Prawo i finanse

Dotacja na termomodernizację domu. Jak dostać nawet 135 tys. zł na remont?

W programie Czyste Powietrze 2023 wprowadzono kilka istotnych zmian. Na wymianę „kopciucha” i termoizolację domu będzie można otrzymać nawet 135 tys. zł. Wnioski o dofinansowanie można składać od 3 stycznia. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dotację w ramach programu Czyste Powietrze 2023? Gdzie i jak złożyć wniosek o wymianę pieca i termomodernizację? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Dotacja na termomodernizację domu. Jak dostać nawet 135 tys. zł na remont?
Ruszyła kolejna odsłona programu Czyste Powietrze. Fot.123RF.com

Spis treści:

Program Czyste Powietrze – zmiany od 2023 roku

Czyste Powietrze to rządowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę starych pieców. 3 stycznia 2023 r. ruszyła kolejna edycja programu, która zakłada szereg zmian. Wśród najważniejszych można wymienić m.in.:

  • podwyższona dotacja na wymianę „kopciucha” i termomodernizację budynku;

  • wyższe progi dochodowe;

  • możliwość złożenia drugiego wniosku o dofinansowanie dla beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła;

  • ścieżka bankowa programu – kredyt bankowy z dotacją na częściową spłatę zobowiązania będzie można otrzymać na inwestycje rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku;

  • obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku;

  • możliwość uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych 20 mg/m sześc. w przypadku, gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu.

Przeczytaj również: Nawet dwa razy większe dopłaty do fotowoltaiki i magazynów energii. Kto i ile może dostać pieniędzy w programie Mój Prąd?

Dotacja na termomodernizację domu – ile można dostać? Nowe progi dochodowe

W ramach programu Czyste Powietrze wyróżniamy trzy rodzaje dofinansowania: poziom podstawowy, poziom podwyższony oraz poziom najwyższy. Wysokość dotacji jest uzależniona od dochodu, jaki osiąga wnioskodawca. Zmiana, która weszła w życie 3 stycznia, podwyższa progi dochodowe oraz kwoty dotacji. Wygląda to następująco:

  • podstawowy poziom dofinansowania – próg dochodowy wzrasta do 135 tys. zł (ze 100 tys. zł), a maksymalna kwota dotacji wyniesie 66 tys. zł, wobec 30 tys. zł dotychczas;

  • podwyższony poziom dofinansowania – próg dochodowy wzrośnie z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna dotacja w takim przypadku wzrośnie z 47 do 99 tys. zł;

  • najwyższy poziom dofinansowania – progi wzrosną odpowiednio z 900 do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych. Wysokość maksymalnej dotacji wzrośnie z 79 do 135 tys. zł.

Jak wyjaśnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podwyższenie progów dochodowych, jak i wysokości dotacji, wynika m.in. z rosnących cen usług i produktów. Przypomniała ponadto, że w przypadku beneficjentów podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania można ubiegać się o 50 proc. dotacji w ramach prefinansowania inwestycji, czyli przed faktycznym stanem remontu. Pieniądze te trafią do wykonawców prac. Pierwsza transza dofinansowania będzie przelewana na konto w 14 dni od podpisania umowy. Z kolei pozostała część udostępniona będzie w ciągu 30 dni od zakończenia remontu.   

wniosek o wymianę pieca Dofinansowanie na termomodernizację domu czy wymianę "kopciucha" wynosi do 135 tys. zł. Fot.Wojciech Strozyk/East News

Gdzie i jak złożyć wniosek o wymianę pieca i termomodernizację?

Kto może ubiegać się o dofinansowanie do wymiany pieca czy prac termomodernizacyjnych? Program Czyste Powietrze skierowany jest do wszystkich właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych bądź wydzielonych w tych budynkach lokali mieszkalnych z osobną księgą wieczystą.

W celu uzyskania dofinansowania należy złożyć odpowiedni wniosek do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW). Formularz wniosku wraz z załącznikami oraz instrukcją jego wypełnienia można znaleźć w Portalu Beneficjenta, tj. aplikacji internetowej znajdującej się na stronach internetowych WFOŚiGW lub w serwisie gov.pl. Dokumenty należy przesłać przez Portal Beneficjenta oraz osobno dostarczyć je też w formie papierowej.

O dofinansowanie do wymiany pieca czy prac termomodernizacyjnych można ubiegać się także za pośrednictwem banku, składając wniosek o Kredyt Czyste Powietrze. Po pozytywnej decyzji kredytowej lub warunkowej umowie kredytowej bank wysyła dokumenty w naszym imieniu do właściwego terytorialnie wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli te zostaną rozpatrzone pozytywnie, bank wypłaci pieniądze na konto. Warto pamiętać, że inwestycję należy rozliczyć w terminie 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku.   

Szacuje się, że pod koniec 2022 roku w ramach programu Czyste Powietrze złożono ponad 530 tys. wniosków na kwotę prawie 10 mld zł. Kwoty podpisanych dotychczas umów przekroczyły już łączną wysokość 8 mld zł.

Przeczytaj również: Dofinansowanie do pompy ciepła 2023. Większe dotacje i wyższe progi dochodowe

program czyste powietrze Szykują się wielkie zmiany w programie Czyste Powietrze. Fot.123RF.com

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.