Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak odstraszyć sarny z ogrodu i uratować obgryzione drzewka? Poznaj skuteczne sposoby

Jeżeli twój ogród jest otwarty, a w okolicy mieszkają sarny, musisz się przygotować na odwiedziny tego z pozoru mało towarzyskiego stworzenia. To samo tyczy się upraw w okolicach, w których żyją te zwierzęta. Dowiedz się nieco więcej na temat jak odstraszyć sarny, nie robiąc im przy tym krzywdy.

Jak odstraszyć sarny z ogrodu i uratować obgryzione drzewka? Poznaj skuteczne sposoby
Sarny w ogrodzie mogą wyrządzić wiele szkód. Fot.123RF.com

Spis treści:

Charakterystyka saren

Sarny są smukłymi zwierzętami o długiej, cienkiej szyi. Mają od 60 do 90 cm wysokości i do 140 cm długości. Ich ogon jest zredukowany i ma zaledwie 2 cm. Raz obranego miejsca bytowania nie zmieniają, chyba że zmuszają ich do tego warunki przetrwania. Żyją do 14 lat. Żywią się roślinami.

Dlaczego sarny pojawiają się w twoim ogrodzie?

Mimo że sarny są płochliwymi zwierzętami, mają na tyle dużo odwagi, aby dostać się do twojego ogrodu i zniszczyć swoim bytowaniem grządki i drzewa. Robią tak ze względu na głód, co oznacza, że największe szkody wyrządzają zimą i wiosną. Jeśli w okolicznym lesie nie są rozstawione specjalne karmniki lub są one zbyt rzadko uzupełniane, sarny radzą sobie tak, jak potrafią, czyli odwiedzając swoich ludzkich sąsiadów. Czasami jest też tak, że ogród jest dla nich zdecydowanie bardziej atrakcyjny niż czynności mające na celu znalezienie pożywienia w warunkach naturalnych.

Jak pozbyć się saren ze swojego ogrodu?

Sarny są przepięknymi, pełnymi gracji zwierzętami. Ale niech cię to nie zwiedzie. Potrafią wyrządzić naprawdę duże szkody. Nie tylko silnie przekopują grządki, niszcząc młode rośliny, ale także mocno obgryzają gałęzie przydomowych drzew. Przez to tworzą na nich idealne warunki do wnikania patogenów i bytowania szkodników. Aby temu zapobiec, zastosuj się do kilku sposobów opisanych przez nas w dalszej części artykułu.

  • Dobrze wykonane ogrodzenie

Sarny dostają się przede wszystkim do ogrodów, których ogrodzenie nie istnieje lub jest dla nich niewielkim wyzwaniem. Niski płot to żadne ograniczenie dla zwierząt zarówno skocznych, jak i zdeterminowanych. Pierwszą kwestią jest więc wykonanie odpowiednio wysokiego płotu. Wysokość ogrodzenia nie powinna być niższa niż 2,5 m, co już stanowi dla zwierzęcia bardzo trudną do przekroczenia barierę. Idealna będzie do tego siatka leśna.

sarny w ogrodzie Podstawowym zabezpieczeniem przed niszczycielską działalnością saren jest odpowiednie ogrodzenie. Fot.123RF.com

  • Skuteczne wzmocnienia ogrodzeń na sarny

Czasami zdarza się, że wysokość to za mało i musisz się postarać o dodatkowe wzmocnienia bariery. Doskonale nadaje się do tego drut kolczasty, który musisz umocować na szczycie płotu.

Drugim dobrym wzmocnieniem jest pastuch elektryczny, który warto rozkładać u podstawy ogrodzenia lub stawiać jako samodzielną barierę dla swojego ogrodu. Ta konstrukcja składa się ze słupków i równolegle rozpiętych między nimi drutów w ilości dwóch lub trzech. Najniższy drut powinien znajdować się około 20-25 cm nad ziemią, kolejny około 50-60 cm i ostatni nieco na wysokości ponad 100 cm. Kiedy zwierzę zetknie się z drutem, zostaje lekko porażone. Nie robi mu to krzywdy, jednakże jest mocno nieprzyjemne, a wrodzona płochliwość sarny nie pozwala jej na działanie mimo takiej sytuacji.

Sarna jest inteligentna i pamiętliwa. Raz porażona raczej nie będzie już wracać w dane miejsce. Pamiętaj, że jeśli pastuch zostanie wykonany przez profesjonalistę, będzie wytwarzał pole magnetyczne o takiej mocy, którą sarny wyczują już z pewnej odległości. To zmusi je do czujności i zniechęci do przebywania w okolicy.

  • Osłanianie drzew przed sarnami

Jeśli chcesz mieć większą pewność co do ochrony swojego ogrodu, zastosuj odpowiednie osłony, które pozwolą ci poczuć się bezpieczniej. Świetnie się do tego nadają bambusowe, wiklinowe lub słomiane maty. Najskuteczniejsze będą jednak te wykonane z plastiku lub mocnej siatki. To dla saren ogromne utrudnienie i niejednokrotnie nie będą miały one ochoty na przebijanie się przez taką osłonę. W sklepach ogrodniczych znajdziesz również spiralne osłonki na cieńsze pnie i gałęzie, a także samozwijające się osłonki perforowane. Wierzchołki młodych drzewek możesz zabezpieczyć za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych, kłujących osłonek.

Przeczytaj również: Jak ochronić drzewa owocowe przed gryzoniami i zwierzyną? Poznaj najskuteczniejsze sposoby

  • Preparaty zapachowe na sarny

Kolejną opcją ochrony przed sarnami jest zastosowanie preparatów zapachowych do smarowania powierzchni drzew. Na rynku dostępne są profesjonalne produkty, które są przeznaczone specjalnie do tego celu. Pamiętaj, że możesz je również przygotować samodzielnie. Najprostszym sposobem jest wykonanie roztworu z szarego mydła i spryskanie tym obszaru wokół drzewek i samych drzew.

Jeżeli nie chcesz używać tego rodzaju oprysków, kup gotowy preparat, na przykład w formie maści. Smaruj jedynie suchą korę, a sam zabieg wykonuj w dzień bez deszczu. To skuteczna metoda w przypadku młodych drzewek. Dobrą alternatywą dla maści są granulaty, które rozsypuje się na podłożu wokół drzewa. Istnieje również specjalna farba zapachowa, która nie tylko zabezpiecza roślinę przed obgryzaniem, ale też chroni młode pnie przed pękaniem w wyniku mrozów.

jak pozbyć się saren z ogrodu Aby odstraszyć sarny, można zamontować na ogrodzeniu metalowe puszki, foliowe szeleszczące torebki lub dzwoneczki. Fot.123RF.com

  • Odstraszanie saren dźwiękiem

Czasami najprostszy sposób ochrony może być tym najskuteczniejszym. O ile nie przeszkadza ci dźwięk metalowych puszek uwalniający się przy każdym powiewie wiatru, możesz powiesić na ogrodzeniu kilka takich puszek. Puszki możesz zastąpić równie skutecznymi dzwoneczkami.

Jeżeli jesteś zwolennikiem profesjonalnych rozwiązań, zaopatrz się w emiter fal dźwiękowych o częstotliwości 22 kHz. Ty nie będziesz ich słyszał, ale sarny owszem. Postaw urządzenie w swoim ogrodzie i przestań martwić się o odwiedziny saren. Jeśli masz duży ogród, postaw kilka takich urządzeń, jednakże miej na uwadze, że zasięg jednego z nich to minimum 150 m.

Jak ratować obgryzione przez sarny drzewa?

O ile grządki można odratować dzięki kilku zabiegom jeszcze w tym samym sezonie, o tyle obgryzione drzewa wymagają znacznie więcej zabiegów pielęgnacyjnych i nie zawsze uda ci się tego dokonać. Pierwszą czynnością jest dobre zabezpieczenie ogrodu, dzięki czemu nieproszeni goście nie zdołają dostać się do drzewek po raz kolejny. Druga rzecz, którą musisz zrobić to wykonanie cięć. Każdą obgryzioną gałązkę musisz uciąć po skosie, a następnie miejsce cięcia zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

Jeżeli sarna obgryzła pędy nad miejscem szczepienia drzewa, pozbądź się ich wszystkich w całości, a następnie poczekaj, aż pojawią się nowe. Jeżeli uszkodzenia są duże, zastosuj szczepienia mostowe. Polegają one na wykonaniu szczepienia nad i pod ranami. Użyj do tego najmłodszych pędów rośliny, które pojawiają się każdego roku na samym dole drzewka. Zabieg wykonaj ostrożnie, przy pomocy czystych narzędzi i dobrej maści sadowniczej. Oba miejsca zetknięcia się rośliny muszą być świeżo ucięte i szybko ze sobą połączone.

Kolejnym krokiem jest posmarowanie rany maścią sadowniczą i usztywnienie połączenia za pomocą sznurka ogrodniczego. Pędy w stosunkowo krótkim czasie zrosną się, a drzewo zacznie odbijać.

Pamiętaj, że sarny odwiedzają cię z powodu ciekawości i głodu. Nie są agresywne i oprócz szkód w ogrodzie nie stanowią dla ciebie większego zagrożenia. Dlatego ich odstraszanie musi być przeprowadzone z głową i tak, abyś ty zachował zdrowe drzewa, a one swoje życie.

Przeczytaj również: Kret robi kopce w zimie? Jak pozbyć się kreta z ogrodu – domowe sposoby

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.