Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Choroby pomidorów potrafią skutecznie zniszczyć plony smacznych i soczystych owoców. Szczególnie groźny dla naszych upraw jest mączniak prawdziwy, który znacznie osłabia rośliny. Na szczęście nie trzeba kupować chemicznych preparatów, aby go zwalczyć. Wystarczy przygotować domowe opryski, które charakteryzują się wysoką skutecznością w zwalczaniu patogenów, a przy tym są tanie. Mączniak prawdziwy nie zniszczy twoich pomidorów.         

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Kurzeniec, czyli kurze odchody, jest jednym z najsilniejszych nawozów organicznych. Doskonale nadaje się do zasilania wielu warzyw, choć nie możemy po prostu podsypać nim upraw. Ze względu na bardzo wysokie stężenie azotu przed użyciem trzeba go odpowiednio przetworzyć. Jak zrobić gnojówkę z kurzeńca? Do jakich roślin ją stosować? Sprawdź, dlaczego warto wykorzystywać nawóz z kurnika.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Marzysz o pięknym i ukwieconym balkonie? Czas zamienić marzenia w rzeczywistość. Petunie dodadzą uroku każdej przestrzeni, a ich kolorowe kwiaty z pewnością przyciągną spojrzenia innych. Aby zachwycały swoim wyglądem przez cały sezon, należy spełnić pewne wymagania. Ponadto warto zapewnić im wsparcie w postaci nawozów, dzięki czemu będą bardziej wytrzymałe, a ich kwitnienie będzie długie i obfite. Zdradzam niezawodny patent na piękne petunie, który sprawia, że królują na moim balkonie przez cały sezon.     

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Uprawa buraków w ogrodzie może wydawać się prosta, jednak wiele osób popełnia poważne błędy, które zmniejszają jakość plonów. Wybór niewłaściwego miejsca, nieodpowiedni czas siewu oraz błędne nawadnianie i nawożenie to tylko niektóre z nich. Aby buraki były smaczne i pełne wartości odżywczych, konieczne jest dokładne przestrzeganie zasad uprawy. Wyjaśniamy, jakie błędy najczęściej popełniają ogrodnicy i jak ich unikać, aby cieszyć się obfitymi zbiorami.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Agapant, często nazywany także lilią afrykańską, to majestatyczna bylina, która w ciekawy sposób odmieni wygląd twojego ogrodu. Właściwie pielęgnowana będzie cieszyła oczy gęstymi kwiatostanami od początku lipca aż do końca września. Jak uprawiać agapant – bylinę z Afryki? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Amerykańscy ogrodnicy nawożą trawniki co 4-6 tygodni od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Stosując nawozy, zwracają uwagę na skład i dawkowanie, dobierając je do kondycji trawy oraz potrzeb glebowych. To gwarantuje, że trawnik otrzyma wszystkie potrzebne składniki odżywcze w odpowiednim czasie. Ty również chcesz cieszyć się zdrowym, gęstym i intensywnie zielonym trawnikiem jak najdłużej? Przeczytaj i dowiedź się, jak nawozić trawnik, kiedy zacząć i dlaczego "przekarmienie" murawy nie sprzyja jej dobrej kondycji.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Azalie są popularnym krzewem kwitnącym w ogrodach. Choć swoimi pięknymi kwiatami cieszą oko przez krótką chwilę, to jednak nie należy zaniedbywać pielęgnacji azali po przekwitnięciu. Dzięki temu za rok roślina obsypie się taką samą liczbą kwiatów lub nawet większą. Jak dbać o azalię, aby kwitła każdego roku? 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Twój ogród może cieszyć nie tylko feerią kolorów i kształtów. Odpowiednio dobrane rośliny kwitnące potrafią zamienić go także w naturalną perfumerię. Jak wybrać pachnące kwiaty do ogrodu? Sprawdź nasze wskazówki i listę polecanych gatunków.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Szałwia omszona ma coraz więcej zwolenników i stała się sporą konkurencją dla podobnej z wyglądu lawendy. Ta ozdobna bylina jest wyjątkowo odporna na suszę, która coraz częściej niszczy nasze uprawy, ale z drugiej strony łatwo ją w naszym klimacie przezimować. Jej ozdobne, srebrzyste liście kontrastują z wysmukłymi kwiatostanami, które mogą mieć różne kolory. Jaką odmianę szałwii omszonej wybrać, jak ją pielęgnować i gdzie posadzić w ogrodzie, żeby stała się wieloletnią ozdobą? Podpowiadamy.    

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Chronią roślinność przed zadeptaniem, a nasze obuwie przed zabrudzeniem, wyznaczają granice rabat i trawnika, a także zdobią ogród. O czym mowa? O alejkach ogrodowych. Wbrew pozorom ich wykonanie nie musi być kosztowne. Oto tanie i praktyczne rozwiązania, dzięki którym stworzysz wymarzoną ścieżkę w ogrodzie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Choć tworzy efektowne zielone ściany, potrafi być prawdziwą zmorą w ogrodzie. Bluszcz, będący symbolem wierności, to niesamowicie inwazyjna, szybko rozrastająca się roślina. Mocno przyczepia się do różnych powierzchni i zawłaszcza przy tym całe ogrody, elementy architektury ogrodowej, a nawet elewacje budynków. Jak sobie z nim poradzić? Sposobów jest kilka, a my wybraliśmy dla ciebie trzy szybkie i bezinwazyjne metody zwalczania bluszczu.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Rozmaite rośliny zielarskie nie tylko wzbogacają smak i aromat wielu potraw, lecz także słyną ze swoich właściwości prozdrowotnych. Jedną z nich jest popularny w naszych ogrodach majeranek, który działa przeciwzapalnie, żółciopędnie, przeciwbólowo i rozgrzewająco. Co więcej, majeranek – do ogrodu i doniczki – jest dość łatwy w uprawie. Dowiedz się, jak go sadzić, pielęgnować i przycinać, a także skorzystaj z rad doświadczonych ogrodników, którzy zbierają i suszą liście rośliny w ściśle określony sposób. To zapewni im niezwykle wyrazisty smak i jeszcze ciekawszy aromat.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Do najpopularniejszych warzyw na grządce, które z przyjemnością uprawiamy i chwilę później zjadamy, należy rzodkiewka. Nie ma specjalnie wygórowanych wymagań, dlatego rośnie ona praktycznie każdemu jędrna, krucha i smakowita. Po niej na grządce zostaje zwykle sporo miejsca, które chciałoby się ponownie wykorzystać. Jednak nie uprawiaj po rzodkiewce tych warzyw – lista nie jest długa, negatywnych konsekwencji sadzenia roślin w złej kolejności jest znacznie więcej.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W wielu ogrodach goszczą drzewa owocowe. Aby móc cieszyć się obfitymi plonami, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Niestety nasze drzewka są dość często narażone na szereg zagrożeń, zarówno ze strony szkodników, jak również chorób. Z tego powodu należy regularnie monitorować uprawy pod względem występowania patogenów. Duże zagrożenie stanowi m.in. zaraza ogniowa, która najczęściej atakuje jabłonie i grusze. Dlatego trzeba wiedzieć, jak rozpoznać jej objawy oraz jak zwalczyć tę chorobę, zanim zniszczy ona nasze plony i osłabi drzewa.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.