Porady ogrodnicze

Jak podlewać wrzosy? Zasady i jakość wody mają znaczenie

Wrzosy to kwiaty, które cieszą nasze oczy do późnej jesieni. Kiedy inne kwiaty już zakończą swój sezon wegetacyjny, one wciąż kwitną. To niezbyt wymagające rośliny, jednak wymagają przestrzegania pewnych zasad pielęgnacji. Jedną z nich jest podlewanie. Jak podlewać wrzosy, by im nie zaszkodzić? Wyjaśniamy.

Jak podlewać wrzosy? Zasady i jakość wody mają znaczenie
Nie tylko kranówka do podlewania wrzosów. Po takim prysznicu rosną jak na drożdżach. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści: 

Wrzosy – charakterystyka 

Wrzosy to krzewinki z rodziny wrzosowatych. Występują w naturze w lasach i na łąkach tworząc przepiękne fioletowe kobierce. Są również cenione jako ozdobne rośliny ogrodowe.  

Wrzosy osiągają wysokość około 20-40 cm. Ich łodygi rozgałęziają się u nasady i porośnięte są igiełkowatymi liśćmi. Liście mogą mieć kolory zielone, pomarańczowe, żółte lub szare. Wrzos jest rośliną zimozieloną.  

Największą jednak ozdobą wrzosów są ich kwiaty w kolorach od bieli, przez odcienie różu po fiolet. Kwiaty są drobne, zebrane w długie kłosy na końcach łodyg. Wrzos kwitnie od sierpnia do października, choć niektóre odmiany wytrzymują do pierwszych mrozów.  

Czego nie lubią wrzosy? 

Wrzosy nie lubią nieprzepuszczalnej gleby o zasadowym odczynie. Rosną często w lasach iglastych, a w tych miejscach igły drzew zakwaszają glebę. Jeśli więc nawieziesz wapniem ziemię w ogródku, wrzosy mogą źle to znieść.  

Stanowisko dla tej krzewinki powinno być półsłoneczne lub słoneczne. Wrzosy zdecydowanie nie lubią w pełni zacienionych miejsc. Dobrze też, żeby były to miejsca osłonięte od wiatru, który może uszkadzać rośliny.  

Najbardziej jednak wrzosy nie lubią nadmiernej wilgoci. Dlatego nigdy nie rosną na podmokłych terenach i na nieprzepuszczalnych glebach. Jeśli ziemia w twoim ogrodzie jest ciężka i mało przepuszczalna, podsyp pod wrzosy odrobinę drenażu w postaci żwirku.  

Jak podlewać wrzosy?  

Wrzosów nie można podlewać zbyt obficie. W takich warunkach staną się celem ataków chorób grzybowych. Latem warto podlewać je regularnie, kiedy wyschnie wierzchnia warstwa wody. Natomiast jesienią wrzosom może wystarczyć woda z opadów.  

Wrzosów nie należy podlewać wodą prosto z kranu. Zawiera ona zbyt dużo wapnia i może zwiększyć pH gleby, czyniąc ją bardziej zasadową. Lepiej zagotować wodę i pozostawić ją do odstania co najmniej kilka godzin. W tak przygotowanej wodzie wapń odłoży się na brzegach czajnika i naczynia. Do takiej wody można dodać kilka kropel soku z cytryny, który dodatkowo ją zakwasi. Najlepiej jednak do podlewania wrzosów nadaje się deszczówka. W sposób naturalny obniża ona pH gleby.  

Wrzosy podlewa się pod korzeń, unikając moczenia liści i kwiatów. To również może stać się przyczyną chorób grzybowych. Pierwszym sygnałem dla nas, że roślina jest przelana, są brunatniejące lub zieleniejące liście. Wtedy należy zrobić trochę przerwy od podlewania.  

Źródła: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Nawożenie wrzosów. Kiedy i jak nawozić wrzosy, by pięknie i bujnie kwitły?

Budleja Dawida - król ogrodu. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja budlei

Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody

"Polska cytryna", "złoto Syberii" i inne niezwykłe jesienne owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak podlewać wrzosy? Zasady i jakość wody mają znaczenie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.