Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Perowskia łobodolistna – oryginalny liliowy krzew. Urośnie na suchych i mało urodzajnych glebach

Perowskia łobodolistna to ciekawa, nieco mniej znana, ale na pewno godna uwagi roślina. Wyróżnia się wysokimi pędami pokrytymi szarymi omszonymi listkami, które latem obsypują się liliowymi kwiatami. Podpowiadamy, jak uprawiać ją w ogrodzie.

Perowskia łobodolistna – oryginalny liliowy krzew. Urośnie na suchych i mało urodzajnych glebach
Perowskia dobrze rośnie na suchym podłożu. Fot. Getty Images

Z artykułu dowiesz się:

Perowskia łobodolistna — charakterystyka

Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) nazywana również rosyjską szałwią, to kwitnąca roślina wieloletnia. Atrakcyjnie wygląda przez cały rok, ponieważ jest zimotrwałym półkrzewem, czyli formą pośrednią między krzewem a byliną, o zdrewniałej jedynie dolnej części pędu. Naturalnym środowiskiem rośliny są stepy i wzgórza południowo-zachodniej i środkowej Azji.

Krzew dorasta do około 80-100 cm wysokości i z oddali może przypominać wysoką lawendę ze względu na podobną kolorystykę i pokrój. Wczesną wiosną po niskim przycięciu roślina dość szybko wypuszcza dużo srebrzystych, omszonych listków pachnących szałwią. W drugiej połowie lata natomiast roślina obsypuje się drobnymi liliowo-niebieskimi kwiatami. Z kolei zimą charakterystyczne wzniesione i dorodne szare łodygi świetnie się prezentują na tle śniegu.

Perowskia ma ciekawy, wzniesiony architektoniczny pokrój – a przez swoją stonowaną i interesującą kolorystykę nadaje się zarówno do założeń naturalistycznych, jak i do nowoczesnych i minimalistycznych.

Przeczytaj również: Budleja trójkolorowa – niezwykły okaz do ogrodu. Sprawdź, kiedy najlepiej ją posadzić

Latem perowskia obsypuje się drobnymi liliowymi kwiatuszkami.  Fot. Getty Images

Perowskia łobodolistna — uprawa

Roślina ma małe wymagania glebowe i stanowiskowe oraz nie sprawia problemów w uprawie. Poniżej przedstawiamy podstawowe warunki, które warto spełnić, aby krzew prawidłowo się rozwijał.

  • Gleba i stanowisko

Gatunek ten wymaga miejsc słonecznych oraz dobrze przepuszczalnej gleby o odczynie zasadowym. Na suchej i mało zasobnej ziemi wygląda najatrakcyjniej — przybiera ładny srebrzysty odcień i wysoki wyprostowany pokrój. Im więcej składników odżywczych w podłożu, tym bardziej pokłada się i zielenieje. Wynika to z tego, że naturalnie występuje na stepach o podłożu skały wapiennej – które z założenia są ubogie w składniki pokarmowe, mają zasadowy odczyn i takie też warunki najlepiej jej odtworzyć na ogrodowym stanowisku.

  • Podlewanie i nawożenie

W pierwszym roku po posadzeniu warto krzew podlewać i sprawdzać, czy gleba, w której rośnie jest wilgotna. W kolejnych latach, gdy roślina się ukorzeni i zaaklimatyzuje do środowiska, nie jest wymagane podlewanie, ponieważ wystarczy jej woda opadowa. Rozbudowany system korzeniowy pozwala roślinie czerpać wilgoć z podłoża nawet w okresach suszy.

Perowskia nie jest rośliną żarłoczną i nie wymaga regularnego nawożenia. Wystarczy raz w roku podsypać ją kompostem i to w zupełności wystarczy.

  • Przycinanie

Wczesną wiosną warto przyciąć krzew nisko przy ziemi. Dzięki temu roślina wypuści wiele silnych pędów, na których w lecie pojawią się kwiaty.

  • Przesadzanie

Roślina nie przepada za przesadzaniem. Po kilku sezonach wykopanie jej z miejsca, w którym rosła, może być bardzo kłopotliwe, ponieważ korzeni się głęboko i szeroko. Wiosną wymaga silnego cięcia aż do części zdrewniałej tuż przy ziemi, wtedy najlepiej się rozkrzewia. Zimą natomiast można pozostawić pędy, które są ozdobą, ale warto obsypać ich nasadę kopczykiem z ziemi lub kompostu.

  • Choroby i szkodniki

Roślina praktycznie nie ma szkodników i właściwie nie choruje. Pogorszenie jej wyglądu może być spowodowane nadmiernym podlewaniem i zbyt wilgotnym podłożem, co może przyczyniać się do powstania chorób grzybowych. Można je jednak zwalczyć, stosując środki przeciwgrzybiczne.

Przeczytaj również: Łubin ogrodowy – ozdabia rabaty i użyźnia glebę. Sprawdzi się jako zielony nawóz

Perowskię można sadzić z trawami i innymi krzewinkami. Fot. Getty Images

Perowskia łobodolistna — zastosowanie w ogrodzie

Z czym sadzić perowskię? Najlepiej posadzić ją na rabatach bylinowych lub mieszanych, jako roślinę drugiego planu, w towarzystwie traw, lawendy, krwawników, rozchodników, kocimiętki, mikołajka nadmorskiego lub innych gatunków o zbliżonych wymaganiach siedliskowych.

Roślina świetnie sprawdza się również jako roślina pojemnikowa lub na kwiat cięty, gdzie kwiatostany utrzymują się w wazonie dość długo i rozsiewają miły zapach. Perowskia jest rośliną miododajną, zwabia do ogrodu owady zapylające.

Perowskia łobodolistna — ciekawostki

Kwiaty perowskii są jadalne. Warto dodawać je do sałatek – w charakterystyczny sposób podkreśla smak warzyw. Z powodzeniem można zastępować nią szałwię – po roztarciu jej liście i pędy wydają szałwiowy zapach.

Autor: mgr inż. Patrycja Lipiec
Lipcowe Ogrody

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.