Porady ogrodnicze
Sezon na truskawki z ogródka wydaje się być z roku na rok coraz krótszy, tym bardziej staramy się, by w uprawie nic im nie zagrażało. Zdarza się jednak, że grządki wymagają oczyszczenia. Kiedy trzeba zlikwidować truskawki i czy zawsze warto sadzić nowe? Jeśli twoje owoce są małe, zniekształcone, utraciły dawny smak lub zjada je choroba, wykonaj odpowiednie kroki, a kosze czerwonych przysmaków znów będą pełne.
Czytaj artykułUprawa papryki, choć przynosi mnóstwo satysfakcji, jest dość wymagająca. To żarłoczne i wybitnie ciepłolubne warzywo musi mieć zagwarantowane optymalne warunki, aby obficie wydawało plony. W stworzeniu ich pomaga łatwy zabieg – ściółkowanie. Jeśli ziemię wokół roślin wyłożymy odpowiednim materiałem i będziemy trzymać się kilku prostych zasad, możemy liczyć na lepsze zbiory. Wyjaśniamy, czym ściółkować paprykę.
Czytaj artykułKorzeń selera pęka, a liście brązowieją? Podlewaj selera regularnie tą miksturą, unikniesz problemów
Seler jest ceniony nie tylko ze względu na swój charakterystyczny smak i szerokie zastosowanie w kuchni, ale również wyjątkowe właściwości. Choć jest warzywem dość wymagającym, wiele osób uprawia go w swoim ogrodzie. Czasem może jednak dość do sytuacji, że korzeń selera zaczyna pękać, a jego liście brązowieją. Przyczyn takiego zjawiska może być kilka. Aby seler rósł zdrowo, warto zastosować specjalną „zupę”. Dzięki niej plony będą dorodne, a warzywa wolne od chorób.
Czytaj artykułRozmnażanie borówki amerykańskiej (Vaccinium corymbosum) jest sposobem na uzyskanie nowych, zdrowych krzewów i zapewnienie sobie smacznych owoców. Czy to trudne zadanie? Niekoniecznie. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy najlepiej rozmnażać borówkę amerykańską i jak krok po kroku to przeprowadzić.
Czytaj artykułRóże pięknie pachną i cieszą nasze oczy zjawiskowymi kwiatami. Kiedy zaczynają przekwitać, nadal są wartościowe. Płatki róż to skarb natury, pełen witamin i antyoksydantów. Możesz wykorzystać je na wiele sposobów. Zrobisz z nich nie tylko konfiturę, ale także domowe perfumy, peeling, czy wodę różaną. W kuchni dodadzą wyjątkowego smaku deserom i napojom. Sprawdź, jakie właściwości zdrowotne mają płatki róż i co można z nich zrobić.
Czytaj artykułKwiatostany rozplenicy japońskiej (Pennisetum alopecuroides) mają postać długich, walcowatych ciemnych kłosów, które wyglądem przypominają rozczochrane kity. W pełni wzrostu stworzy mglistą fontannę, a delikatne podmuchy wiatru sprawią, że wciąż będzie w ruchu, łagodnie wachlując inne rośliny na rabacie. To ciekawa roślina, której niewiele potrzeba. Podpowiadamy, jak i z czym sadzić rozplenicę w ogrodzie, by w sierpniu i wrześniu była jego największą dekoracją.
Czytaj artykułKrwawnica to roślina, której nazwa może budzić lekki strach. Zapewniamy jednak, że warto zaprosić ją do swojego ogrodu, a także na balkon i taras. To gatunek, który wspaniale kwitnie, przyciągając setki motyli, pszczół i innych zapylaczy. Długo utrzymujące się różowe kwiatostany przykuwają wzrok z daleka. Jak uprawiać krwawnicę? Gdzie ją posadzić? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułPopularny w kosmetyce olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) zyskuje coraz więcej zwolenników wśród miłośników ogrodnictwa. Pomaga między innymi skutecznie walczyć ze szkodnikami i chorobami roślin, a także odstraszać komary i kleszcze. Co jeszcze może zdziałać? Poznaj olejek z drzewa herbacianego.
Czytaj artykułLilie (Lilium) przyciągają wzrok imponującymi kwiatami. Jeśli jednak nie zadbasz o nie w odpowiedni sposób, to nawet największe i najokazalsze szybko stracą swój urok. Dlaczego lilie trzeba przesadzać i kiedy należy to robić? Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego przesadzania lilii, by Twoje rośliny zawsze kwitły długo i obficie.
Czytaj artykułNie sposób wyobrazić sobie ogrodu bez drzew. Pełnią one wiele funkcji: stanowią wyjątkową ozdobę, zapewnią cień, a nawet mogą wydawać smaczne owoce. Co jednak, gdy jesteś posiadaczem małego ogrodu? Również na niewielkim obszarze możesz posadzić sporo gatunków i odmian. Poznaj najładniejsze drzewa do małych ogrodów. Te odmiany staną się centralnym punktem w przestrzeni ogrodowej.
Czytaj artykułNiewłaściwe stanowisko, szkodniki, zbyt mało składników odżywczych w glebie – to tylko kilka czynników, które sprawiają, że pąki róż się nie rozwijają. Sprawdź, dlaczego róże nie kwitną i przekonaj się, jak przygotować domową odżywkę na kwitnienie róż.
Czytaj artykułSzukasz rośliny, która zachwyci cię pięknymi kwiatami przez całe lato? Powojnik wielkokwiatowy (Clematis) to zdecydowanie najpiękniejsze wśród pnączy. Jego duże, miseczkowate kwiaty w różnych kolorach robią niesamowite wrażenie. Dowiedz się, jakie są najciekawsze odmiany powojnika wielkokwiatowego i jak je pielęgnować, by długo cieszyły oko.
Czytaj artykułGdy w ogrodzie pełnia życia, kwitną kwiaty, dojrzewają słodkie owoce, a wszystko to widowiskowo prezentuje się na tle gęstwiny liści ostatnim, co chcemy zobaczyć, są małe szkodniki. Mączlik, przędziorki i mszyce atakują niepostrzeżenie, w krótkim czasie potrafią kolonizować uprawy, niszcząc to, co w ogrodzie najpiękniejsze. Na szczęście mam na nie metodę, znajomy ogrodnik podpowiedział mi, abym sięgnęła po wywar z tej popularnej rośliny, a skutecznie sklei małe szkodniki.
Czytaj artykułNiezależnie od tego, czy uprawiasz pietruszkę naciową w doniczce na parapecie, czy na grządce z ziołami w ogrodzie, ta niewymagająca roślina może dawać ci aromatyczne liście od wiosny do późnej jesieni. Warunkiem jest jednak jej prawidłowy zbiór. Jak przycinać pietruszkę, by lepiej rosła? Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a nać ładnie się zagęści.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 365
- Następna