystkim pamiętajmy, by przed otwarciem okien całkowicie zakręcić kaloryfery. Wietrzmy krótko, ale intensywnie – okna zostawmy otwarte na oścież tylko na kilkanaście minut.

3. Ogranicz ogrzewanie podczas nieobecności
Dużą część dnia spędzamy poza domem – w pracy, w szkole, na zakupach. Nie ma potrzeby, by w tym czasie ogrzewać mieszkanie, nawet na zapas, aby było ciepło, kiedy wrócimy wieczorem. Wbrew pozorom ponowne nagrzanie powietrza nie trwa długo.

 

>1< 2 3

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (4)

Trece

Myślę, że dobrym sposobem jest zmiana dostawcy prądu. U nas mamy Pulsar Energia i rzeczywiscie płacimy mniej w porownaniu np do naszych znajomych

Mager

A cóż to za mądrości z wiejskich opowieści ? Jeśli do domu wielorodzinnego dostarcza ciepło firma energetyczna, to temperatura nośnika jest uzależniona od warunków atmosferycznych i jeśli mamy np. 10 st na podwórku to nawet odkręcając na max termostat nie uzyskamy temperatury większej niż ta dochodząca do budynku. Z kolei jeśli mamy własny kocioł c.o. to czy sobie ustawimy na 1 czy na 5 to i tak kocioł się wyłączy automatycznie po uzyskaniu zadanej temperatury. Żeby nie zanudzać, nie wspomnę o innych zmiennych mających wpływ na temperaturę w pomieszczeniu :)

REKLAMA
Pongo

Co za bzdury! Temperatura grzejników w domu zależy od temperatury nastawionej na kotle grzewczym a nie od ustawienia pokrętła głowicy !

WSM

Artykuł bardzo trafny i w 90% rzetelny. Niestety zawarty w nim jest bardzo poważny błąd narażający nas na spory wzrost opłat. Dokładnie chodzi o fragment: "...przed otwarciem okien całkowicie zakręcić kaloryfery." Otóż jest to informacja wprowadzająca w duży błąd posiadaczy kaloryferów z tzw. podzielnikami elektronicznymi. Podzielnik nalicza impulsy, gdy wykryje podwyższoną temperaturę kaloryfera(powyżej 23, lub 20 stopni). To, że zakręcimy kaloryfer przed wietrzeniem nie da nam zbyt wiele, gdyż kaloryfer jest nadal ciepły, a nowe podzielniki z dwoma czujnikami po otwarciu okna wykryją większą różnicę temperatur i ZACZNĄ NALICZAĆ IMPULSY SZYBCIEJ- pomimo zakręconej głowicy termostatu. Jest to prosta fizyka- ciepły kaloryfer w zimnym otoczeniu oddaje więcej energii za którą należy zapłacić- i tak działają elektroniczne podzielniki. Wietrzyć pomieszczenia należy dopiero wówczas, gdy kaloryfer jest zimny- najlepiej rano, gdy przez całą noc był zakręcony. Zyskujemy podwójnie- chronimy się przed szybszym naliczaniem przez podzielniki, a ponadto wcześnie rano jeszcze nie wszyscy zdążyli napalić w piecach i powietrze jest ciut czystsze. Tym, którzy mi nie wierzą proponuję tematy na portalu Elektroda opisujące zasadę działania podzielnika elektronicznego.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak obniżyć koszty ogrzewania mieszkania? 12 porad do stosowania od dzisiaj"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.