Spis treści:
- Chryzantemy w donicy – rodzaje
- Czego potrzebują chryzantemy, by długo kwitnąć?
- Jak podlewać chryzantemy?
- Jak chronić chryzantemy przed przymrozkami?
Chryzantemy w donicy – rodzaje
Chryzantemy w donicy stanowią nie tylko ozdobę grobu, ale także balkonu czy tarasu. Chryzantemy drobnokwiatowe oraz średniokwiatowe wykazują dużą odporność na mróz, natomiast odmiany wielkokwiatowe, mimo imponującego wyglądu, nie przetrwają zmiennej, jesiennej pogody.
Chryzantemami, które przetrwają mróz i mogą zimować w donicach są rodzaje tj.:
- Apollo – o pomarańczowo - czerwonych kwiatach;
- Bronzefeuer – o złoto - brązowych kwiatach;
- Cameo – o jasno - różowych, pełnych kwiatach;
- Copycat – o żółto - pomarańczowych kwiatach;
- Izis – o bordowych kwiatach;
- Primrose Button – o żółtych, pomponowych kwiatach.
Czego potrzebują chryzantemy, by długo kwitnąć?
Chryzantemy, by długo kwitnąć, potrzebują odpowiedniego stanowiska. Należy chronić je przed wielogodzinnym słońcem. Od samego początku warto zapewnić im delikatnie zacienione miejsce.
Kolejną, ważną czynnością, która pozwoli na długie kwitnięcie chryzantem, jest nawożenie roślin w okresie osiągnięcia maksymalnej mocy kwitnienia. Dożywiamy je nawozem do kwiatów kwitnących.
Chryzantemy będą długo kwitnąć, jeśli wybierzemy gatunki, które nie mają jeszcze dobrze rozwiniętych kwiatów. Takie rośliny mogą kwitnąć nawet przez 1,5 miesiąca, a te z rozwiniętymi kwiatami jedynie przez 2 tygodnie.
Kwiaty odmian chryzantemy różnią się wielkością, kształtem i barwą. Fot.123RF.com
Jak podlewać chryzantemy?
Chryzantemy preferują lekko wilgotną ziemię, nie lubią takiej przesuszonej, dlatego podlewamy je regularnie. Wilgotność sprawdzamy poprzez wetknięcie palca na kilka centymetrów do podłoża.
Nie podlewamy chryzantem konewką z góry. Czynność tę wykonujemy bezpośrednio nad korzenie, nie nawadniając kwiatów. Pamiętajmy, że chryzantemy nie lubią deszczu. W razie wystąpienia opadów, musimy przenieść kwiaty w zadaszone miejsce.
Jak chronić chryzantemy przed przymrozkami?
Chryzantemy należy chronić przed przymrozkami, przenosząc je do jasnego i chłodnego pomieszczenia. Miejsce do zimowania tych kwiatów musi być odporne na mróz. Dodatkowo możemy obłożyć donice kartonem lub styropianem. Po pierwszych przymrozkach ścinamy kwiaty, a całą roślinę zabezpieczamy gałązkami z drzew iglastych.
W trakcie zimowania chryzantem nie stosujemy żadnych nawozów. Ponadto ograniczamy ich podlewanie do minimum. Pamiętajmy jednak, aby nie przesuszyć bryły korzeniowej.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Chryzantemy – odmiany ogrodowe, uprawa, rozmnażanie i zimowanie