Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie pomidorów krok po kroku. Nie zapomnij o ważnym zabiegu

Sadzenie pomidorów do gruntu nie wymaga specjalnych umiejętności. Jednak by cieszyć się obfitym zbiorem owoców, należy poświęcić uprawie czas, by przygotować podłoże pod pomidory czy przeznaczyć go na hartowanie sadzonek. Ten wysiłek na pewno się opłaci. Sprawdzamy, kiedy i jak sadzić pomidory.

Sadzenie pomidorów krok po kroku. Nie zapomnij o ważnym zabiegu
Pomidory sadzi się w gruncie po ustaniu wiosennych przymrozków Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Kiedy sadzić pomidory do gruntu?

Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić pomidory do gruntu, uzależniona jest od warunków pogodowych. Przyjmuje się, że sadzenie pomidorów do gruntu musi poprzedzać pewność, że minęły już ostatnie przymrozki. Zazwyczaj jest to druga połowa maja, kiedy temperatury nie spadają już poniżej zera.

Połowa maja to czas po „zimnej Zośce”, czyli gwałtownym ochłodzeniu, charakterystycznym dla wschodniej części Europy. „Zimna Zośka” przynosi zazwyczaj srogie i niebezpieczne dla sadzonek przymrozki. Warto więc przeczekać i odłożyć sadzenie pomidorów do gruntu do momentu, aż minie ochłodzenie.

Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Niezwykle ważne jest również, by sadzenie pomidorów do gruntu odbyło się po jego przygotowaniu. Glebę należy wcześniej przekopać, zadbać o kompostowanie oraz sprawić, by jej odczyn pH wahał się w granicach 5,5-6,5.

Hartowanie sadzonek pomidorów

Sadzenie pomidorów do gruntu powinno poprzedzić hartowanie sadzonek. Pomidory muszą przejść proces adaptacyjny, który polega na tym, że przez około tydzień rośliny trzymane są miejscu, gdzie temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Hartowanie sadzonek pomidorów to również ograniczone podlewanie.

Od czego zacząć hartowanie sadzonek pomidorów? Na początek wystarczy, by rozsady przebywały na zewnątrz przez kilka godzin. Po dwóch lub trzech dniach, w zależności od pogody, należy ten czas stopniowo wydłużać. Hartowanie sadzonek pomidorów kończy okres, kiedy sadzonki znajdują się na zewnątrz, nawet w nocy.

Hartowanie sadzonek pomidorów nie powinno narażać roślin na silne promienie słoneczne. Te mogą okazać się zabójcze dla młodej uprawy, podobnie jak opady deszczu. Dlatego hartowanie pomidorów należy prowadzić w zadaszonym miejscu, które równie dobrze ochroni delikatne rośliny przed złamaniem przez silny podmuch wiatru.

Przed posadzeniem pomidorów, należy przekopać podłoże na głębokość ok. 30 cm Fot. 123RF/PICSEL 

Jak przygotować podłoże pod pomidory?

Zgodnie z tezą, że im lepsza ziemia, tym lepsze zbiory, sadzenie pomidorów do gruntu wymaga przygotowania podłoża. To powinno zacząć się od przekopania ziemi na głębokości około 30 cm. Należy pozbyć się chwastów, wybierając z przeoranej ziemi wszystkie korzenie, pędy i kłącza, jakie uda się dostrzec, a samo odchwaszczanie należy powtarzać jak najczęściej.

O czym jeszcze pamiętać? Dobrym sposobem na użyźnienie gleby i poprawę jej struktury, to wymieszanie jej wcześniej z kompostem lub obornikiem. Na rynku nie brakuje również specjalnych podłoży pod pomidory, które pomogą rosnąć posadzonej roślinie.

Jak przygotować podłoże pod pomidory na ziemi gliniastej i zwartej? W takim przypadku wystarczy dodać do gleby piasek, dzięki czemu rozluźni się jej struktura, a woda dotrze do każdej jej warstwy. Z kolei piaszczyste i przepuszczające wodę podłoże pod pomidory należy zagęścić. Można to zrobić przy pomocy rozdrobnionej gliny i kompostu, przekopując ziemię na głębokości ok. 20 cm.

Jak przygotować podłoże pod pomidory pod kątem odczynu pH? Pomidory lubią i dobrze czują się w kwaśniejszej ziemi. Odczyn pH można sprawdzić przy pomocy ogrodowego kwasomierza. Przygotować podłoże pod pomidory o kwaśniejszym odczynie można używając torfu, trocin, kory sosnowej lub nawozu z siarczanem amonu.

Jak sadzić pomidory do gruntu?

Jeżeli czas przymrozków minął, a sadzonki pomidorów są zdrowe i zahartowane, można sadzić pomidory do gruntu. Ważne jest, by sadzonka miała od 15 do 30 cm wysokości. Ilość liści zdrowej rozsady to minimum pięć liści. Jak sadzić pomidory do gruntu, by dobrze się przyjęły? Bardzo ważna jest także aura – pomidory najlepiej sadzić w pochmurny dzień, do nagrzanej ziemi. Jak sadzić pomidory do gruntu:

  • wyznaczamy rzędy, zachowując dystans między roślinami od 35 do 50 cm;
  • maksymalna liczba roślin na metrze kwadratowym to cztery sadzonki;
  • wykopujemy dołki, w których umieszczamy korzenie pomidorów tak, aby te nie były załamane i zwinięte;
  • korzenie przysypujemy ziemią delikatnie i warstwowo ją ugniatając.

Co ile sadzić pomidory do gruntu? Odległość 35-50 cm jest umowna, ponieważ wszystko zależy od jego odmiany. Krzaczaste i ścielące się po ziemi odmiany mogą potrzebować jeszcze więcej miejsca. Jak sadzić pomidory do gruntu w takim przypadku? Wtedy wykopujemy dołki nawet co 90 cm.

Pomidory nie będą rosły w górę bez przygotowania odpowiednich podpór. Każdej posadzonej roślinie powinien towarzyszyć drewniany palik. Wraz z upływem czasu pnące się do góry rośliny muszą zostać do niego przywiązane.

Sadzenie pomidorów do gruntu. Jakie odmiany są najlepsze?

Odmiany pomidorów do uprawy gruntowej kategoryzuje się przede wszystkim ze względu na wielkość owoców. Jeżeli zależy nam na odmianie wcześnie owocującej, do gruntu nada się Alka. Ta wytwarza średniej wielkości pomidory do około 90 g. Alka jest karłowata, a jej niezwykła właściwość to zdolność wytwarzania owoców bez zapylania.

Jeżeli kubki smakowe ogrodnika tęsknią za słodkim smakiem pomidorków koktajlowych, na rynku jest dostępnych kilka gatunków. Jakie odmiany pomidorów do uprawy gruntowej można wybrać? Bardzo słodkie to pomidorki odmiany Super Snow White. Mają jasnożółty kolor, podobnie jak odmiana Mirabell, której wysokie krzaki obsypane są drobnymi żółtymi pomidorkami. Z koktajlowych pomidorów dostępne są również czerwone Koraliki czy lekko kwaskowata odmiana White Cherry.

Kolejne odmiany pomidorów do uprawy gruntowej to pomidory rzymskie. Te charakteryzują się podłużnymi owocami. Pomidory rzymskie są mięsiste i słodkie, które nadają się na przetwory. Z kolei bardzo słodka i równie smaczna jest odmiana Red Pear. Ta ma charakterystyczny, gruszkowaty kształt i niewiele nasion.

Inne odmiany pomidorów do uprawy gruntowej to między innymi Bohun. Zbierany już na początku lipca ma duże, bo dochodzące do 170 g owoce. Odmiana Bohun jest dobra do przetwórstwa, bo jej pomidory są bardzo mięsiste. Odmiany pomidorów do uprawy gruntowej to również pomidory malinowe. Te charakteryzują się niezwykle soczystym i słodkim miąższem.

Przeczytaj również:

Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie pomidorów koktajlowych w gruncie i w doniczkach

Naturalne opryski na pomidory: Jak wykonać?

Na co pomaga gnojówka i wywar z żywokostu? Zastosowanie w ogrodzie

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.