Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 26.04 - 02.05.

W wielu miejscach naszego kraju nadal zapowiadane są nocne przymrozki. Warto więc trzymać agrowłókninę w pogotowiu i przykryć młode kiełkujące rośliny w warzywniku, a także wrażliwe okazy roślin ozdobnych, które mamy już posadzone na rabatach.

Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 26.04 - 02.05.
Fot. 123RF/PICSEL

Gdy się ociepli, możemy wysiać buraki. Z ich siewem warto poczekać do ustania wiosennych mrozów, ponieważ są one wrażliwe na zimno. Przełom kwietnia i maja to zazwyczaj już optymalny czas, żeby sięgnąć po ich nasiona.
Drzewa owocowe nie zrażone chłodami zawiązują pąki kwiatowe, niektóre gatunki są już w pełni kwitnienia. Przypominamy więc, że te drzewa, które uprawiamy z myślą o późniejszych zbiorach, warto na tym etapie opryskać zapobiegawczo miedzianem, środkiem do zwalczania chorób grzybowych i bakteryjnych, dozwolonym do stosowania w uprawach ekologicznych. Taki oprysk zapobiega m.in. takim chorobom drzew owocowych jak: parch gruszy i jabłoni, rak bakteryjny czereśni i wiśni, brunatna zgnilizna drzew pestkowych czy kędzierzawość liści brzoskwini.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

27 kwietnia to także Dzień Florysty. Co znowu zwraca naszą uwagę na kwiaty, których w ogrodach jest coraz więcej. Nie tylko są to kwiaty drzew owocowych, ale także możemy podziwiać wiele kwitnących bylin i oczywiście roślin cebulowych, takich jak np. narcyzy, hiacynty i tulipany, w przeróżnych odmianach. Pojawiają się już także żółte kwiaty mniszka pospolitego, nazywanego także potocznie mleczem. Chociaż jest to bardzo wartościowa roślina, jej obecność w trawniku nie jest pożądana. Należy usunąć ją jak najszybciej, zanim zdąży zawiązać nasiona i rozsiać się w darni, na jeszcze większej powierzchni. Mniszek ma długi, palowy system korzeniowy. Jeżeli nie usuniemy go w całości, będzie się odradzał. Z jego kwiatów można przygotować syrop, warto sprawdzić jego lecznicze działanie.

Sprawdź: Apteka w ogrodzie: Mniszek lekarski

Wiosna to dobry moment na przesadzenie roślin, którym planujemy zmienić miejsce w ogrodzie. Czasami okazuje się, że wcześniej wybrane stanowisko nie służy roślinie lub że za bardzo się rozrosła i wymaga przeprowadzki. Starajmy się zawsze wykopywać przesadzany okaz z jak największą bryłą korzeniową. W nowym miejscu sadzimy roślinę na taką samą głębokość, na jakiej rosła do tej pory i dokładnie podlewamy.

Sprawdź: Subiektywnym okiem - ulubione rośliny wczesnej wiosny

Nadeszła także pora formowania żywopłotów i roślin iglastych, które tego potrzebują. Dzięki temu nadajemy im wybrany przez nas kształt, a w przypadku zielonych ścian, ograniczamy ich wysokość. Regularne, np. coroczne przycinanie wpływa na lepsze zagęszczenie roślin, mają bardziej zwarty pokrój, co jest szczególnie ważne w przypadku żywopłotów.

I nadchodzi maj, uważany za najpiękniejszy miesiąc w roku i najbardziej kolorowy. Trudno się z tym nie zgodzić. To czas kiedy żegnamy już wiosenne przymrozki i możemy rozpocząć w pełni sezon ogródkowy, nie tylko związany z pracą i uprawą roślin, ale także z odpoczynkiem. Dlatego tak chętnie obchodzimy tzw. Majówkę, której pierwszy dzień to Święto Pracy. Warto zastanowić się w tym czasie, jakie rośliny w tym roku będą zdobić nasze balkonowe lub tarasowe donice. Może będą to kwiaty w barwach narodowych.

2 maja obchodzimy w końcu Dzień Flagi. majówka to także symboliczny początek sezonu grillowania. Zatem jak co roku przypominamy, że na ruszcie możemy przyrządzać nie tylko mięsne potrawy, ale także ryby i warzywa, a nawet owoce. Warto poeksperymentować i spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. W te wolne dni życzymy pogody i odpoczynku.

Top 7 najpiękniejszych roślin balkonowych na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.