Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Oprysk olejem rydzowym drzew i krzewów owocowych. Naturalny środek na szkodniki

Szkodniki takie jak mszyce, przędziorki, miodówki czy tarczniki stanowią realne zagrożenie dla naszych upraw. Ich działanie osłabia rośliny i sprawia, że plony są mniejsze. We własnych ogrodach nie chcemy sięgać po chemię, zależy nam na zdrowych owocach. Tu z pomocą przychodzi oprysk olejem rydzowym, który jest naturalnym środkiem na szkodniki. Podpowiadamy, jak go stosować do drzew i krzewów owocowych, by im nie zaszkodzić.  

Oprysk olejem rydzowym drzew i krzewów owocowych. Naturalny środek na szkodniki
Oprysk olejem rydzowym działa na szkodniki mechanicznie, pokrywając powierzchnię ich ciała. Można go stosować bezpiecznie do drzew i krzewów owocowych. Fot. mvg684/123RF.com

Spis treści: 

Olej rydzowy na szkodniki  

Olej rydzowy wbrew pozorom nie powstaje z rydzów, a z lnicznika siewnego (Camelia sativa). To roślina z rodziny kapustowatych, kiedyś bardzo popularna na naszych terenach i traktowana wręcz jako chwast. Lnianka bywała nazywana również rydzem, rydzykiem, lnianką lub lennicą. Olej pozyskiwany jest z nasion tej jednorocznej rośliny, która obecnie rzadko występuje w naturze, ale jest uprawiana dla potrzeb ogrodnictwa ekologicznego. Do oprysków nie nadaje się olej spożywczy, a tylko ten dedykowany ogrodnictwu, który jest połączony z emulgatorami.  

Oprysk olejem rydzowym działa na szkodniki mechanicznie, pokrywając powierzchnię ich ciała. Zatyka w ten sposób przetchlinki, którymi oddychają owady, a po zaschnięciu je unieruchamia. Martwe szkodniki zrzucane są potem przez wiatr i deszcz. Najważniejszą zaletą oleju rydzowego jest to, że zwalcza zarówno jaja, jak i larwy oraz postaci dorosłe szkodników. Jest dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych i można go stosować bez obaw, że owoce będą dotknięte chemią. To całkowicie naturalny środek do zwalczania uciążliwych szkodników. 

Przeczytaj również: Zamiast wyrzucać, rozsyp pod krzakami agrestu. Najlepszy naturalny nawóz na dobre owocowanie 

Na jakie szkodniki działa olej rydzowy? 

Ten w pełni naturalny środek jest dość wszechstronnym środkiem do zwalczania nieproszonych gości w ogrodzie. Lista szkodników, na które działa olej rydzowy jest naprawdę imponująca:  

  • bawełnice; 
  • miodówki; 
  • miseczniki; 
  • mączliki; 
  • mszyce; 
  • ochojniki; 
  • przędziorki; 
  • pseudoprzędziorki; 
  • różnopazurkowce; 
  • szpeciele; 
  • tarczniki; 
  • wciornastki; 
  • wełnowce. 

Używając oprysku olejem rydzowym, można więc się pozbyć wielu rodzajów szkodników za jednym zamachem. Dodatkowym jego atutem jest fakt, że wypędzi z ogrodu również kleszcze. Nie szkodzą one wprawdzie roślinom, ale są bardzo uciążliwe dla ludzi i zwierząt, a często czekają na swoje ofiary w zaroślach naszych działek.

Olej rydzowy bardzo dobrze radzi sobie z mszycami, a nawet kleszczami. Fot. adragan8/123RF.com

Oprysk olejem rydzowym drzew i krzewów owocowych 

Pryskanie tym preparatem nie szkodzi roślinom pod warunkiem, że z nim nie przesadzisz. Zbyt duża ilość oleju rydzowego zaczopuje nie tylko przetchlinki szkodników, ale również aparaty szparkowe liści, co zaszkodzi roślinom. Nie dojdzie do tego, jeśli będziemy środka używać z rozwagą i zgodnie z zaleceniami producenta.  

Do oprysku drzew i krzewów owocowych używaj tylko preparatów ogrodniczych na bazie oleju rydzowego. Jego wersje spożywcze są zbyt gęste do użytku w ogrodzie i mogą zaszkodzić roślinom. W sklepach ogrodniczych kupisz albo koncentraty do rozpuszczenia w wodzie, albo gotowe mieszanki. W przypadku koncentratów trzymaj się ściśle zaleceń producenta, aby nie zaszkodzić roślinom.  

Oprysk olejem rydzowym możesz stosować na wszystkie krzewy i drzewa owocowe. Pierwszy wykonaj wczesną wiosną, tuż przed rozpoczęciem wegetacji roślin. Spryskaj dokładnie całą korę, wszystkie gałęzie i pędy, również wszelkie zakamarki i zagięcia. To właśnie w nich zimują jaja szkodników, które najlepiej zwalczyć, zanim wyklują się z nich larwy.  

Kolejny w roku oprysk wykonaj podczas kwitnienia i następny w czasie owocowania. Kiedy drzewa i krzewy mają już liście, musisz pokryć je preparatem również od spodu. Najlepiej dokładnie obserwuj rośliny, by zwalczyć intruzów, zanim zaczną się rozmnażać i przenosić. W ten sposób unikniesz ich inwazji.  

Oprysk olejem rydzowym można wykonywać na wszystkie drzewa i krzewy owocowe. Fot. Makarova Tamara/123RF.com

Ważną wskazówką w stosowaniu oleju rydzowego jest to, by pryskać nim drzewa i krzewy owocowe w suchy, ale nie słoneczny dzień. Najlepiej robić to wieczorem, upewniwszy się wcześniej, że nocą nie będzie opadów, dzięki temu nie zaszkodzimy owadom zapylającym. Nie możesz też przesadzić z używaniem środka - sięgaj po niego raz w miesiącu w sezonie wegetacyjnym. Wyjątkiem jest tu zwalczanie kleszczy, na które zadziała preparat stosowany co 10 dni.  

Są takie odmiany drzew owocowych, których nie można pryskać olejem rydzowym w czasie kwitnienia. Należy do nich jabłoń Golden Delicious, której delikatnym, różowym pąkom taki oprysk może zaszkodzić. Przy tej odmianie najbezpieczniej używać mieszanki jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Poza tym olej rydzowy nie jest szkodliwy dla roślin oraz ludzi. Owoce nim pryskane trzeba jednak przed spożyciem umyć, gdyż lepka substancja sprawia, że przykleją się do nich pyłki innych roślin i kurz.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Mrówki i mszyce na drzewach i krzewach owocowych. Nie musisz pryskać, posmaruj kawałek pieńka

Jak ciąć agrest? Sposób na mocne, rozbudowane krzewy i dużo soczystych owoców

Niezawodny sposób na siew arbuza. Najlepsze odmiany do uprawy w Polsce, pielęgnacja arbuza

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.