Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uprawa ogórków gruntowych na sznurkach. Jakie odmiany są najlepsze, czym nawozić ogórki na sznurkach?

Uprawa ogórków na sznurkach to dobry sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie. Taki sposób uprawy zapewnia lepsze warunki do rozwoju warzyw, co przekłada się na lepsze owocowanie. Dowiedz się, jak uprawiać ogórki na sznurkach oraz czym je nawozić, aby uzyskać bogate zbiory.  

Uprawa ogórków gruntowych na sznurkach. Jakie odmiany są najlepsze, czym nawozić ogórki na sznurkach?
Uprawa ogórków na sznurkach przynosi wiele korzyści zarówno roślinom, jak i ogrodnikom. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego warto uprawiać ogórki na sznurkach?

Ogórek to roślina jednoroczna, której pędy są szorstkie, owłosione, kruche i łatwo ulegają uszkodzeniu. Jego łodyga najpierw pnie się, później się płoży lub wspina (jeśli ma podporę). Osiąga nawet 4 m długości.

Uprawa ogórków na sznurkach oraz innych pionowych podporach to najlepszy sposób na praktyczne wykorzystanie miejsca na grządce czy w szklarni. Co więcej, pozwala roślinie na swobodne rozrastanie się, dzięki czemu owocuje bujnymi plonami.

Uprawa ogórków gruntowych na sznurkach ma wiele zalet:

 • kwiaty są łatwiej dostępne dla zapylaczy, dlatego rośliny zawiązują wiele owoców;
 • rośliny nie ulegają zabrudzeniu ziemią i są bardziej odporne na choroby;
 • dzięki wspinaniu się po podporach rośliny mają zapewnioną lepszą cyrkulację powietrza;
 • oszczędza się miejsce na grządkach, które można przeznaczyć na inne warzywa;
 • pozwala na lepsze doświetlenie dojrzewających ogórków;
 • wspinające się po podporach rośliny pełnią funkcję dekoracyjną;
 • wiąże się z łatwiejszym zbiorem (nie trzeba się schylać oraz uważać przy tym, by nie połamać wrażliwych pędów);
 • przekłada się na mniejsze zużycie wody (ogórki rosnące pionowo podlewa się wyłącznie przy korzeniach).

Uprawa ogórków na sznurkach

Czy uprawa ogórków na sznurkach jest trudna? Na pewno trzeba pielęgnować je regularnie i na bieżąco obserwować roślinę. Mimo to ogórki gruntowe uprawiane na sznurkach to świetne rozwiązanie zarówno dla początkujących ogrodników, jak i tych, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Aby zebrać obfite plony, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.  

 • Stanowisko

Stanowisko pod uprawę ogórków na sznurkach powinno być słoneczne. Jednocześnie zadbaj o to, aby było osłonięte od wiatru, żeby chronić rośliny przed niskimi temperaturami oraz silnymi podmuchami wiatru. 

 • Prowadzenie i podwiązywanie

W przypadku ogórków uprawianych na sznurach często stosowaną konstrukcją są dwa słupki o wysokości około 2 metrów. Wbijane są one w ziemię co około 5 m na głębokość 60 cm. Słupki łączone są stalowymi drutami. Jeden z nich zamontowany powinien być przy wierzchołkach, a drugi rozpięty około 15 cm nad ziemią. Pod rozsadą wykop dołki i wypełnij je próchniczą, żyzną ziemią.

Ogórki można prowadzić pionowo na sznurkach rozpiętych na stelażu. Inną opcją jest mocowanie sznurków do podpór pod kątem, np. przywiązując je do stabilnego ogrodzenia. Mogą być np. wbijane w dwóch rzędach i łączone na szczycie. 

Aby podwiązać ogórki, zamontuj sznurek, po którym rośliny będą się pięły. Zrób to w taki sposób, aby regulować jego długość oraz napięcie. Wolnym końcem sznurka opleć roślinę. Mocowanie powinno znaleźć się 10 cm nad ziemią. Roślina będzie rosnąć, dlatego pamiętaj, że razem z jej rozwojem, musisz owijać ją wokół sznurka (najlepiej, jeśli będzie wykonany z tworzywa sztucznego).

uprawa ogórków na sznurkach Uprawa ogórków na sznurkach nie należy do trudnych zadań. Fot.123RF.com

 • Podlewanie

Ważnym etapem pielęgnacji jest usuwanie żółtych, suchych liści oraz chwastów. Uprawa pionowa ułatwia to zadanie. Usprawnia też proces podlewania. Woda powinna trafiać bezpośrednio do korzeni. Nie trzeba przy tym szczędzić wody, ponieważ ogórki lubią optymalnie wilgotną glebę. Jeśli będą miały jej za mało, mogą stracić smak, a nawet stać się gorzkie. Stosuj wodę ciepłą, ponieważ zimna hamuje wzrost roślin.

 • Nawożenie

Ogórki do prawidłowego rozwoju potrzebują azotu, fosforu i potasu. Warto stosować saletrę amonową trzy tygodnie od posadzenia rozsady. Po pierwszym zbiorze wybierz nawozy mineralne stosowanie dolistnie. Polecamy też regularny oprysk z drożdży, który chroni przed chorobami grzybowymi i jest bardzo dobrym nawozem! Chcesz go zrobić samodzielnie? Rozpuść 10 dkg drożdży w 10 l ciepłej wody i odstaw na godzinę. Następnie możesz od razu podlać roślinę.

Przeczytaj również: Sadzenie ogórka gruntowego. Ogrodnik zdradza patent: kierunek sadzenia ma duże znaczenie

 • Przycinanie

Ogórki uprawiane na sznurkach wymagają regularnego przycinania, a dokładnie usuwania pędów oraz kwiatów do wysokości 50 cm nad ziemią. Dzięki temu roślina jest skupiona na wytwarzaniu owoców, a jednocześnie mniej podatna na różnego typu choroby. Pozbycie się nadmiaru liści, pędów i kwiatów to także więcej światła dla owoców.

Uprawa ogórków na sznurkach – choroby

Niestety ogórki często są atakowane przez choroby, które znacząco obniżają plony. Wśród najczęściej występujących można wymienić m.in.:

 • mączniak rzekomy dyniowatych – pierwsze jego objawy przy uprawie w gruncie obserwuje się już w drugiej połowie lipca lub w sierpniu. Jeśli roślina uprawiana jest w szklarni, symptomy będą zauważalne znacznie wcześniej. Jak rozpoznać tę chorobę? Charakteryzuje się ona występowaniem żółtych plam, które z czasem brunatnieją. Plamki ograniczone są nerwami, dlatego mają kształt wieloboków. Jeśli choroba postępuje, pod plamami pojawi się szary, a później niemal czarny nalot zarodników;

 • mączniak prawdziwy dyniowatych – występuje głównie w uprawie szklarniowej. Pierwsze objawy można zaobserwować w fazie owocowania ogórka, czyli między końcówką lipca a sierpniem. To właśnie wtedy mogą pojawić się plamy białego nalotu, który stopniowo rozprzestrzenią się po całej powierzchni liścia, a potem przechodzą na pędy i ogonki;

 • parch dyniowatych – choroba grzybowa, która charakteryzuje się brunatną plamistością występującą na łodygach, liściach i owocach. Tam, gdzie liście są porażone, tkanka zasycha i się wykrusza. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby jest wydzielanie się kropel cieczy.

Jakim odmianom nie zagrażają te choroby? Należą do nich głównie polskie odmiany mieszańcowe (nasiona z oznaczeniem F1). Są to odmiany np. „Tarot”, „Hermes Skierniewicki”, „Rodos”, „Zefir”, „Ikar”, „Kronos”, „Śremianin”, „Ozyrys” i „Izyd”. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz odmiany ogórków do uprawy na sznurkach, będziesz cieszyć się plonami wolnymi od infekcji. To dobre rozwiązanie m.in. dla początkujących ogrodników.

Przeczytaj również: Posadź te rośliny obok ogórków. Plony będą większe, pozbędziesz się szkodników i mączniaka prawdziwego

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.