Spis treści:
- Clematisy – charakterystyka
- Clematisy – odmiany
- Kiedy sadzić clematisy?
- Uprawa clematisów
- Czego nie lubią clematisy?
Clematisy – charakterystyka
Clematisy nazywane również powojnikami są pnączami bylinowymi lub krzewami. Ich charakterystyczną cechą są duże kwiaty. Bywają one pojedyncze o sześciu, ośmiu lub czterech płatkach, półpełne i pełne.
Barwy kwiatostanów clematisów, to kolory zaczynające się od bieli, aż po rozmaite odcienie różu, niebieskiego, czerwonego, purpurowego, i ciemnofioletowego. Powojniki ozdobione są również estetycznie wyglądającymi owocostanami. Natomiast liście dolne są nieparzystopierzaste, a górne są pojedyncze.
Clematisy – odmiany
Poszczególne odmiany clematisów różnią się między sobą wielkością i kolorem wydawanych kwiatów, a także odpornością na mróz. Spośród wszystkich odmian najbardziej popularne w naszym kraju i jednocześnie najpiękniejsze są powojniki:
- Hania,
- Królowa Jadwiga,
- Mayleen,
- Polish Spirit,
- Kaiser,
- Madame Julia Correvon,
- White Swan,
- Summer Snow,
- Blue Bird,
- Cecylia.
Przeczytaj również: Od tych powojników trudno oderwać wzrok. Poznaj najpiękniejsze odmiany clematisów
Powojniki są łatwe w uprawie i pięknie prezentują się w ogrodzie Fot. 123RF.com/Pexels/Pixabay
Kiedy sadzić clematisy?
Clematisy można sadzić przez cały czas trwania sezonu wegetatywnego, od wiosny do jesieni. Zaleca się wybór sadzonek trzyletnich, które uprawiane są w pojemnikach dwulitrowych lub większych. Najważniejsze, by roślina miała już dobrze rozwinięty system korzeniowy, a także pędy, które są zdrewniałe u podstawy.
Za najlepszy termin na to uznaje się jednak okres wczesnej wiosny, czyli marzec oraz kwiecień. Wtedy to rośliny są jeszcze w spoczynku i mają lekko nabrzmiałe pąki. Innym polecanym okresem na sadzenie clematisów jest wczesna jesień, czyli wrzesień oraz początek października.
Uprawa clematisów
Clematisy to pnącza, które są łatwe w uprawie. To, co warto wiedzieć o powojnikach to fakt, że potrzebują gleby żyznej, wilgotnej oraz bogatej w próchnicę. W dodatku z racji tego, że większość odmian jest mrozoodporna, to roślinę powinno się umieszczać tak, aby jej dolna część pozostawała w cieniu, natomiast górna miała dostęp do promieni słonecznych. Opcjonalnie można je również umieścić na stanowisku półcienistym, a szczególnie nie zaszkodzi to odmianom z kwiatami w pastelowych kolorach. Jeśli chodzi o miejsce dla rośliny, warto również znaleźć im dość zaciszne i osłonięte stanowisko.
Ważne jest także to, że clematisy bardzo lubią ściółkowanie. W tym celu można użyć kory lub innej rośliny okrywowej, takiej jak barwinka czy trzmielina. Dzięki temu podłoże nie będzie zbyt szybko się wysuszało. Oczywiście w tym celu, musimy również zadbać o odpowiednie podlewanie powojników. Najlepiej robić to niezbyt często, ale za to obficie. Istotne jest również, aby podlewać jedynie glebę wokół rośliny, a nie jej liście.
Co więcej, w drugim roku po posadzeniu należy rozpocząć zasilanie pnącza nawozami. Najlepiej zrobić to na przełomie kwietnia i maja. Oprócz tego warto zadbać o przycinanie clematisów w okresie od lutego do kwietnia. Dzięki temu nasza roślina będzie się lepiej rozgałęziała i obficiej zakwitnie. Nie możemy również zapominać o cięciu sanitarnym i usunięciu suchych, połamanych i poranionych pędów.
Jeśli chodzi o rozmnażanie clematisów, to wykonywane jest one przez podział sadzonek lub przez wysiew nasion. Jednak zaleca się bardziej drugą metodę, ponieważ powojniki nie ukorzeniają się tak łatwo, jak inne pnącza.
Dbając o clematisy, musimy również zabezpieczać je przed chorobami oraz szkodnikami. Najczęstsze objawy, które świadczą o chorobie powojników to żółknięcie liści i skupiska pleśni. Odpowiedzialne za to są takie chory jak mączniak prawdziwy, szara pleśń, plamistość liści czy uwiąd powojników. Chcąc się pozbyć choroby, należy spryskać roślinę preparatem grzybobójczym i usunąć chore pędy oraz kwiaty.
Na koniec powinniśmy także zadbać o odpowiednie zimowanie clematisów. Należy okryć roślinę, ponieważ nawet mrozoodporne odmiany mogą zaskoczyć trudne warunki, które ciężko przewidzieć jesienią. W tym celu warto użyć np. agrowłókniny.
Przeczytaj również: Powojniki będą rosły jak szalone. Zdradzamy sekret ich uprawy
Powojnik niemal cały sezon ubarwia ogród swoimi przyciągającymi wzrok kwiatami. Fot. 123RF.com
Czego nie lubią clematisy?
Wiedząc jak odpowiednio pielęgnować powojniki i jak je uprawiać, musimy również zdawać sobie sprawę, czego powinniśmy unikać. Oto kilka przykładów tego, czego nie lubią clematisy:
- Powojniki są bardzo wrażliwe na suszę i niską wilgotność powietrza.
- Źle rozwijają się w miejscach wietrznych. Szczególnie dotyczy to odmian o bardzo dużych kwiatach.
- Clematisy nie lubią zraszania wodą liści oraz kwiatów.
Powojniki nie przepadają za tym, gdy gleba u ich podstawy się nagrzewa. Z tego powodu tak ważne jest ściółkowanie ziemi dookoła rośliny za pomocą kory. Nie tylko utrzyma to wilgotność podłoża, ale i zapobiegnie jego nagrzewaniu się.
Przeczytaj również: Przycinanie clematisów wiosną. Jak ciąć clematisy, by się rozkrzewiły i bujnie kwitły
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.