Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy i czym nawozić ogród jesienią?

Przełom września i października to idealny moment na jesienne nawożenie roślin w ogrodzie. Podpowiadamy jakie nawózy i kiedy najlepiej zastosować.

Kiedy i czym nawozić ogród jesienią?
Fot. 123RF/PICSEL

Jesienne nawożenie jest bardzo korzystne dla większości roślin ozdobnych i użytkowych. Są jednak pewne grupy roślin, które wręcz wymagają nawożenia jesienią. Należą do nich młode drzewa iglaste (świerki, sosny), także drzewa owocowe: jabłonie, grusze, wiśnie, śliwy oraz krzewy i drzewa wykorzystywane do tworzenia formowanych rzeźb i żywopłotów: berberysy, tawuły, grab, jałowiec, kosodrzewina.

Jesień to idealny moment na przedzimowe nawożenie roślin w ogrodzie. Wilgoć utrzymująca się w glebie, sprzyja równomiernemu rozpuszczaniu się składników pokarmowych, a brak palącego słońca i deficytu wody, znacząco obniża ryzyko spalenia roślin nawozem.

Sprawdź: Nawozy do ogrodu - jak optymalnie odżywiać rośliny?

nawożenie roślin w ogrodzie Fot.123RF.com

Rodzaje nawozów, które stosujemy w okresie jesiennym

Nawozy mineralne

Jesienią, gdy rośliny maja już  spowolnione procesy wegetacyjne i szykują się do zimowego spoczynku, stosujemy nawozy z wysoką zawartością fosforu i potasu – dzięki tym pierwiastkom rośliny będą lepiej znosić mrozy. Nawozy mineralne to gotowe mieszanki tzw. nawozów jesiennych (można je bezproblemowo kupić w każdym sklepie ogrodniczym) lub mieszanki sporządzone samodzielnie według zapotrzebowania dla konkretnej gleby.

Gdy brakuje potasu K stosujemy sole potasowe (siarczanowe i chlorkowe), a gdy niezbędne jest nawożenie fosforem P wybieramy superfosfat (pylisty lub granulowany) oraz mączki fosforytowe i kostne.

Jest jedna podstawowa zasada jesiennego nawożenia mineralnego: absolutnie nigdy po zakończeniu sierpnia nie nawozimy roślin nawozami bogatymi w azot! Pierwiastek ten pobudza rośliny do intensywnego wzrostu, co jest niewskazane jesienią, gdyż wtedy roślina powinna przechodzić już w stan spoczynku i przygotowywać się do zimy. Zbyt późno wytworzone pędy, które nie zdążą zdrewnieć przed mrozami, narażają rośliny na ryzyko przemarznięcia i ogólne osłabienie.

Nawozy mineralne rozsypujemy pod roślinami i mieszamy go z wierzchnią warstwą gleby, następnie obficie podlewamy.

Sprawdź: Mączka bazaltowa nie zawiera azotu– zastosowanie w ogrodzie

mączka bazaltowa Fot.123RF.com

Nawozy organiczne – kompost i obornik

Jesień to najlepszy moment na wzbogacenie gleby cenna próchnicą. Poprawia ona strukturę gleby, dzięki czemu jest ona żyzna, przewiewna i łatwo gromadzi wodę. Ponadto wprowadza materię organiczną oraz sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych.Nawożenie takie ma jeszcze kilka dodatkowych zalet: takie nawozy są ekologiczne, zawierają inne składniki (materię organiczną) mające pozytywny wpływ na rośliny, a ich dodatek poprawia strukturę gleby.

Sprawdź: Jak przygotować kompost w sześć tygodni?

kompost Fot.123RF.com

Kompost najlepiej stosować podczas przekopywania gleby, dzięki czemu składniki nawozów umieszcza się odpowiednio głęboko w glebie, w miejscu rozwoju głównej masy korzeni, a zawarte w nich związki mineralne będą najlepiej przyswajalne wiosną. W miejscach, gdzie dopiero planujemy nasadzenia oraz w warzywniku, po rozłożeniu nawozu, przekopujemy ziemię na głębokość szpadla, ale nie grabimy jej, lecz pozostawiamy w ostrej skibie do wiosny. Zimą pod wpływem mrozu i wody ziemia pokruszy się i przybierze pulchną, gruzełkowatą postać, która sprzyja wzrostowi roślin. Obornik najlepiej stosować raz na dwa, trzy lata. Podobne do obornika właściwości ma też kompost. Rozsypujemy go na rabatach między roślinami warstwą grubości 2-3 cm i lekko mieszamy z podłożem. Jeżeli nawozy organiczne i mineralne porówna się pod względem zawartości ilościowej składników pokarmowych, to okaże się, że nawozy organiczne zawierają ich o wiele mniej.

Pamiętajmy, że obornika nigdy nie stosujemy pod rośliny! tylko do gleby. Świeży obornik mógłby spalić delikatne korzenie roślin.

Sprawdź: Ziemia z liści. Jak ją przygotować i stosować?

ziemia z liści Fot.123RF.com

Wapnowanie gleby wczesną jesienią

Wczesną jesienią warto przeprowadzić także wapnowanie gleby. Robi się to raz na kilka lat gdy podłoże w ogrodzie staje się zbyt kwaśne. Najlepiej wykorzystać do tego dolomit lub wapno magnezowe (dodatkowo zasilimy glebę cennym magnezem). Zabieg należy przeprowadzić w bezwietrzną pogodę, a po rozsypaniu głęboko i dokładnie  przekopać z  ziemią.

Ale tu uwaga: nie łącz wapnowania z innym nawożeniem! Dzięki wapnowaniu rośliny będą lepiej przyswajały fosfor i potas.

Sprawdź: Dolomit. Jeden z najczęściej wykorzystywanych nawozów pochodzenia naturalnego – jak go stosować?

dolomit w ogrodzie_nawóz Fot.123RF.com

Dzięki nawożeniu jesienią zyskamy czas, który sprzyja równomiernemu rozłożeniu się nawozów w glebie i przygotowaniu w niej odpowiedniego zaplecza ze składników pokarmowych przed wiosennym, bujnym i intensywnym wzrostem roślin.

Autor: Redakcja Deccoria.pl
ogród

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.