Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Ekonomiczna alternatywa dla węgla, gazu i drewna. Czy ogrzewanie pelletem ze słomy się opłaca?

Pellet ze słomy w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Nie zanieczyszcza środowiska i jest bardzo wydajnym, a przy tym niedrogim paliwem. W związku z tym na ogrzewanie pelletem decyduje się coraz więcej osób. Czym jest pellet ze słomy? Jaka jest jego kaloryczność? Ile trzeba zapłacić za tonę tego paliwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Ekonomiczna alternatywa dla węgla, gazu i drewna. Czy ogrzewanie pelletem ze słomy się opłaca?
Pellet ze słomy to paliwo, które jest produkowane ze słomy, a więc z pozostałości po różnego rodzaju roślinach, np. zboża. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pellet ze słomy – opis

Pellet ze słomy to rodzaj odnawialnego, ekologicznego paliwa stałego w postaci granulatu wyprodukowanego ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem biomasy, bez dodatków sztucznych substancji wiążących. Powstaje ze słomy, czyli pozostałości po roślinach uprawnych takich jak różnego rodzaju zboża (np. pszenica, rzepak czy jęczmień). Co ciekawe, Polska corocznie wytwarza od 20 do 25 mln ton słomy zbóż. W związku z tym rynek surowca do produkcji tego rodzaju opału jest wręcz nieograniczony

Proces produkcji pelletu ze słomy zachodzi w temperaturze około 90 st. C. To sprawia, że z roślin zostają usunięte wszelkie grzyby i bakterie, dzięki czemu paliwo staje się jeszcze bardziej ekologiczne.  

Jak się pali pellet ze słomy? Kaloryczność

Kaloryczność pelletu ze słomy wynosi średnio od 14 do 17 MJ/kg. Niestety jest ona znacznie niższa niż wartość opałowa paliw nieodnawialnych (takich jak węgiel i gaz, które osiągają kaloryczność około 28 MJ/kg).

Pellet ze słomy doskonale nadaje się do kotła na pellet, kominka na pellet, pieca na pellet, a nawet jako ściółka dla zwierząt hodowanych. Ponadto dodaje się go również w produkcji pelletów drzewnych, żeby obniżyć ich cenę.

Przeczytaj również: Kominki i kozy na pellet – rodzaje i ceny. Czy opłaca się montować?

Pellet ze słomy – zalety i wady

Chociaż pellet ze słomy nie cechuje się zbyt wysoką wartością opałową, mimo to cieszy się rosnącą popularnością i coraz częściej zastępuje paliwa kopalne. Ten rodzaj biopaliwa na mnóstwo zalet, m.in.:

  • to paliwo ekologiczne, bez dodatków chemicznych;

  • w pełni odnawialny surowiec;

  • podczas spalania powstaje niewielka ilość popiołu, który można zebrać i wykorzystywać w ogrodzie jako nawóz;

  • jest zazwyczaj pakowany w worki, co znacznie ułatwia transport oraz przechowywanie;

  • podczas spalania emituje niewielkie ilości dwutlenku węgla;

  • słoma jest ogólnodostępna na terenie całego kraju i nie wymaga skomplikowanego wydobycia (w przeciwieństwie do węgla);

  • koszty produkcji pelletu ze słomy są znacznie mniejsze niż budowa i utrzymanie infrastruktury, niezbędnej w procesie wydobycia surowców nieodnawialnych.

Niestety, pellet ze słomy szybko wchłania wilgoć, dlatego należy uważać, jak się go przechowuje. Dobrze, aby było to chłodne, ale jednocześnie zabezpieczone przed wilgocią miejsce. Ponadto ze względu na niższą wartość opałowa, ten rodzaj biopaliwa pozwala uzyskać mniej energii cieplnej, niż np. od pelletów drzewnych. Pellet ze słomy szybciej się spala, dlatego częściej też wymaga doładowania kotła.     

pellet ze słomy kaloryczność Niski koszt pozyskiwania materiału na pellet ze złomy powoduje, że jest on atrakcyjny ekonomicznie. Fot.123RF.com

Ile kosztuje tona pelletu ze słomy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje tona pelletu ze słomy do ogrzewania domu. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że ceny mogą się różnić w zależności od punktu sprzedaży oraz jakości produktu. Przeważnie wahają się w okolicy od 700 do 1000 złotych za tonę. Cena jest naprawdę zachęcająca, zwłaszcza w dobie wysokiej inflacji, która bije nas po kieszeni. Mało, który opał kupimy obecnie za taką cenę. Oczywiście można znaleźć tańszy rodzaj pelletu ze słomy, jednak przeważnie cechuje się on gorszą jakością.   

Zdecydowanie najniższe ceny pelletu ze słomy można znaleźć w okresie letnim, kiedy popyt jest najmniejszy. Wówczas cena tego rodzaju opału spada o 10-15 proc.

Warto jednak pamiętać, że zakup tego opału jest dość ryzykowny, gdyż nieuczciwych producentów na rynku nie brakuje. Dobrzej jakości pellet ze słomy przekłada się na jego mniejsze zużycie, a więc także niższe koszty ogrzewania. Należy zwrócić uwagę, że w materiale złej jakości mogą być nie tylko sztuczne wypełniacze, ale też piasek, co również obniża jego wartość opałową. Ponadto może też uszkodzić piec.   

Czy można samemu zrobić pellet ze słomy?

Czy da się pellet ze słomy zrobić samemu? Aby wyprodukować ten rodzaj opału, należy zaopatrzyć się w linię do produkcji pelletu, czyli kompletny zestaw maszyn produkcyjnych, których zsynchronizowane działanie skutkuje pozyskaniem znanego surowca opałowego, jakim jest pellet. W skład linii wchodzą m.in. różnego typu peleciarki, przesiewacze oraz rozdrabniacze.

Warto jednak zaznaczyć, że takie urządzenie nie należy do najtańszych, gdyż może kosztować od kilkudziesięciu do ponad stu pięćdziesięciu tysięcy złotych. W przypadku, gdy zamierzasz zająć się profesjonalną produkcją pelletu ze słomy oraz sprzedawać go na tony, tego rodzaju urządzenie na pewno ci się przyda, ponieważ pellet ze słomy jest bardzo opłacalnym środkiem do ogrzewania naszych domów.

Przeczytaj również: Wniosek o dodatek energetyczny. Mamy rządowy wzór wniosku. Podpowiadamy, jak go wypełnić i złożyć

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.