Porady ogrodnicze

Cudnie pachnie i kwitnie tak obficie, że potrzebuje podpór. Jak uprawiać różę stulistną?

Symboli Francji jest wiele – przepiękna architektura, niesamowita kultura i kuchnia, zjawiskowe krajobrazy, a także róża stulistna. Ta roślina jest wizytówką już nie tylko francuskich ogrodów, ale i tych rozsianych na całym świecie. Dowiedz się, jak uprawiać różę stulistną i dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie. 

Cudnie pachnie i kwitnie tak obficie, że potrzebuje podpór. Jak uprawiać różę stulistną?
óża stulistna bywa nazywana również różą mchową Fot. WikimediaCommons, Salicyna, CC BY 4.0

Z tego artykułu dowiesz się

Róża stulistna – charakterystyka i kwitnienie

Róża stulistna bywa nazywana również różą mchową. Roślina znana jest od końca XVI w. To wtedy pojawiła się po raz pierwszy w ogrodach Francji. Jej cechami charakterystycznymi są intensywnie pachnące kwiaty oraz krzaczasty pokrój. Wyróżnia się nie tylko obłędnym aromatem, ale i wyjątkową urodą.

Róża stulistna kwitnie przez wiele lat i wyrasta nawet do 200 cm. Jej kolczaste pędy są pokryte zielonymi liśćmi. Największą urodą krzew odznacza się w czasie kwitnienia, czyli na przełomie czerwca lipca. Kwiaty o różowym odcieniu stanowią piękną ozdobę każdego ogrodu. Kwitnienie róży jest na tyle obfite, że warto stosować podpory, by ciężkie kwiatostany nie złamały delikatnych gałęzi rośliny. 

Jak uprawiać różę stulistną? Ziemia 

Uprawa róży stulistnej nie jest zbyt skomplikowana. Jeśli jednak chcesz zapewnić jej najlepsze warunki wzrostu, sprawdź, jakie wymagania ma ten spektakularny krzew.

Po pierwsze – gleba. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie roślinie żyznej i próchnicznej ziemi o lekkiej wilgotności. Po drugie istotne jest stanowisko. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zasadzenie róży na słonecznym lub półcienistym stanowisku niż w całkowitym cieniu. Roślina nie jest jednak bardzo wymagająca i poradzi sobie również w zacienieniu i mniej korzystnej dla niej glebie.

Róża stulistna chętnie się rozrasta, bywa nawet nazywana ekspansywną. Wszystko to na skutek wypuszczania wielu odrostów korzeniowych. Mimo że nie pochodzi z mroźnych krajów, odznacza się dużą odpornością na mrozy i zimą nie trzeba zapewniać jej dodatkowej ochrony przed zimnem. Większym zagrożeniem są dla niej mszyce (które chętnie żerują na liściach krzewu) oraz atakujący krzewy mącznik prawdziwy.

Róża stulistna – choroby i szkodniki

Przyczyną pojawienia się problemów ze szkodnikami jest osłabienie krzewów. Dlatego chcąc chronić różę przed chorobami i szkodnikami, zadbaj o jej kondycję. W tym celu stosuj nawozy organiczne oraz regularnie co kilka tygodni używaj gnojówek roślinnych. Preparaty odstraszają nieproszonych gości i pomagają pozbyć się chorób. Zadbaj także o to, by w czasie podlewania nie moczyć zbyt intensywnie delikatnej róży. Obficie podlewane róże mają tendencję do przyciągania chorób i szkodników

Nie bez znaczenia jest także położenie samej rabaty, na której rośnie róża stulistna. Warto w jej pobliżu założyć budkę lęgową, ponieważ ptaki odstraszają owady atakujące krzewy. Dobrym pomysłem okaże się również uprawianie w pobliżu róż roślin pułapkowych, np. nasturcji. Owady chętniej żerują na nasturcjach niż na różach. I wreszcie – twórz ścieżki wykonane z mączki bazaltowej czy też skorupek jaj. To pozwoli ci ochronić roślinę przed ślimakami. 

Róża stulistna – przycinanie i rozmnażanie 

Przycinanie róży stulistnej nie musi odbywać się regularnie. Roślina kwitnie także na dwuletnich i starszych pędach. Warto jednak na wiosnę usuwać pędy, które zagrażają rozwojowi krzewu. Są to na przykład pędy chore, uszkodzone czy też złamane. Dobrym zwyczajem jest także przycinanie najstarszych pędów co kilka lat, co pozwoli młodym rozwinąć się w pełnej krasie. Usuwanie pędów może służyć także skorygowaniu pokroju i nadaniu mu odpowiedniego kształtu. 

Najłatwiejszym sposobem na rozmnażanie róży stulistnej jest stosowanie odkładów ziemnych. Polega to na ukorzenianiu pędów przy zachowaniu ich przy matecznym krzewie. To naturalna i prosta forma rozmnażania, której mogą się podjąć nawet początkujący ogrodnicy. By rozmnożyć różę stulistną przy użyciu tej metody, przykryj ziemią pędy krzewu. Gdy młody pęd się ukorzeni, możesz już go oddzielić. 

Róża stulistna – zastosowanie w ogrodzie

Róża stulistna ma przede wszystkim cieszyć oczy i uwodzić pięknym zapachem. Warto posadzić ją w miejscu, w którym chętnie wypoczywasz, by na co dzień cieszyć się jej urokiem. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej także blisko ogrodzenia, by w ten sposób udekorować swój ogród. 

Krzew róży stulistnej warto zasadzić również jako nieformowany żywopłot. To doskonałe ogrodzenie posesji od innych posiadłości. Co ciekawe, jeśli twój ogród jest daleki od zanieczyszczeń miejskich i szkodliwych oprysków, z kwiatów krzewu można zbierać płatki służące następnie do stworzenia pysznej różanej konfitury.

Róża to jedna z najpopularniejszych roślin na świecie Fot. WikimediaCommons, Kenraiz, CC BY 4.0

Róża stulistna – gatunki

Róża to jedna z najpopularniejszych roślin na świecie – chętnie wprowadzana do aranżacji ogrodowej. Nic dziwnego, że w obrębie róży stulistnej również powstają ciekawe gatunki. Wśród godnych uwagi gatunków róży stulistnej warto wspomnieć o dwóch. Pierwszy z nich, Muscosa, ma omszone pączki i szypułki o intensywnym aromacie. Maksymalna wysokość krzewu tej odmiany to 2 m.

Druga ciekawa odmiana to Cristata. Jej cechą charakterystyczną są gęste, kędzierzawe włoski. Można poznać ją także po kielichu róży oraz jego działkach. Ta odmiana jest nieco niższa niż poprzedniczka i dorasta zwykle do około 1,5 m.

Róża stulistna – inne zastosowania 

Mimo że roślina kojarzona jest głównie ze względu na swój wygląd i zapach, to o róży stulistnej warto wiedzieć wiele również w kontekście właściwości prozdrowotnych. Płatki róży stulistnej są bogate w antocyjany oraz polifenole, które pomagają przeciwdziałać procesowi starzenia. Niektóre badania wskazują, że płatki tej wyjątkowej rośliny pomagają walczyć ze stanami zapalnymi oraz dbać o ruchomość i elastyczność stawów.

Właściwości naparów z róży stulistnej docenią także kobiety, które cierpią na zaburzenia miesiączkowania. Panie, które regularnie piją napar z płatków róży stulistnej, lżej znoszą nieprzyjemności związane z menstruacją. Ponadto płatki róży stulistnej korzystnie wpływają na skórę twarzy i ciała, a także okolice oczu. Pozwalają przywracać skórze odpowiednie pH, łagodzą podrażnienia i przynoszą ulgę opuchniętym oczom. Z kolei przyjemny zapach róży wpływa pozytywnie na nastrój. Warto dodać płatki do kąpieli, by cieszyć się pachnącym i odprężającym rytuałem.

Róża stulistna w perfumach 

Róża to jeden z najczęściej pojawiających się składników w damskich perfumach. Wykorzystuje się olejki eteryczne, które są produkowane przy użyciu destylacji. Do stworzenia kilograma olejku potrzeba aż 3 ton kwiatów. Nic dziwnego, że olejek różany to kosztowny i niezwykle cenny składnik zapachowych kompozycji.

Do tworzenia zapachów damskich na bazie kwiatów często wykorzystywana jest róża stulistna, zwana także różą centyfolią. Składnik ten jest na tyle drogocenny, że na jego użycie decydują się zwykle twórcy perfum niszowych oraz szlachetnych kompozycji zapachowych. Zapach róży stulistnej w perfumach nadaje delikatnego i miodowego charakteru. Po takie perfumy chętnie sięgają panie, które cenią sobie łagodne kwiatowe aromaty.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.