Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować krzewy owocowe? Dzięki tym wskazówkom hojnie obrodzą

Krzewy owocowe stanowią świetne urozmaicenie przydomowego ogrodu lub działki. Mają niewielkie rozmiary, więc zmieszczą się nawet na małej przestrzeni. Chcesz zasadzić krzewy ogrodowe u siebie, ale nie wiesz jak o nie dbać? A może masz starsze okazy i pragniesz pobudzić je do życia? Sprawdź te wskazówki, a efekty przekroczą twoje oczekiwania! 

Jak pielęgnować krzewy owocowe? Dzięki tym wskazówkom hojnie obrodzą
Jak uprawiać krzewy owocowe? Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Krzewy owocowe w ogrodzie – stanowisko 

Zanim zdecydujesz się posadzić krzewy owocowe w ogrodzie, zapoznaj się z ich wymaganiami. Nie są one wygórowane, jednak jeśli ich nie spełnisz, okazy mogą słabo owocować.  

Każda roślina potrzebuje dużej ilości światła. Dzięki niemu może równomiernie rosnąć a owoce dojrzewać o odpowiedniej porze i wypełniać się słodkością. W związku z tym te krzewy należy sadzić w nasłonecznionej części ogrodu. Jednocześnie warto zadbać o to, aby miejsce nasadzeń było: 

  • położone z dala od drogi lub przestrzeni, w której poruszają się samochody. Dzięki temu owoce będą wolne od smogu i innych zanieczyszczeń, które wydobywają się z rur wydechowych samochodów, 
  • osłonięte przed silnymi i zimnymi podmuchami wiatru. Pozwoli to uniknąć przypadkowego przemarzania roślin, zwłaszcza wiosną, gdy temperatura gwałtownie się zmienia.  

Dobrym pomysłem jest wybranie miejsca, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, ale nie zalega woda np. po deszczu czy śniegu. Dzięki temu korzenie będą odpowiednio nawilżone, ale nie zaczną gnić od nadmiaru płynu w podłożu. 

Krzewy owocowe – ziemia 

Oprócz stanowiska bardzo ważne jest odpowiednie podłoże. To od niego zależy rozwój roślin, a także ilość zebranych owoców oraz odporność na szkodniki czy choroby. W związku z tym gleba pod krzewy owocowe powinna: 

  • być zasobna w składniki mineralne – na rok przed posadzeniem krzewów owocowych należy przekopać ziemię i wymieszać ją z obornikiem. Następnie po zimie warto wysiać tam np. grykę lub gorczycę, których składniki pomogą ograniczyć rozwój szkodliwych dla zdrowia nicieni i zahamować wyrastanie chwastów. Gdy przyjdzie czas sadzenia krzewów jesienią, wystarczy, że przekopiesz podłoże razem z zieloną masą. Zawarte w nich składniki dodatkowo wzbogacą ziemię. Jednak, jeśli spontanicznie kupiłeś sadzonki, ściągnij drań, a następnie wymieszaj glebę z kompostem. Jest to naturalny kompost, który stanowi źródło łatwo przyswajalnych składników mineralnych, niezbędnych do rozwoju każdej rośliny, 
  • mieć odpowiednie pH dopasowane do potrzeb krzewów – borówki potrzebują gleby o skrajnie niskim pH 4 – w takich warunkach czują się najlepiej. W związku z tym przed posadzeniem krzaczków wymieszaj ziemię z zakwaszaczem stosując jego odpowiednią ilość. Pozostałe gatunki krzewów np. maliny, agrest czy jeżyna nie potrzebują aż tak kwaśnego podłoża, zatem możesz spokojnie sadzić te rośliny w uniwersalnym podłożu, 
  • być przepuszczalna – w zbitej, twardej, gliniastej ziemi żaden krzew nie stworzy solidnej, mocnej bryły korzeniowej. Dlatego przed posadzeniem krzewów postaraj się rozluźnić podłoże. Dobrym pomysłem jest przekopanie gleby, dodanie kompostu lub obornika i przykrycie całości kartonem oraz słomą. W ten sposób zaprosisz do ogrodu dżdżownice, które uwielbiają papier, a przy okazji spulchniają ziemię. Możesz także gotowe podłoże wymieszać z wermikulitem lub perlitem. To naturalne minerały, które pomagają utrzymać właściwą wilgotność gleby, a przy okazji rozluźniają jej strukturę.  

Jeśli posadzisz krzewy owocowe w odpowiednich warunkach, zapewnisz im nie tylko dobry start, ale także w naturalny sposób zabezpieczysz je przed przemarzaniem, chorobami czy szkodnikami.  

Krzewy owocowe – pielęgnacja 

Właściwa gleba i stanowisko to 50% sukcesu w uprawie krzewów owocowych. Jednak nie należy zapominać także o właściwej pielęgnacji. W przypadku tych roślin bardzo istotne są: 

  • podlewanie – woda jest niezbędna do życia nie tylko faunie, ale także florze. Dzięki niej krzewy mają siłę do rozpoczęcia okresu wegetacyjnego. Dlatego trzeba regularnie podlewać rośliny, nawet co 2-3 dni, a w przypadku upałów – codziennie. Nawadnianie jest ważne także podczas zimy, ponieważ z powodu braku opadów deszczu czy śniegu, ziemia jest skuta lodem, co ogranicza korzeniom dostęp do powietrza i możliwość pobierania przez nie wody. Stan ten określa się mianem suszy fizjologicznej. Jedynym sposobem, aby temu zapobiec, jest podlewanie krzewów w cieplejsze, zimowe dni; 
  • nawożenie – rośliny, które obficie kwitną i owocują, potrzebują solidnego wsparcia z zewnątrz w postaci preparatów zawierających dużą ilość składników mineralnych. Są one niezbędne do tego, aby krzewy nie osłabły podczas okresu wegetacyjnego, były mocne i zdrowe. Jeśli dobrze przygotowałeś glebę pod sadzonki, zasilanie może być potrzebne dopiero w drugim sezonie. Wtedy należy uzupełnić poziom minerałów wieloskładnikowym preparatem dostępnym w sklepach ogrodniczych lub kompostem. To naturalny nawóz, który wystarczy wymieszać z ziemią. Jego zaletą jest to, że nie można go przedawkować, więc twoje rośliny będą bezpieczne; 
  • przycinanie – nadmiar pędów może prowadzić do powstania pomiędzy nimi wilgotnego klimatu. Prowadzi to do rozwoju grzybów i bakterii, które wywołują różne groźne choroby.  Przycinanie krzewów to jedyny sposób, aby temu zapobiec. Jednak zanim chwycisz za sekator, upewnij się, na jakich gałęziach owocuje twój okaz. Niektóre odmian malin rodzą owoce na pędach jednorocznych, natomiast np. agrest na trzyletnich. Jeśli chcesz cieszyć się dużymi zbiorami w tym sezonie, dobrze przemyśl cięcie rośliny.
Jeśli chcesz cieszyć się dużymi zbiorami w tym sezonie, dobrze przemyśl cięcie rośliny Fot. 123RF/PICSEL

Warto pamiętać, że wszystkie krzewy owocowe, a zwłaszcza maliny, nie lubią towarzystwa na grządce. Chwasty zabierają im nie tylko wodę czy składniki mineralne, ale przez swoje rozmiary blokują dostęp do słońca. Aby utrzymać równomierny wzrost rośliny, należy systematycznie odchwaszczać teren wokół krzewów.  

Dodatkowo warto pomyśleć o ochronie odsłoniętej gleby po pieleniu, czyli ściółkowaniu. Doskonale do tego sprawdzają się kartony i słoma. Te materiały zawierają celulozę, którą uwielbiają dżdżownice. Dzięki ich pracy znacząco poprawia się jakość podłoża. Natomiast warstwa słomy chroni glebę przed wysuszającymi promieniami słońca i pomaga utrzymać jej właściwy poziom nawilżenia ziemi. Dzięki temu nie trzeba tak często podlewać krzewów, nawet w intensywne upały. 

Krzewy owocowe – opryski 

Każda roślina, nawet ta, która ma najlepsze warunki i pielęgnację, może paść ofiarą chorób i szkodników. Jeśli nie chcesz dopuścić do utraty plonów, już wczesną wiosną zabezpiecz sadzonki odpowiednimi środkami grzybobójczymi i owadobójczymi. Opryski należy kontynuować według wskazówek producenta aż do zakończenia wegetacji. Możesz do tego wykorzystać zarówno sklepowe mieszanki, jak i samodzielnie przyrządzić preparat, np. na bazie wrotyczu. Naturalne wyciągi czy odwary sprawdzą się jako środki profilaktyczne i mogą pomóc zapobiec chorobom oraz szkodnikom bez ryzyka zatrucia owoców szkodliwą chemią.  

Odpowiednie stanowisko i właściwa pielęgnacja sprawią, że twoje krzewy owocowe będą rosły zdrowe i będą obficie owocować. W rezultacie półki w spiżarni będą uginać się pod ciężarem wspaniałych przetworów. Zapamiętaj nasze wskazówki, a odniesiesz sukces! 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.