Spis treści:
- Co może być przyczyną złej jakości ekogroszku?
- Ekogroszek z importu: skutki dla użytkowników i środowiska
- Na co zwracać uwagę podczas kupowania ekogroszku?
- Jak rozpoznać ekogroszek złej jakości?
Co może być przyczyną złej jakości ekogroszku?
Ekogroszek to popularne paliwo do ogrzewania domu. Zrozumienie czynników wpływających na jakość tego paliwa pozwala lepiej wybierać produkty i unikać problemów związanych z ich użytkowaniem. Najczęstsze przyczyny złej jakości ekogroszku tu:
- Błędy na etapie procesu produkcji – za jakość ekogroszku odpowiada przede wszystkim proces produkcji. Niewłaściwa obróbka (np. niedostateczne wysuszenie węgla) skutkuje redukcją wartości opałowej.
- Zanieczyszczenia – ekogroszek może być zanieczyszczony przez kamienie, pyły lub inne obce materiały, które prowadzą do utrudnień w procesie spalania. Co gorsze, zanieczyszczenia te mogą prowadzić również do uszkodzenia pieca oraz zwiększenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
- Niewłaściwa wielkość granulatu – zbyt duże lub zbyt małe granulki zaburzają prawidłowy proces spalania, zmieniając wartość energetyczną paliwa i powodując zagrożenie dla ludzi w związku z wadliwym piecem.
- Zmieszanie z innymi rodzajami węgla – nieuczciwi sprzedawcy często mieszkają ekogroszek z gorszej jakości węglem (lub innymi rodzajami paliw), co obniża jego jakość. Dzieje się tak z uwagi na chęć maksymalizacji zysków.
- Błędy w przechowywaniu i transporcie – liczy się również to, w jaki sposób paliwo jest przechowywane i transportowane. Długotrwałe narażenie ekogroszku na deszcz lub śnieg zwiększa poziom wilgoci w paliwie.
- Fałszowanie produktu – czasami zdarza się również, że nieuczciwy sprzedawca świadomie korzysta z marki lub opakowań innego producenta, dostarczając klientowi produkt dużo niższej jakości.
Znajomość powyższych czynników jest niesamowicie istotna dla efektywnego i bezpiecznego ogrzewania ekogroszkiem. W trakcie zakupu paliwa każdorazowo należy zwracać uwagę na jego jakość. To jedyny sposób na trwałe zapewnienie bezpieczeństwa podczas użytkowania pieca.
Przeczytaj również: Czym można palić w piecu? Co z ekogroszkiem i miałem? Zakazane odpady i kary
Ekogroszek z importu: skutki dla użytkowników i środowiska
W dobie inflacji i rosnących kosztów życia większość z nas zwraca uwagę na wydatki związane z ogrzewaniem domu. Ekogroszek z importu jest postrzegany jako kusząca alternatywa w obliczu cen produktów krajowych. Jednak warto mieć świadomość, że używanie niskiej jakości ekogroszku z importu może prowadzić do poważnych skutków. Zarówno dla użytkowników, jak i środowiska.
Po pierwsze parametry importowanego ekogroszku mogą znacznie różnić się od rodzimych produktów. Warto zwrócić tu szczególną uwagę na zawartość siarki, popiołu oraz ogólną jego wilgotność. Korzystając z importowanych produktów niższej jakości, możemy doświadczyć poważnych problemów, takich jak: nierówne spalanie, konieczność częstszego czyszczenia pieca oraz niższa wydajność cieplna. Kolejną istotną rzeczą jest emisja szkodliwych substancji. W przypadku importowanych produktów słabej jakości mamy do czynienia ze zdecydowanie wyższymi poziomami tlenku siarki, azotu oraz innych zanieczyszczeń. Substancje te zostają uwolnione w procesie spalania, co znacznie pogarsza jakość powietrza oraz ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Dotyczy to w szczególności miejsc o wysokiej gęstości zaludnienia.
Przeczytaj też: Ekogroszek nie spala się całkowicie. Dlaczego? Czy warto palić ekogroszkiem?
Nie możemy zapominać też o destrukcyjnym wpływie takich produktów na nasze urządzenia grzewcze. Niska jakość paliwa zmniejsza żywotność pieców oraz innych elementów systemu ogrzewania. Osadzanie się popiołu oraz postępująca korozja zmuszają użytkowników do częstszych napraw i wymiany uszkodzonych części. Kupujący decydują się na importowany ekogroszek przede wszystkim z uwagi na niższą cenę. Jednak to tylko pozorna oszczędność. Pomimo że importowany ekogroszek niższej jakości może być zdecydowanie tańszy w zakupie, jego wątpliwa kaloryczność oraz negatywny wpływ na system grzewczy znacznie zwiększają koszty w dłuższym terminie.
Dobry ekogroszek charakteryzuje mała zawartość popiołu i niewielka wilgotność.Fot.123RF.com
Na co zwracać uwagę podczas kupowania ekogroszku?
Wybór ekogroszku wymaga przede wszystkim uwagi i wyobraźni. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie efektywne i ekonomiczne ogrzewanie. Najważniejsze parametry, na które należy zwracać uwagę podczas kupowania węgla to kaloryczność ekogroszku. To wartość opałowa, tj. ilość energii uwalnianej w procesie spalania. Im wyższa kaloryczność, tym większa efektywność ogrzewania. Na co zwracać uwagę podczas kupowania ekogroszku?
- Zawartość wilgoci – powinna być jak najniższa. Warto zwrócić uwagę, że zawilgocenie ekogroszku może prowadzić do poważnych problemów przy spalaniu, takich jak nierównomierne wykorzystanie paliwa i tworzenie się większej ilości popiołu.
- Zawartość popiołu – im mniejsza, tym lepiej. Wysoki poziom popiołu prowadzi do szybszego zanieczyszczenia pieca i konieczności jego częstszej konserwacji.
- Zawartość siarki – to czynnik szczególnie istotny z punktu widzenia ekologii. Wybierając produkt z niższą zawartością siarki, ograniczamy emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Nadmierne wykorzystanie paliw z wysoką zawartością siarki przyczynia się do powstawania kwaśnych deszczy i degradacji środowiska.
- Granulacja – trzeba też zwracać uwagę na ogólny kształt ekogroszku. Równomierna granulacja zapewni nam jednolite spalanie. Jeżeli granulki będą znacznie się różnić, zmniejszy się wydajność spalania.
- Certyfikaty jakości – każdy kupujący, który nie jest w stanie samodzielnie ocenić jakości kupowanego ekogroszku, powinien zwracać szczególną uwagę na certyfikaty gwarantujące, że produkt został poddany kontrolom jakości i spełnia określone normy.
- Warunki przechowywania – powinniśmy sprawdzić, w jakich warunkach przechowywany jest ekogroszek. Jeżeli w trakcie zakupu widzimy, że paliwo jest niewłaściwie przechowywane (np. jest narażone na wilgoć), lepiej wybrać innego dostawcę.
A co z ceną? Chociaż dla większości kupujących cena jest kluczowym czynnikiem, nigdy nie powinna być jedyną rzeczą, na którą zwracamy uwagę. Tańsze paliwa regularnie okazują się mniej wydajne i podnoszą koszty eksploatacji pieca na dłuższą metę. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poszukać opinii innych użytkowników i zasięgnąć porady np. wśród sąsiadów. Doświadczenia innych będą pomocne w wyborze odpowiedniego produktu.
Jak rozpoznać ekogroszek złej jakości?
Umiejętność rozpoznawania ekogroszku złej jakości przyda się każdemu właścicielowi pieca. To niezmiernie istotne dla zapewnienia bezpiecznego, ekonomicznego i efektywnego ogrzewania domu. Oto kilka wskazówek, które będą pomocne w identyfikacji ekogroszku złej jakości:
- Wilgotność – ekogroszek wysokiej jakości musi być suchy. Jeżeli dotykiem wyczuwamy, że paliwo ma wilgotną strukturę, może to wskazywać na błędy w przechowywaniu lub niską jakość produktu. Pamiętajmy, że wilgoć to największy wróg paliw tego typu. Wilgotny ekogroszek generuje problemy w spalaniu i wytwarza więcej popiołu.
- Granulacja – ekogroszek wysokiej jakości ma równomierne, jednolite granulki. Jeżeli zauważymy, że granulki znacznie się od siebie różnią – to istotna wskazówka, że mamy do czynienia z produktem złej jakości. Równomierna granulacja zapewnia ekogroszkowi prawidłowe spalanie oraz efektywność cieplną.
- Zanieczyszczenia – dobry ekogroszek powinien być wolny od wszelkich zanieczyszczeń, np. metali, kamieni lub pyłu węglowego. Obecność zanieczyszczeń nie tylko zmniejsza kaloryczność produktu, ale może doprowadzić do trwałego uszkodzenia pieca.
Doświadczeni kupujący zwracają też uwagę na kolor i zapach ekogroszku. Nienaturalny kolor lub drażniący, chemiczny zapach wskazują na nieprawidłowy proces produkcji lub na zmieszanie ekogroszku z niepożądanymi substancjami. Ostatecznym testem jest poproszenie sprzedawcy o dostarczenie dodatkowych informacji o produkcji tj. o parametrach i pochodzeniu ekogroszku. Rzetelni sprzedawcy dysponują specjalnymi certyfikatami, w których możemy znaleźć wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą nam rozpoznać ekogroszek wysokiej jakości.
Najlepiej kupować ekogroszek workowany. Fot.Lukasz Gdak/East News
Warto też przejrzeć opinie o sprzedawcy oraz wybranym produkcie w Internecie. Częste skargi i negatywne opinie to istotna wskazówka, że mamy do czynienia z ekogroszkiem złej jakości. Pamiętajmy, że na system grzewczy, oprócz paliwa, składa się też wiele innych elementów. Jeżeli przy wyborze ekogroszku będziemy się kierować wyłącznie niską ceną, możemy nieświadomie doprowadzić do znaczącego zwiększenia kosztów ogrzewania w dłuższym okresie.
Źródło: PGG/gov.pl/Deccoria.pl
Przeczytaj również: Ceny ekogroszku w sierpniu lecą w dół. Sprawdziliśmy ceny, zobacz, gdzie kupisz za mniej niż 2000 zł za tonę