9. Szczelne okna, drzwi, otwory
Z winy nieszczelnych okien i drzwi tracimy ok. 20-30% ciepła. Przed lub na początku sezonu grzewczego warto sprawdzić, czy są one wystarczająco zabezpieczone i zimne powietrze nie dostaje się przez nie do mieszkania. Jak to zrobić?
Przesuń dłonią wzdłuż krawędzi szyb i ościeżnic. Czujesz chłodny powiew? Konieczne doszczelnij futryny, np. przy pomocy samoprzylepnej uszczelki.
10. Wykorzystajmy naturalne zasoby energii
Nawet jesienią i zimą nie brakuje słonecznych dni. Kiedy pogoda dopisuje, odsłaniajmy okna i wpuszczajmy do domu jak najwięcej naturalnego światła. O tej porze roku promienie słoneczne padają pod małym kątem i mogą realnie wpłynąć na zwiększenie temperatury w pomieszczeniach usytuowanych od południowej strony.
Zobacz: Te rośliny nie boją się kaloryfera!
11. Zamykajmy drzwi w mieszkaniu
Ograniczymy tym samym obniżające temperaturę przeciągi.
Zobacz: 10 zasad oszczędzania energii
12. Znajdź optymalny poziom ciepła i nie przegrzewaj domu
Jesienią i zimą tęsknimy za ciepłymi miesiącami, ale nie ma powodu, by w tym czasie stwarzać w mieszkaniu tropikalne warunki. Optymalna temperatura zależy przede wszystkim od funkcji danego pomieszczenia, aury za oknem i naszego stylu życia, jednakże za najkorzystniejszą uchodzi ta, oscylująca między 18-21 st. W pokoju dziennym powinna ona wynosić 21 st., a w kuchni, które dodatkowo nagrzewa się, kiedy gotujemy, powinna być odpowiednio niższa.
Aleksandra Kozera Deccoria.pl,
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj także:
Jak pozbyć się starego sprzętu AGD?
Miejsce w sypialni, dzięki któremu zaoszczędzisz przestrzeń
Pomysł na choinkę, gdy w domu nie ma miejsca >>
Najlepsze pomysły na oryginalne choinki >>
Choinkowy zawrót głowy. Zobacz więcej zdjęć >>