Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika - październik. Co trzeba zrobić w ogrodzie, sadzie i na balkonie

Jesień zadomowiła się już w naszych ogrodach na dobre. Nie oznacza to jednak końca pracy przy roślinach, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Podpowiadamy, co zawiera każdy dobry kalendarz ogrodnika na październik i jakie czynności muszą być wykonane, aby nasze plony były obfite po tegorocznej zimie.

Kalendarz ogrodnika - październik. Co trzeba zrobić w ogrodzie, sadzie i na balkonie
Październik w ogrodzie to także sadzenie nowych roślin. Fot.123RF.com
REKLAMA

SPIS TREŚCI:

Październik w ogrodzie ozdobnym – co musisz zrobić?

Jesień wbrew pozorom to także pracowity czas. W kalendarzu każdego ogrodnika zapisuje się wiele czynności, które trzeba wykonać w październiku, między innymi są to prace w ogrodzie ozdobnym.

Należy je rozpocząć od zebrania wszystkich resztek kwiatów sezonowych. Dodatkowo trwająca jesień to także dobry czas na zasianie roślin, które należą do gatunków jednorocznych. Można wysiać między innymi nagietki, smagliczki nadmorskie, chabry lub ostróżki pospolite. Dzięki temu wiosną rośliny zaczną szybciej kiełkować.

Oprócz sadzenia cebuli roślin niektóre z nich musimy także wykopać. Należy je usunąć wraz ze wszystkimi kłączami oraz cebulami roślin, które nie są w stanie przetrwać zimy. Zaliczają się do nich mieczyki, pacioreczniki, dalie, frezje, fiołki oraz tygrysówki. Warto to zrobić, gdy pojawią się pierwsze przymrozki. Obumarłe pędy odcina się 10 cm ponad karpą i wyciąga je z ziemi, pozostawiając na kilka dni do osuszenia. Następnie karpy umieszcza się w skrzynkach i przysypuje torfem lub korą, zostawiając na zimę w suchym pomieszczeniu, w którym nie dosięgną ich mrozy.

Rośliny, które można pozostawić w podłożu i które przetrwają nawet bardzo mroźny okres, to między innymi: arisema, cynobrówka, eukomis oraz galtonia. Trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu cebuli tych roślin poprzez obłożenie ich liśćmi lub gałęziami drzewa iglastego.

Przeczytaj również: Jesienna pielęgnacja różaneczników. 4 zasady dobrego zabezpieczenia rododendronów przed mrozem

Drzewa i krzewy ozdobne – jak o nie zadbać w październiku?

Październik w ogrodzie ozdobnym to także dobry moment na zadbanie o nasze drzewa i krzewy. Warto zabezpieczyć krzewy, które są bardzo wrażliwe na mróz, czyli między innymi róże, hortensje czy powojniki. Robi się to za pomocą tak zwanego kopczykowania. Jest to obsypywanie rośliny korą lub ziemią u jej nasady na wysokość około 30 cm.

Dodatkowo należy zadbać o przycinanie krzewów oraz wydzielanie z nich sadzonek ze zdrewniałych pędów, które następnie umieszcza się w pojemnikach i przechowuje aż do wiosny. Dzięki tym zyskuje się darmowe sadzonki krzewów na nowy rok.

W październiku w naszym ogrodzie ozdobnym można także nadal sadzić drzewa i krzewy. Te, które znajdowały się w pojemnikach, można spokojnie od razu umieścić w podłożu. Natomiast rośliny, które mają odkryte korzenie należy dokładnie obejrzeć i w razie potrzeby uciąć ich uszkodzone elementy. Sadzenie drzew i krzewów należy wykonywać, gdy liście już opadają, ale równocześnie ziemia nie jest jeszcze zamarznięta.

Przeczytaj również: Pielęgnacja hortensji po przekwitnięciu. Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

Oczko wodne – o tym również musisz pamiętać w październiku

Do prac, które trzeba wykonać w październiku w ogrodzie ozdobnym, zalicza się również uporządkowanie oczka wodnego. Należy je wyczyścić z usychających kwiatostanów i zalegających w nim liści.

Z pomocą odkurzacza przeznaczonego specjalnie do oczek wodnych powinniśmy również pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które zostały przeniesione tam przez wiatr, aby nie opadały na dno i nie gniły. Dzięki odkurzaczowi pozbędziemy się również zalegającego na dnie mułu. Pozwoli to uniknąć zepsucia wody, a także zadbamy w ten sposób o zdrowie ryb.

Niektóre z roślin wodnych na zimę muszą być przeniesione do pomieszczenia. Należy je umieścić w akwarium lub w pojemniku z wodą i zapewnić im odpowiednie światło. Do roślin wodnych, które należy zimować wewnątrz należą hiacynty wodne, topiany czy salwinie.

Październik w sadzie

Czas jesienny to również pracowity okres w sadzie. W październiku należy pamiętać o wykonaniu takich czynności jak:

 • Zbiór owoców – w październiku przeprowadza się zbiory jabłek, gruszek, śliwek oraz pigwy. Niedojrzałe jabłka i gruszki możemy pozostawić jeszcze na jakiś czas na drzewach, ponieważ potrafią przetrwać temperatury nawet około -4 stopni Celsjusza. Owoce należy wyselekcjonować i przechowywać w chłodnym, ale niezbyt suchym pomieszczeniu.

 • Porządkowanie – w ramach sprzątania naszego sadu w październiku, należy pousuwać pułapki lepowe i opadłe owoce leżące na ziemi.

 • Przycinanie – kontrolujemy stan gałęzi drzew i jeśli mają one objawy choroby, to należy wyciąć zarażone gałęzie. Powinno się je ciąć w miejscach zdrowych, około 15 cm od zrakowacenia. Następnie w miejscu cięcia należy nałożyć balsam, który pomoże się zregenerować roślinie.

 • Jesienne opryski – opryskiwanie drzew mocznikiem przyspieszy rozkładanie się liści i usunie grzyba powodującego parcha jabłoni.

 • Sadzenie drzew i krzewów owocowych – większość z roślin, które możemy umieścić w sadzie, można sadzić dopóki nie zamarznie ziemia. Drzewa owocowe sadzi się 5-10 cm nad ziemią, a krzewy owocowe około 3-5 cm głębiej niż rosły w szkółce. Po umieszczeniu sadzonek na ich stanowiskach wykonujemy kopczykowanie.

 • Usuwanie chwastów – to także ważna czynność w kalendarzu ogrodnika na październik. Dzięki temu nie tylko opóźnimy ich pojawienie się wiosną, ale i zapobiegniemy osiedlaniu się gryzoni, tworzących swoje kryjówki właśnie w chwastach.

 • Nawożenie organiczne – w październiku przeprowadzamy także nawożenie krzewów i drzew kompostem lub obornikiem, który rozrzucamy wokół roślin i zakopujemy na małej głębokości.

Przeczytaj również: Jesienna pielęgnacja jagody kamczackiej. Nawożenie zagwarantuje obfite plony za rok

Październik w ogrodzie warzywnym – zrób to przed zimą

Nie można też zapomnieć o warzywniku. W październiku w ogrodzie warzywnym czeka na nas dużo obowiązków. Prace warto rozpocząć od zbiorów między innymi kapusty, marchewki, rzodkiewki, brokułów, kalafiorów i szpinaku wysiewanego latem. Przed przymrozkami należy także zebrać pomidory i przenieść je do ciepłego pomieszczenia, gdzie będą mogły dojrzewać.

W następnej kolejności musimy zadbać o porządek w ogrodzie warzywnym. Konieczne będzie sprzątnięcie pozostałości po liściach oraz łodygach. Usuwa się także chore rośliny oraz chwasty. Zdrowe, ale zwiędnięte rośliny można pozostawić w podłożu, ponieważ w naturalny sposób użyźnią ziemię.

Dbając o obfite plony w przyszłym roku, możemy już jesienią przygotować podłoże i przekopać je, a następnie zasilić obornikiem lub kompostem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to możemy użyć nawozów mineralnych.

Październik w ogrodzie warzywnym to również dobry czas na sadzenie roślin. Możemy wtedy do podłoża sadzić takie rośliny jak:

 • Zimową cebulę dymkę
 • Warzywa cebulowe
 • Zimowe sałaty
 • Orientalne kapusty

Natomiast zioła, które znajdowały się w naszym warzywniku, należy wykopać i przesadzić na zimę do doniczek. Opadłe wcześniej liście ziół sprzątamy z grządek.

Należy też pamiętać o zabezpieczeniu przed mrozami warzyw wieloletnich korzeniowych, cebuli i odmian zimozielonych ziół.

Co trzeba zrobić na balkonie i tarasie w październiku?

Jesienią należy zadbać nie tylko o nasz ogród. Jest także szereg obowiązków, które trzeba wykonać na balkonie i tarasie w październiku:

 • Zabezpiecz rośliny – przed pierwszymi przymrozkami należy zakryć je np. agrowłókniną.
 • Ogranicz podlewanie – w październiku należy już zmniejszyć ilość dostarczanej roślinom wody. Nie dotyczy to jednak krzewów zimnozielonych, które wymagają regularnego podlewania przez cały rok.
 • Wykonaj pędzenie kwiatów – ten okres to także dobry moment na pędzenie tulipanów i hiacyntów, dzięki czemu zakwitną już pod koniec roku.
 • Przenieś rośliny do pomieszczenia – większość roślin nie jest mrozoodporna i będzie wymagała wniesienia ich do pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem. Ze zrobieniem tego możemy poczekać do pierwszych przymrozków, które nie zawsze pojawiają się już w październiku.

jesień w ogrodzie

Jak zrobić nalewkę z pigwy? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kalendarz ogrodnika - październik. Co trzeba zrobić w ogrodzie, sadzie i na balkonie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.