Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak wyhodować leśne grzyby w ogrodzie? Mikoryza i sadzenie grzybni krok po kroku

Grzyby leśne, jak sama nazwa wskazuje, można znaleźć w lesie. Tam mają najlepsze warunki do wzrostu. Można je również uprawiać we własnym ogrodzie, zapewniając im podobne otoczenie. Dowiedz się, czego potrzebują grzyby i co jest istotne przy ich uprawie 

Jak wyhodować leśne grzyby w ogrodzie? Mikoryza i sadzenie grzybni krok po kroku
Grzyby leśne można uprawiać w ogrodzie. Jak to robić? Zacznij od mikoryzy. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jakie grzyby będą odpowiednie do ogrodu? 

Grzybów jadalnych nie brakuje. Jest wiele gatunków, które świetnie nadadzą się do uprawiania w ogrodzie. Oczywiście każdy z nich może różnić się warunkami uprawy. Niektóre są łatwiejsze w utrzymaniu, inne zaś nieco trudniejsze. Gatunki, które możesz wybrać na swoją działkę, to np.: 

 • boczniak ostrygowaty, 
 • twardziak jadalny, 
 • pieczarka, 
 • borowik, 
 • gąska zielona, 
 • koźlarz, 
 • maślak, 

Te grzyby z powodzeniem mogą ozdobić kawałek twojej zielonej trawy, jeśli tylko dowiesz się, jak prawidłowo o nie dbać i czego potrzebują. 

Przeczytaj również: Trujące sobowtóry grzybów. Jak rozpoznać i gdzie szukać grzybów w lesie?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc uprawiać w ogrodzie grzyby leśne? Uprawianie grzybów leśnych we własnym ogrodzie nie jest łatwe, trzeba pamiętać, że w lesie mają szczególne warunki. Gleba jest tam wilgotna, przepuszczalna, lekka i co najważniejsze zawiera najpotrzebniejsze substancje organiczne. Aby rosły w Twoim ogrodzie, musisz zapewnić im podobne otoczenie. Istotne jest znalezienie im odpowiedniego miejsca pod drzewem. Oczywiście nie wolno ci stosować żadnych oprysków i nawozów.  

Jeżeli chcesz, aby ziemia w twoim ogrodzie była bogata w substancje, które będą sprzyjać powstaniu grzybów, to zrezygnuj z usuwania liści. Po długim czasie wytworzy się gleba próchnicza, która będzie znacznie lepsza dla ich rozwoju. Wówczas możesz wysiać ich zarodniki lub w korzeniach drzewa zamieścić specjalną szczepionkę mikoryzową, którą znajdziesz w specjalistycznych sklepach.  

Oczywiście musisz się uzbroić w cierpliwość i pamiętać, że na rezultaty będziesz musiał poczekać z 2 lub 3 lata. Jednak nie będziesz mieć pewności, że uda ci się wyhodować w ogrodzie grzyby. Najłatwiej to zrobić na terenie nieopodal lasu i zdecydować się na maślaki. 

Grzyby w lesie są mikoryzami, co oznacza, że tworzą mikoryzy z określonymi gatunkami drzew. W taką relację wchodzą borowiki, podgrzybki, koźlarze czy maślaki. Między tymi grzybami a drzewami następuje symbioza, która polega na przenikaniu strzępków grzybni i korzeni drzew. Połączone ze sobą, pozyskują składniki odżywcze i ochraniają się wzajemnie przed toksynami. Dlatego, jeżeli grzyby nie będą mieć zapewnionego odpowiedniego sąsiedztwa, to bardzo prawdopodobne, że nic z tego nie wyjdzie.  

Grzyby najchętniej rosną wśród drzew, ponieważ naturalnie można je znaleźć w lesie. Warto zatem wiedzieć, które drzewa najlepiej się sprawdzą do wybranych gatunków grzybów. Oto kilka dobrych połączeń: 

 • borowiki szlachetne – dęby, buki, świerki, sosny, brzozy; 
 • podgrzybki brunatne – sosny; 
 • koźlarze babki – brzozy; 
 • maślaki żółte - modrzewie; 
 • maślaki sitarze – sosny. 

Oczywiście same drzewa to nie wszystko, ale na pewno jest to jeden z istotnych elementów, który zdecydowanie może wpłynąć na powodzenie w hodowli.  

We własnym ogrodzie również możesz mieć leśne grzyby Fot.123RF.com

Jak samodzielnie stworzyć mikoryzę?  

Szczepionka mikoryzowa jest dostępna w sprzedaży w sklepach specjalistycznych. Kiedy roślina zostanie posadzona, szczepionkę należy wstrzyknąć w glebie zaraz koło zasadzonego grzyba. Później należy to miejsce oblać obficie wodą.  

Roztwór wystarczy zaaplikować raz na całe życie. Trzeba stale uważać, aby nie uszkodzić grzybni. Dlatego zaleca się nie stosować żadnych środków chemicznych do ochrony roślin. Warto zadbać, aby ziemia została wzbogacona o odpowiednie składniki mineralne. 

Każda grupa pędów ma odmienne szczepionki. Powodem jest różny sposób nawiązywania symbiozy przez grzyby. Grzybnia może wrastać do zewnętrznej tkanki korzenia lub dostaje się do jego wnętrza.  

Grzybnia często rozrasta się w różnych kierunkach, często nawet dociera tam, gdzie korzenie drzew nie są w stanie. Za pomocą strzępków dostarcza składniki mineralne oraz wodę. Roślina może dzięki temu zyskać: 

 • dodatkowe składniki mineralne, 
 • zaopatrzenie w wodę, 
 • ochronę przed zakażeniem się innym pasożytem, 
 • odporność na różne czynniki środowiskowe,  
 • lepszy wzrost, owocowanie, kwitnienie oraz może być zdrowsza. 

Mikoryza i grzyby mogą dać szansę naturze na walkę z chorobami oraz szkodnikami. Mogą na tym zyskać również drzewa, byliny oraz trawy. Rośliny uprawne, które często także uprawiasz w swoim ogrodzie, mogą wchodzić w związki z różnymi gatunkami grzybów. Mikoryza przynosi zatem wiele zalet. Pozwala na dłuższe cieszenie się z roślin, dlatego tak chętnie jest wykorzystywana.  

Przeczytaj również: Mapa grzybów 2023 – gdzie rosną borowiki, podgrzybki, a gdzie kurki? Gdzie najlepiej wybrać się na grzyby w poszczególnych województwach?

Co jest ważne przy zakładaniu grzybni? 

Jeżeli postanowisz założyć grzybnię za pomocą zarodników zakupionych w sklepie, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą ci na jej prawidłowe utrzymanie. I tak: 

 • grzyby potrzebują sterylnych warunków, dlatego wszystkie narzędzia, pojemniki, których będziesz używać do ich zasadzenia, powinny być zdezynfekowane alkoholem, 
 • musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ grzybnia rozwija się i rośnie bardzo długo,  
 • grzyby muszą mieć zapewnione prawidłowe warunki, które należy dostosować do określonego gatunku, 
 • gdy składniki odżywcze rozkładają się w glebie przez grzybnię, to podnosi się jej temperatura. Przekroczenie odpowiedniej temperatury, może doprowadzić do przegrzania, a nawet do obumarcia grzybów, 
 • jeżeli zauważysz zanieczyszczenia, to należy je natychmiast zdiagnozować oraz usunąć w celu zapobiegnięcia się ich rozprzestrzeniania i przejścia na inne rośliny. 

To podstawowe zasady, które pomogą ci w hodowli własnych grzybów.  

W ogrodzie możesz wyhodować np. kozaki.  Fot.123RF.com

Jak zasadzić grzybnię? 

Grzybnię, którą zakupisz, podziel na trzy lub cztery porcje. W miejscu wyznaczonym pod drzewami należy wykopać kilka dołków, które powinny mieć głębokość 10-15 cm. Na dno można wrzucić odrobinę ogrodowej ziemi, następnie ułożyć na niej grzybnię, zasypać i udeptać.  

Grzyb przede wszystkim potrzebuje wilgoci, dlatego warto wcześniej podlać miejsce sadzenia. Aby zapobiec wyschnięciu gleby, należy przykryć ją ściółką – liśćmi, gałązkami, igłami sosnowymi. Najlepiej rozpocząć sadzenie na jesień lub późną wiosnę, gdy temperatura wynosi ponad 10°C, a powierzchnia jest stale wilgotna. 

Przeczytaj również: Jak suszyć grzyby w domu? Czy opłaca się suszyć grzyby w suszarce? PORADNIK

Jak szybko i kiedy rosną grzyby? 

Czas, w jakim rosną grzyby, jest uzależniony w dużej mierze od ich gatunku. Pierwsze zbiory pieczarek można rozpocząć po 2-3 tygodniach, natomiast na inne gatunki trzeba poczekać dłużej – kilka miesięcy, a nawet kilka lat.  

Warto jednak uzbroić się w cierpliwość! Gdy grzybnia już dobrze zadomowi się w glebie twojego ogrodu, możesz liczyć na grzyby nawet co kilka dni. Mogą odrastać od kilku do kilkunastu dni w zależności od ich odmiany. Duży wpływ na szybkość wzrostu ma zdecydowanie obfity deszcz.  

Grzyby nie tolerują suchości, dlatego najczęściej zbiera się je latem, lecz tak naprawdę można już zacząć wiosną. Jednak nie można liczyć wtedy na ich dużą ilość. Zazwyczaj są to pojedyncze sztuki, które w lesie byłyby rozproszone po całym jego terenie.  

Tak naprawdę najlepszym okresem na grzybobranie jest sezon powakacyjny. Wszystko jednak zależy od pogody, dlatego osoba, która „poluje” na grzyby, powinna być czujna. Okres ich pojawiania może się nieznacznie różnić w zależności od tego, czy są to borowiki, czy też inne okazy.  

Grzyby leśne w ogrodzie mogą stanowić niezwykłą dekorację, która przykuje uwagę każdego. Osoba decydująca się na uprawę grzybów powinna mieć wiedzę na ich temat. Dlatego warto na samym początku sięgnąć do rzetelnych źródeł, które podpowiedzą, jak prawidłowo zadbać o leśne grzyby w ogrodzie.  

Materiał aktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 20.07.2022.

Przeczytaj również: Uprawa grzybów w domu. Co zrobić, by po 3 tygodniach ściąć pełną miskę?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.