Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mrówki na piwoniach – usuwać czy zostawić? Czy mrówki niszczą piwonie?

Piwonie kwitną na przełomie maja i czerwca. Wtedy zdobią nasze ogrody pięknymi, kulistymi kwiatami w kolorach bieli, różu i czerwieni. Często jednak na pąkach tych kwiatów gromadzą się mrówki. Jaką rolę odgrywają mrówki na piwoniach – są pożyteczne czy szkodliwe? Czy lepiej ich się pozbyć, czy dać im spokój? Wyjaśniamy. 

Mrówki na piwoniach – usuwać czy zostawić? Czy mrówki niszczą piwonie?
Piwonie mają imponujące kwiaty, ale martwić może ilość mrówek na roślinach. Fot.123RF.com

Spis treści:

Mrówki na piwoniach  

Każdy, kto uprawia piwonie, z pewnością zauważył, że często chodzą po nich mrówki. Dotyczy to zwłaszcza pąków tych kwiatów. Nie ma w tym nic dziwnego. Pąki piwonii przed kwitnieniem produkują cukry, aminokwasy i lipidy, które wabią mrówki. Owady te uwielbiają słodkości i dlatego zapach soków wydzielanych przez pąki piwonii jest dla nich bardzo atrakcyjny. A ponieważ mrówki żyją w koloniach, nigdy nie kończy się na jednym owadzie. Mrówki będą chodziły po piwoniach dopóty, dopóki ich pąki będą wydzielały smakowite i pożywne substancje. Kończy się to zwykle wraz z kwitnieniem kwiatów, bo wtedy roślina przestaje produkować cukry.   

mrówki na piwoniach Piwonie przyciągają mrówki swoim nektarem bogatym w węglowodany. Fot.123RF.com

Czy mrówki niszczą piwonie? 

Same kwiaty i krzewy nie są dla mrówek obiektem zainteresowania. Mrówki nie niszczą piwonii, a nawet mogą pomóc odstraszać od nich inne szkodniki. Wśród ogrodników istnieje nawet mit, że bez pomocy mrówek piwonia nie zakwitnie. Jednak jest to nieprawda, owady te nie mają wpływu na kwitnienie tej rośliny.  

Jest jeden przypadek, w którym mrówki na piwoniach powinny nas niepokoić. Może się zdarzyć, że do rośliny mrówki przyciągnął nie tylko zapach pąków piwonii, ale i spadzi produkowanej przez mszyce. Ta wydzielina jest również przysmakiem mrówek, które nie tylko nie szkodzą mszycom, ale wręcz je chronią. Mszyce z kolei mogą poczynić znaczne szkody w roślinie. Wysysają z niej soki, uszkadzają młode pędy, w rezultacie roślina usycha. Obecność mrówek sprawi, że mszyc będzie więcej i będą bardziej bezkarne. Dlatego, jeśli dostrzeżesz na piwoniach mrówki, obejrzyj dokładnie roślinę pod kątem obecności mszyc. Jeśli je zauważysz, natychmiast zastosuj oprysk. Mogą to być preparaty domowej roboty, z roztworów szarego mydła lub octu, wyciągów czosnku, cebuli lub pokrzywy. Jeśli domowe metody nie zadziałają, zastosuj oprysk chemiczny. Mszyce są groźnie nie tylko dla piwonii, ale dla wielu roślin w ogrodzie.  

Czy usuwać mrówki z piwonii? 

Kiedy upewnisz się, że przyczyną inwazji mrówek na piwoniach nie są mszyce, możesz zostawić owady w spokoju. Same mrówki nie zaszkodzą roślinie, zresztą i tak się z niej wyniosą, kiedy piwonie zakwitną.

Pewnym problemem może być jednak cięcie kwiatów do wazonu. Nikt nie chce przynieść do domu mrówek. W takim wypadku wystarczy omieść nieco roślinę przed wniesieniem do domu. Natomiast nierozwinięte pąki warto zanurzyć na chwilę w zimnej wodzie. Mrówki z pewnością się wyniosą, a wtedy już bez przeszkód możemy umieścić kwiaty piwonii w wazonie.  

Przeczytaj również: 

Mszyce już zaczynają żerować. Zrób ten naturalny oprysk na mszyce, efekty są natychmiastowe

Jaką ziemię lubią piwonie? Gdzie sadzić i jak pielęgnować piwonie?

Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.