Porady ogrodnicze

Roślina, która zachwyci każdego! Jak dbać o palmę, aby miała wielkie liście

Palma waszyngtonia to gatunek, który świetnie sprawdza się w domowej uprawie. Nadaje egzotycznego charakteru wielu wnętrzom. Jeśli tylko zapewnisz jej odpowiednie warunki wzrostu, będzie zachwycać pięknymi rozłożystymi liśćmi przez długi czas. W jaki sposób dbać o palmę waszyngtonię pod kątem podlewania, przesadzania i nawożenia?  

Roślina, która zachwyci każdego! Jak dbać o palmę, aby miała wielkie liście
Fot.123RF.com

Spis treści:

Co warto wiedzieć na temat palmy waszyngtonii?  

Palma z rodzaju waszyngtonia to wyjątkowa roślina, która swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Georgowi Washingtonowi. Najczęściej występuje w dwóch podstawowych odmianach: 

 • kalifornijska waszyngtonia nitkowata Washingtonia filifera, 
 • meksykańska waszyngtonia Washingtonia robusta.  

Obydwie pochodzą z suchych obszarów, ale takich, gdzie mają swobodny dostęp do cennych wód gruntowych. W naturze ich pnie są przysłonięte opadającymi, suchymi liśćmi, które tworzą wokół nich okazałą warstwę. Natomiast w wersji doniczkowej zaschnięte liście powinno się usuwać – trzeba o tym pamiętać, planując odpowiednią pielęgnację palmy waszyngtonii.  

Jak wygląda palma waszyngtonia? 

Palma waszyngtonia to piękna roślina zielona niekwitnąca o grubym pniu, przypominającym kształtem beczkę lub smukłym – w zależności od odmiany. Najczęściej jest on grubszy u samej podstawy.  

Ogonki liściowe tej palmy są zielone lub brązowe. Mogą być dodatkowo pokryte kolcami. Korona liści ma zwarty lub gęsty układ, natomiast same liście są giętkie w przypadku Washingtonia filifera i bardzo sztywne u Washingtonia robusta 

Przeczytaj też: Oczyszczanie domowego powietrza za pomocą roślin

Palma waszyngtonia może rosnąć w ogródku. Fot.Canva

Różnice między palmą waszyngtonią kalifornijską a meksykańską  

Wspomniane palmy są do siebie bardzo podobne i obie występują w odmianie doniczkowej, dorastając do kilku, a nawet kilkunastu metrów. Nie znaczy to jednak, że niczym się od siebie nie różnią.  

Waszyngtonia kalifornijska ma na liściach sporą ilość włókien, co korzystnie wpływa na jej walory ozdobne. Z kolei palma pochodząca z Meksyku ma znacznie mniej nitek – pojawiają się dopiero wówczas, gdy młode liście wachlarzowo się rozrastają.  

Pielęgnacja palmy waszyngtonii i jej warunki uprawy  

Powszechnie uprawiane palmy waszyngtonie mogą rosnąć w wielu klimatach. To właśnie z tego powodu pozornie egzotyczny rodzaj ma szansę rozwijać się w polskich warunkach. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad, takich jak: 

 • zapewnienie żyznej i przepuszczalnej gleby, 
 • ograniczone podlewanie palmy waszyngtonii w okresie zimowym, 
 • systematyczne pozbywanie się wody stojącej na podstawce, 
 • regularne przesadzanie palmy waszyngtonii (gdy widać, że korzenie zaczynają za bardzo się rozrastać w stosunku do wielkości doniczki).  

Przycinanie palmy waszyngtonii ani spryskiwanie jej liści nie jest konieczne. Pamiętaj jednak o tym, że nie jest to roślina dla każdego. Musisz dysponować odpowiednią ilością miejsca, bo palma może niespodziewanie się rozrosnąć. Jest to bowiem jedna z najszybciej rosnących palm na świecie.  

Zobacz także: Niezwykły egzotyczny sukulent! Będzie idealny na południowy parapet

Stanowisko palmy waszyngtonii   

Idealne stanowisko palmy waszyngtonii jest: 

 • jasne, 
 • ciepłe,  
 • dobrze nasłonecznione, ale nie bezpośrednimi promieniami słońca. 

Co ważne, ta roślina jest bardzo tolerancyjna na wysokie i niskie temperatury. Dlatego poradzi sobie w jakiejkolwiek temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza. W niektórych przypadkach zniesie także lekkie przymrozki.  

Na co uważać, planując stanowisko palmy waszyngtonii? Dość niebezpieczne dla liści są promienie UV. Nie mogą być zbyt silne, bo grozi to poparzeniem. Dlatego pamiętaj o tym, by latem ustawiać doniczki raczej w półcieniu – zwłaszcza jeśli wyjeżdżasz na wakacje.  

Liście palmy waszyngtonii nie powinny być w ostrym słońcu. Fot.Canva

Preferowane podłoże, czyli idealna ziemia dla palmy waszyngtonii   

Jaka ziemia dla palmy waszyngtonii? Idealnie sprawdzi się taka, która będzie: 

 • żyzna,
 • przepuszczalna, 
 • miała wysokie pH (nawet do 9,2).  

Palmę tego typu sadzi się do wysokich donic, ponieważ korzenie rosną pionowo. Pamiętaj też o tym, by do gleby dodać domieszkę torfu, żwiru lub piasku. Wtedy roślina zyska najlepsze warunki do wzrostu.  

Podlewanie palmy waszyngtonii – o czym pamiętać? 

Odpowiednio dobrana ziemia dla palmy waszyngtonii to nie wszystko. Podłoże trzeba też w odpowiedni sposób podlewać. W jaki sposób?  

Latem nawadniaj obficie i nawet kilka razy w ciągu tygodnia, każdorazowo pamiętając o pozbywaniu się wody pozostającej na podstawce. W okresie zimowym podlewanie może być zredukowane. Ważne! Przed każdym kolejnym podlaniem górna warstwa ziemi powinna nieco wyschnąć.  

Piękne liście i zdrowy wygląd palmy uzyskuje się przy zachowaniu odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego jeśli w twoim mieszkaniu higrometr wskazuje na wartość poniżej 40 procent, warto zainwestować w nawilżacz. W innym przypadku palma waszyngtonia będzie usychać i opadać.  

Przesadzanie palmy waszyngtonii – kiedy i jak to robić?  

Do zalet palmy waszyngtonii należy między innymi to, że może ona często zmieniać swoje miejsce wzrostu. Przesadzanie palmy waszyngtonii nie wiąże się zatem z większym ryzykiem, bo roślina świetnie odnajdzie się na nowym stanowisku i w wymienionej doniczce. Dotyczy to także dużych i wieloletnich okazów.  

Przenosiny najlepiej zorganizować na wiosnę. Jak już zostało wspomniane, prawdopodobnie tę czynność trzeba będzie powtarzać co roku, ze względu na szybkie tempo urastania liści.  

Palma waszyngtonia będzie świetnie wyglądała w towarzystwie innych palm. Fot.Canva

Czy konieczne jest nawożenie palmy waszyngtonii? 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy potrzebne jest nawożenie palmy waszyngtonii. W końcu ma się do czynienia z rodzajem pochodzącym z dość trudnych terenów o niedużej ilości składników odżywczych. Natomiast musisz wiedzieć, że w uprawie doniczkowej, nawożenie praktycznie zawsze jest konieczne.  

Palmę waszyngtonię możesz zasilać nawozami przeznaczonymi do palm. Warto to robić mniej więcej raz na dwa tygodnie – od kwietnia do końca września. Dzięki temu pobudzisz wzrost rośliny i sprawisz, że będzie się ona pięknie prezentować nie tylko w sezonie, ale też w okresie wegetatywnym.  

Rozmnażanie palmy waszyngtonii – łatwe czy trudne? 

Rozmnażanie palmy waszyngtonii odbywa się przy wykorzystaniu nasion. Nie jest to jednak praktykowane często. W największej ilości przypadków gotowe egzemplarze (mniej lub bardziej wyrośnięte) kupuje się po prostu w sklepie ogrodniczym.  

Szkodniki i choroby palmy waszyngtonii  

Choroby palmy waszyngtonii to coś, co zdarza się naprawdę bardzo rzadko. Ten rodzaj rośliny jest na nie wyjątkowo odporny. To samo dotyczy wytrzymałości na ewentualne szkodniki.  

Czasem może dojść do żółknięcia liści. Najczęściej jest to objaw niedostatecznej wilgotności powietrza lub podłoża. Palmę może ewentualnie zaatakować wciornastek – rozpoznasz to po pojawieniu się żółtych plam. W tym przypadku sprawdzi się nawet jednorazowy oprysk preparatem na szkodniki.  

Sprawdź również: To dlatego twoja palma żółknie i usycha. Możesz łatwo ją uratować

Palma waszyngtonia – roślina, którą warto mieć w swoim domu  

Palma waszyngtonia to roślina odporna na wiele warunków i czynników, która doskonale będzie się prezentować na przykład w jasnym salonie. Ci, którzy chcą ją uprawiać, muszą jednak pamiętać o tempie jej wzrostu. Twój dom ma wysokie sufity? Dysponujesz odpowiednią ilością miejsca? W takim razie to coś dla ciebie.

Drzewa, które leczą - czyli jak działa terapia? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.