Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak czyścić grzejniki? Odkurzanie, mycie oraz usuwanie kurzu na zewnątrz i wewnątrz kaloryfera

Czyszczenie grzejników płytowych i żeliwnych to przykry obowiązek, który powinniśmy zrealizować co najmniej dwa razy w roku – przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz tuż po jego zakończeniu. Budowa tych urządzeń powoduje, że zadanie to może stanowić nie lada wyzwanie. Na szczęście pracę można sobie ułatwić, stosując kilka sprytnych trików. Jak czyścić grzejniki przed sezonem w prosty sposób? Sprawdź najlepsze patenty!

Jak czyścić grzejniki? Odkurzanie, mycie oraz usuwanie kurzu na zewnątrz i wewnątrz kaloryfera
Czyszczenie grzejników to nie lada wyzwanie. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Czyszczenie grzejników przed sezonem – dlaczego trzeba to robić?

Kaloryfery to jedne ze sprzętów domowych, którym nie poświęcamy dostatecznej uwagi. Przez przeszło pół roku pozostawione są one same sobie. W końcu, skoro nie ma potrzeby ich uruchamiać, to po co zaprzątać sobie nimi głowę? Tymczasem zbiera się tam mnóstwo kurzu i bakterii. Grzejniki płytowe i żeliwne powinniśmy czyścić dwa razy w roku: jesienią, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i późną wiosną, po jego zakończeniu, choć częściej też nie zaszkodzi.

Zbierający się na powierzchni urządzeń kurz może znacząco utrudniać ich pracę. Gruba warstwa brudu sprawia również, że tuż po uruchomieniu grzejników na sezon zimowy, w mieszkaniu przez kilka dni unosi się brzydki, zatęchły zapach – to odór intensywnie ogrzewanych zanieczyszczeń. Poza tym unoszące się do góry ciepłe powietrze zabiera ze sobą mikrocząsteczki brudu i roznosi je po całym pomieszczeniu. Zastanawialiście się kiedyś, czemu ściana za kaloryferem tak szybko robi się brudna? Przyczyną jest brak regularnego sprzątania.

W brudnym grzejniku gromadzi się mnóstwo kurzu i bakterii. W brudnym grzejniku gromadzi się mnóstwo kurzu i bakterii. Fot. CanvaPro

Czyszczenie grzejników płytowych

Grzejniki płytowe to najczęściej instalowane kaloryfery w naszych domach. Są niedrogie, uniwersalne w zastosowaniu, mniejsze i lżejsze od swoich żeliwnych odpowiedników. Ich uproszczony wgląd sprawia, że wpasowują się do wystroju większości mieszkań. Pod lekko żłobioną obudową znajduje się spirala, którą przemieszcza się substancja grzejąca – zazwyczaj ciepła woda.

Przeczytaj również: Najlepszy sposób na mycie paneli podłogowych. Nie będzie ani jednej smugi

Jak wyczyścić grzejnik płytowy?

Gruntowne czyszczenie grzejnika płytowego zaczynamy od zdjęcia gałki termostatycznej, później swobodnie możemy zająć się kratką (tzw. grillem) znajdującą się w górnej części urządzenia oraz osłonami bocznymi. Zazwyczaj są one zamocowane z użyciem zatrzasków, które należy lekko podważyć. W przypadku bardzo długich grzejników zwróćmy uwagę, by zdejmując górną pokrywę, zaciski mocujące urządzenie do ściany ściągać osobno i za każdym razem z powrotem je nakładać. Najpierw odciągamy jeden zaczep, zdejmujemy pierwszą część grilla, z powrotem zakładamy uchwyt i dopiero później zajmujemy się drugą stroną grzejnika. Inaczej podtrzymywany jedynie od spodu, spadnie na podłogę. Wszystkie czynności wykonujmy ostrożnie, tak by go nie uszkodzić.

Kratkę z grzejnika płytowego można zdjąć. Kratkę z grzejnika płytowego można ostrożnie zdjąć. Fot. CanvaPro

Żeberka grzejnika oczyścić możemy z użyciem odkurzacza, specjalnej szczotki do grzejnika lub takiej, którą czyścimy butelki. Ważne, by nie były one druciane. Mogłyby porysować grzejnik, co przyczyni się do korozji metalowych elementów, a w najgorszym razie – do wycieku wody. Poza tym przydadzą się jeszcze ścierki z mikrofibry lub miękka gąbka i łagodny detergent. Silne chemikalia również mogą spowodować uszkodzenia i odpryśnięcia powłoki lakierniczej, zabezpieczającej płyty przed rdzewieniem. Zwilżoną szczotkę wkładamy między żeberka i delikatnie czyścimy przestrzenie między nimi. Ściereczką wycieramy kurz z wierzchu. Na końcu, już po ponownym złożeniu grzejnika, gąbką oczyszczamy przednie panele urządzenia.

Czyszczenie grzejników żeliwnych

W przypadku tradycyjnych kaloryferów nic zdejmować nie trzeba. Używając szczotki do butelek lub specjalnego czyścika do grzejników, starannie odkurzamy każdą przestrzeń między żeliwnymi żeberkami. Jeśli nie mamy wcześniej wspomnianych narzędzi, sięgnijmy po jakikolwiek wystarczająco długi i cienki przedmiot (np. pędzel krzywik czy chociażby kij od miotły zawinięty w miękką ścierkę). Wspomóc możemy się też odkurzaczem. Jeśli nie mamy długiej i wąskiej szczoteczki, wykorzystajmy rolkę po papierze ręcznikowym. Wystarczy zatknąć ją do rury odkurzacza i zamocować taśmą klejącą. Lekko zaginamy ją przy wylocie i tak przygotowaną ssawką oczyśćmy urządzenie grzejące.

Czyszczenie grzejników żeliwnych jest trudne ze względu na ich skomplikowaną budowę. Czyszczenie grzejników żeliwnych jest trudne ze względu na ich skomplikowaną budowę. Fot. CanvaPro

Sprytne sposoby czyszczenia kaloryferów

W mediach społecznościowych aż roi się od genialnych pomysłów na to, jak ułatwić sobie pracę przy czyszczeniu grzejników. Internauci podpowiadają, aby do sprzątania wykorzystać specjalny bagnet do kaloryferów, dzięki któremu dotrzemy do trudno dostępnych zakamarków. Nie martw się, jeżeli nie posiadasz takiego narzędzia. Wystarczy owinąć szmatką długą linijkę lub kijek i zabezpieczyć ją taśmą. Jeśli czyszczenie na sucho okaże się nieskuteczne, sięgnijmy po delikatny płyn do mycia naczyń. Dodajmy go do wody i spryskajmy wnętrze grzejnika. Na podłodze warto rozłożyć szmatę lub dużą miskę. Następnie mokry kaloryfer starannie szorujemy miękką szczoteczką. W kolejnym kroku brud spłukujemy od góry, polewając grzejnik ciepłą wodą. Na koniec urządzenie osuszamy ręcznikiem, a podłogę wycieramy suchym mopem.

@cleanblue_octopus Kto ma tam czysto?# #cleantok #sprzątanie #czyściochy #viral #ttsprząta #cleaninghacks #sprzataniedomu #sprzatanie #dc #syf #kaloryfer ♬ dance(256762) - TimTaj

Jeżeli grzejnik nie jest bardzo brudny, ponieważ był regularnie czyszczony, możesz usunąć zalegający w nim kurz za pomocą suszarki do włosów. Należy przyłożyć ją górnej części kaloryfera i ustawić na najwyższą moc. Wydmuchany z wnętrza kaloryfera kurz zbieramy odkurzaczem lub zmiatamy. Masz w domu myjkę parową? Internauci zdradzają, że dzięki niej pozbędziesz się brudu z grzejnika w zaledwie kilka minut.

Źródło: deccoria.pl

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 09.11.2018 roku.

Przeczytaj również:

Genialny patent na wyczyszczenie piekarnika. Wnętrze i szyba lśnią jakby były nowe

Jak wyczyścić pralkę? Zastosuj domowe metody, żeby nie płacić fachowcom za naprawę

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.