Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego hortensja nie kwitnie. Oto 10 najczęstszych przyczyn. Co zrobić, żeby hortensja pięknie kwitła

Hortensja bukietowa obficie kwitnie w ładnych pastelowych odcieniach: w kolorze białym, ciemnoniebieskim, czerwonym, jaskraworóżowym, zielonym, a nawet fioletowym. Dzięki tak wielu barwom ten krzew ozdobny zawsze przyciąga wzrok i jest wspaniałą ozdobą ogrodu. Czasami jednak hortensje nie kwitną. Dlaczego? Oto 10 najczęstszych przyczyn. 

Dlaczego hortensja nie kwitnie. Oto 10 najczęstszych przyczyn. Co zrobić, żeby hortensja pięknie kwitła
Sposoby na piękny rozkwit hortensji. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kiedy kwitnie hortensja kwiatowa? 

To, kiedy hortensja kwitnie i na jak długo ozdobny krzew liściasty zamieni twój ogród w kolorowe morze kwiatów, zależy głównie od jego odmiany. Ale również inne czynniki wpływają na czas kwitnienia. Zastanawiasz się, kiedy kwitną hortensje? Otóż przy odpowiednim doborze gatunku, możesz cieszyć się kolorowymi kwiatostanami hortensji przez wiele miesięcy. Już w maju wczesne odmiany zaczynają otwierać pąki kwiatowe, które powstały w poprzednim roku. Należą do nich na przykład hortensja pnąca "Semiola" lub hortensja kosmata (omszona) "Hot Chocolate".  

Jednak główne kwitnienie hortensji przypada na miesiące letnie. To, jak długo będziesz cieszyć się kwitnącym krzewem, zależy od odmiany, pielęgnacji i warunków lokalizacyjnych. Większość odmian kwitnie we wrześniu, a niektóre nawet w październiku np. hortensja ogrodowa i bukietowa. 

Dlaczego hortensje nie kwitną? 

Trudno nie kochać barwnych i obfitych kwiatów hortensji. Dlatego, gdy hortensja nie kwitnie, możesz się bardzo rozczarować i zastanawiać, dlaczego tak się dzieje. Chociaż jest bardzo wytrzymałą rośliną, może się zdarzyć, że w danym sezonie nie zakwitnie. Powodów może być kilka. Zwykle problem leży w zasadach pielęgnacji lub lokalizacji zasadzenia rośliny i można go rozwiązać za pomocą kilku prostych kroków. Oto 10 najczęstszych przyczyn tego, dlaczego hortensja bukietowa nie kwitnie. 

  • Przyczyna 1. Nieprawidłowa lokalizacja hortensji 

Jeśli hortensja nie zakwitnie w pierwszym roku po posadzeniu, warto sprawdzić, czy została zasadzona w odpowiedniej lokalizacji. Krzew lubi stanowiska bogate w składniki odżywcze, słoneczne lub częściowo zacienione, o glebie z odczynem lekko kwaśnym. Zwłaszcza niebieskie kwiaty wymagają niskiego pH, ponieważ za ich kolor częściowo odpowiada odżywczy glin. Roślina może wchłonąć go dopiero przy wartości pH poniżej 4,5. Hortensje, które rozwijają kwiaty w odcieniach czerwieni i bieli, radzą sobie również z wartościami pH od 5,5 do 6,5. Aby uzyskać prawidłową wartość, możesz wykorzystać specjalny nawóz, który zmieni odczyn gleby na kwaśny.  

  • Przyczyna 2. Brak światła słonecznego 

Jak już wyżej wspomniano, kwiat hortensji rozwija się w miejscach słonecznych. Niewielkie kwitnienie lub brak kwitnienia będzie logiczną reakcją na zbyt mały dostęp do słońca. W przedłużającej się sytuacji zacieniania życie rośliny będzie zagrożone. Jeśli nie pokonają jej szkodniki lub choroby, zginie z powodu wyczerpywania swoich rezerw mineralnych. Jak hortensja manifestuje niedobór światła? Oprócz braku kwiatów pojawia się przesadne wydłużanie zielonych łodyg, które desperacko poszukują słońca. Dobrym wskaźnikiem jest również nierównomierny wzrost, skierowany w stronę źródła światła. Nie pozwól, aby taka sytuacja się utrzymywała i niezwłocznie przesadź roślinę w słoneczne miejsce, gdzie hortensja otrzyma minimum pięć lub sześć godzin światła dziennie. 

  • Przyczyna 3. Niewystarczająca ilość składników odżywczych 

Jeśli Twoja hortensja nie chce prawidłowo kwitnąć, przyczyną może być również brak składników odżywczych. Aby rozwinąć kolorowe kwiaty, roślina ta potrzebuje wystarczającej ilości azotu, potasu i pierwiastków śladowych takich jak żelazo, siarka oraz magnez. Do nawożenia wskazane jest stosowanie głównie produktów organicznych przeznaczonych specjalnie do hortensji. Uważaj, aby nie nawozić rośliny zbyt późno, ponieważ zmniejsza to jej mrozoodporność. 

  • Przyczyna 4. Nieprawidłowe przycinanie hortensji 

Na rozwit hortensji wpływa prawidłowe przycinanie. Fot. 123RF.com

Jednym ze środków pielęgnacyjnych, które szybko prowadzą do zaniku kwiatów, jest niewłaściwe przycinanie hortensji. Nowy kwiat wyłania się z zeszłorocznych gałązek, a ponieważ większość hortensji jesienią rozwija swoje pąki na końcach z pędami kwiatowymi, należy je przycinać ze szczególną ostrożnością. Jeśli zeszłoroczny pęd zostanie odcięty lub zerwaniu ulegnie kwiatowy pąk, w następnym roku wyrosną tylko pędy liściowe. Dlatego wskazane jest przycięcie krzewu wiosną. Możliwe jest również cięcie bezpośrednio po kwitnieniu. Musisz więc uważać, aby usunąć tylko stare kwiatostany i suche gałązki. 

Przeczytaj również: Przycinanie hortensji krzewiastej. Zrobisz to dobrze i w odpowiednim czasie, hortensja będzie kwitła bez przerwy

  • Przyczyna 5. Brak osłony przed wiatrem 

Hortensje nie lubią przeciągów. Dlatego rośliny narażone na silne wiatry, zwłaszcza te w chłodniejszych miesiącach, mogą przestać rodzić piękne kwiaty. 

  • Przyczyna 6. Nieodpowiednie podlewanie 

Hortensjom szkodzi zarówno przelanie, jak i przesuszenie. Podłoże nie powinno być zbyt wilgotne, zwłaszcza w okresie od czerwca do sierpnia, ponieważ wtedy może się zdarzyć, że roślina, zamiast zakwitnąć, zacznie rozwijać system korzeniowy. Jednak brak wody naturalnie również hamuje kwitnienie, bo hortensje źle znoszą suszę. Dlatego podlewanie tych roślin trzeba wypośrodkować, utrzymując stale lekko wilgotną glebę. 

  • Przyczyna 7. Brak zabezpieczenia przed mrozem 

Chociaż hortensja jest częściowo mrozoodporna, ważne jest, aby chronić ją przed mrozem, by zniszczeniu nie uległy pąki kwiatowe. Przy temperaturach zbliżonych do zera warto okryć roślinę włókniną. Jeśli masz hortensję w donicy, możesz ją przenieść do pomieszczenia, w którym panują dodatnie, ale niezbyt wysokie temperatury np. do piwnicy lub garażu. Jeśli pąki dotknie mróz, nie będziesz już w stanie uratować sezonowego kwitnienia. 

  • Przyczyna 8. Szkodniki i choroby 

Mszyce, mączliki, przędziorki itp. mogą bez wahania zaatakować hortensję. Zwykle skupiają się na czubkach rośliny, gdzie pojawia się kwiat. Można je łatwo usunąć, spryskując liście i gałązki mydłem potasowym lub olejkiem Neem. Wraz ze wzrostem temperatury i przy dużej wilgotności hortensje może zaatakować szara pleśń. W takim przypadku należy użyć uniwersalnego środka grzybobójczego do roślin. 

  • Przyczyna 9. Zbyt intensywne nawożenie 

Niedobór składników odżywczych jest zły, ale kwitnieniu hortensji nie służy również zbyt dużo nawozu. Zbyt częste nawożenie powoduje, że roślina skupia się na wytwarzaniu dużych, zdrowych liści, a nie kwiatów. Wystarczy raz w trakcie wiosny zastosować nawóz o spowolnionym działaniu.

Jako nawóz najlepiej sprawdzi się: kompost, wióry rogowe lub obornik. Jeżeli wolisz wybrać coś bardziej specjalistycznego, w niektórych sklepach znajdziesz nawozy dedykowane konretnie hortensjom.  

  • Przyczyna 10. Wiek rośliny 

Warto też zadać sobie pytanie, czy twoja roślina nie jest po prostu za młoda lub za stara na obfite kwitnienie. Młode hortensje, w zależności od gatunku, potrzebują mniej lub więcej czasu na przystosowanie się do wydawania kwiatów. Natomiast wieloletnie okazy mogły już spełnić swoją ozdobną rolę i zakończyć kwitnienie. 

Własny nawóz

Jako nawóz najlepiej sprawdzi się: kompost, wióry rogowe lub obornik. Pierwszy z nich możesz wykonać samodzielnie. Znajdź odpowiednie miejsce w ogrodzie - najlepiej zacienione, bez dostępu do silnego wiatru. Następnie postaw beczkę pozbawioną dna (lub skrzynię), by był bezpośredni kontakt z podłożem. Gdy wszystko będzie gotowe, do środka wrzucaj zgarnięte liście, drobne resztki, odpadki z roślin. Jeżeli wolisz wybrać coś bardziej specjalistycznego, w niektórych sklepach znajdziesz nawozy dedykowane konretnie hortensjom. 

Z domowych opcji możesz wykorzystać pokrzywy do stworzenia roztworu, którym podlejesz hortensje. Aby powstała gnojówka z pokrzywy, potrzebujesz odpowiednio dużego pojemnika (np. wiadro) oraz gazę. Do środka wsyp kilogram liści pokrzywy i zalej 10 litrami wody oraz przykryj gazą. Miksturę odłóż na dwa tygodnie, ale każdego dnia pamiętaj o mieszaniu. Gdy płyn będzie gotowy, rozcieńczaj go z wodą trzymając się proporcji 1:10 i podlewaj hortenscje. 

Pielęgnuj hortensje i ciesz się ich kwiatem 

Hortensje to przepiękne rośliny, które warto mieć w swoim otoczeniu. Jeśli jednak twoja hortensja bukietowa lub inna odmiana nie kwitnie tak, jak powinna, nie zrażaj się co do ich uprawy. Przeanalizuj powyższe przyczyny, sprawdź, co może jej szkodzić i postępuj zgodnie z udzielonymi wskazówkami. Na pewno w kolejnym sezonie hortensja obdarzy cię wspaniałym bukietem kwiatów. 

Przeczytaj również:

Uprawa hortensji w doniczkach. Jak sadzić i pielęgnować, by hortensje przetrwały do jesieni

Doskonały domowy nawóz do pelargonii. Wystrzelą do góry i obsypią się kwiatami

Mrówki na piwoniach – usuwać czy zostawić? Czy mrówki niszczą piwonie?

Nietypowe pomysły na wakacje. Ile zapłacimy? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.