Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czego nie sadzić obok drzew owocowych? Takie połączenie może zniszczyć plony

Drzewa owocowe w naszych ogrodach mają wiele walorów: wiosną bujnie kwitną, wabiąc owady zapylające, latem dają owoce i ożywczy cień. Również one jednak nie lubią sąsiedztwa niektórych roślin. Wyjaśniamy, czego i dlaczego lepiej nie sadzić obok drzew owocowych. Wpłynie to niekorzystnie na plonowanie roślin i może zwabić szkodniki do przydomowego sadu.  

Czego nie sadzić obok drzew owocowych? Takie połączenie może zniszczyć plony
Czego nie sadzić obok drzew owocowych? Niektóre rośliny źle wpływają na ich wzrost i plonowanie. Fot. gorvik/123RF.com

Spis treści: 

Czego nie sadzić obok drzew owocowych? 

By drzewa owocowe mogły swobodnie się rozwijać i wydawać owoce, nie wystarczy tylko regularnie je przycinać i nawozić. Wiele roślin stanowi dla nich z różnych względów zagrożenie. Czasem wynika ono z konkurencji o zasoby, niekiedy ma związek ze zmianą struktury gleby lub z wabieniem szkodników. Czego nie sadzić obok drzew owocowych?  

  • Orzech włoski – toksyczny sąsiad 

Orzech włoski wydziela juglon – substancję toksyczną dla wielu roślin, w tym jabłoni, gruszy, śliwy czy czereśni. Sadzenie tych drzew w pobliżu orzecha może prowadzić do zahamowania wzrostu, żółknięcia liści, a nawet obumarcia roślin. Orzech włoski w ogóle jest kłopotliwy w uprawie ogrodowej. Niewiele pod nim wyrośnie, bo oprócz juglonu drzewo roztacza wokół zbity cień.  

  • Jałowiec – źródło rdzy gruszy 

Jałowiec, zwłaszcza sabiński, jest żywicielem rdzy gruszy – groźnej choroby grzybowej. Obecność jałowca w pobliżu gruszy zwiększa ryzyko infekcji, co może prowadzić do deformacji liści i obniżenia plonów. Zasada jest prosta: chcesz mieć gruszki, unikaj sadzenia jałowca obok drzewek owocowych.  

  • Rośliny z rodziny psiankowatych – wspólne choroby i szkodniki 

Ziemniaki, pomidory i bakłażany są podatne na te same choroby i szkodniki co niektóre drzewa owocowe, np. jabłonie. Sadzenie ich w pobliżu może sprzyjać rozprzestrzenianiu się patogenów i przyciągnąć szkodniki, co negatywnie wpływa na zdrowie zarówno drzew owocowych, jak i roślin rosnących w pobliżu. Dodatkowo rośliny korzeniowe, takie jak ziemniaki, zabierają wiele substancji odżywczych z podłoża.  

By drzewa owocowe mogły swobodnie się rozwijać i wydawać owoce, nie wystarczy tylko regularnie je przycinać i nawozić. Fot. mulevich/123RF.com

  • Maliny – konkurencja dla gruszy 

Maliny mogą konkurować z gruszami o wodę i składniki odżywcze, co osłabia wzrost i owocowanie drzew. Dodatkowo maliny często są źródłem chorób przenoszonych na grusze. Maliny często sadzimy wzdłuż ogrodzeń, w takim wypadku grusze lepiej posadzić wewnątrz ogrodu.  

  • Róże – potencjalne zagrożenie dla jabłoni 

Róże mogą przyciągać mszyce i inne szkodniki, które łatwo przenoszą się na jabłonie, powodując uszkodzenia liści i owoców. Lepiej więc nie kusić losu, bo łatwiej dostrzec i zwalczyć mszyce na różach niż na drzewach owocowych.  

  • Mięta i oregano - wygrają w walce o odżywianie 

Mięta to zioło o wielu właściwościach leczniczych, jej zapach odstrasza również myszy i komary. Jest niska i dość dobrze radzi sobie w cieniu, często więc kusi nas, by posadzić ją w sadzie. Mięta, oregano i inne zioła nie nadają się do sadzenia pod drzewami owocowymi, bo to rośliny inwazyjne, szybko się rozrastające. Ich płytkie korzenie zatrzymają wodę i substancje odżywcze, których zabraknie dla drzew o głębszych korzeniach.  

Przeczytaj również: Zapomniana skarbnica witamin i błonnika. Ciekawe odmiany i uprawa śliwki mirabelki

  • Rośliny pnące - niepotrzebne obciążenie 

Pnący się po drzewach bluszcz czy winobluszcz wyglądają romantycznie, ale lepiej unikać takich połączeń. Nie są wprawdzie pasożytami, ale obciążają niepotrzebnie drzewka owocowe, szczególnie młode. Stanowią też zachętę dla gryzoni, które łatwo mogą się po nich wspinać w poszukiwaniu owoców i pestek.  

  • Koper włoski i słoneczniki - mali truciciele 

Koper włoski i słoneczniki mają wiele właściwości kulinarnych, ale lepiej nie sadzić go obok drzew owocowych. Wytwarza on substancje, które zaszkodzą zwłaszcza wiśniom i śliwom, będzie też z nimi konkurował o składniki odżywcze. Optymalna odległość kopru włoskiego od drzew owocowych to trzy metry, w przypadku słoneczników wystarczy metr.  

  • Rośliny z rodziny kapustowatych – konkurencja o zasoby 

Rośliny takie jak kapusta, kalafior czy brokuły są wyjątkowo żarłoczne i w krótkim czasie wyjaławiają glebę. Przez to drzewka owocowe mają mniejszy dostęp do składników odżywczych, takich jak azot czy potas. Kapustowate przyciągają również szkodniki, które mogą zaatakować owocowe plantacje. 

Kapusta, kalafior i brokuły posadzone w pobliżu drzew owocowych zabierają składniki pokarmowe z gleby. Fot. lucyaya/CanvaPro

Złe sąsiedztwo dziesiątkuje plony 

Odpowiednie planowanie i dobór towarzystwa dla roślin w ogrodzie są kluczowe dla zdrowia i obfitości plonów. Złe sąsiedztwo dla drzew owocowych oznacza rośliny, które je trują, konkurują z nimi o zasoby lub przenoszą wspólne szkodniki i choroby. Wpływa to na ogólną kondycję drzew, czasem hamuje ich rozwój i plonowanie. Sadząc różne rośliny w sadzie, chcemy oszczędzić trochę miejsca, ale cena takich oszczędności bywa wysoka. Małe, cierpkie, chore czy robaczywe owoce sprawiają, że zbiory będą o wiele uboższe.  

Jak temu zapobiegać? Zachowuj odpowiednie odległości między roślinami a drzewami owocowymi, aby zminimalizować konkurencję i ryzyko przenoszenia chorób. Unikaj też sadzenia roślin z tej samej rodziny w bliskim sąsiedztwie, aby zmniejszyć ryzyko wspólnych chorób i szkodników. Stale monitoruj stan zdrowia swoich upraw i reaguj na pierwsze objawy chorób lub obecność szkodników. Warto też stosować w ogrodzie płodozmian, aby utrzymać zdrowie gleby oraz roślin.  

Źródło: deccoria.pl,

Przeczytaj też: 

Brzoskwinia płaskoowocowa (Ufo) - ciekawe odmiany i uprawa

Kwieciak jabłkowiec – objawy i zwalczanie groźnej choroby jabłoni

Oprysk olejem rydzowym drzew i krzewów owocowych. Naturalny środek na szkodniki

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.