Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Jak sprawdzić, czy drewno do palenia jest odpowiednio suche? Przeczytaj, unikniesz mandatu

Sezon grzewczy trwa w pełni. Wiele osób ogrzewa swoje domy za pomocą drewna. Chociaż jest to doskonała alternatywa dla paliw kopalnych, gdyż nie emituje szkodliwych gazów cieplarnianych, palenie drewnem może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i środowisko. Dlatego wraz z początkiem 2024 roku w życie weszły kolejne zapisy ustaw antysmogowych w poszczególnych województwach. Dotyczą nie tylko typu pieca, ale również jakości paliwa (w tym wilgotności drewna). Jak sprawdzić, czy drewno do palenia jest odpowiednio suche? Koniecznie przeczytaj, aby uniknąć mandatu.     

Jak sprawdzić, czy drewno do palenia jest odpowiednio suche? Przeczytaj, unikniesz mandatu
Palenie mokrym drewnem, to nie jest dobry pomysł. Dlaczego? Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jak sprawdzić wilgotność drewna?

Od 1 stycznia 2024 roku na terenie kilku województw zaczęły obowiązywać kolejne zapisy uchwał antysmogowych. Zakazane jest użycie pieców pozaklasowych, tzw. „kopciuchów”, ale nie tylko. Zostały też wprowadzone ograniczenia dotyczące rodzaju spalanego paliwa. Zgodnie z ustawą zabronione jest m.in. spalanie drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Dlaczego?

Podczas spalania mokrego drewna w piecu panuje stosunkowo niska temperatura, co sprzyja tworzeniu się dymu i sadzy, która w połączeniu z wilgocią tworzy kreozot, czyli maź smolistą. Osadza się ona m.in. na przewodzie kominowym, w wyniku czego może łatwo ulec zapłonowi i spowodować natychmiastowy pożar. Warto też wiedzieć, że mokre drewno zawiera więcej siarki i innych szkodliwych substancji, które wydzielają się podczas spalania. Mogą one powodować choroby płuc, astmę i inne problemy zdrowotne. Ponadto przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, co ma negatywny wpływ na środowisko. Za spalanie mokrego drewna grozi mandat, nawet do 5 tys. zł.   

jak sprawdzić wilgotność drewna Drewno powinno być suszone przed użyciem go do palenia w kominku. Fot.123RF.com

Aby uniknąć kary, warto wiedzieć, jak sprawdzić wilgotność drewna. Można to zrobić za pomocą specjalnego urządzenia – wilgotnościomierza (może być w postaci elektronicznej lub mechanicznej). Jego ceny są bardzo zróżnicowane i zaczynają się od około 100 zł. Dzięki niemu będziemy w stanie zmierzyć bardzo szybko i precyzyjnie wilgotność danego kawałka drewna. Jeśli jednak nie masz pod ręką takiego urządzenia, zwróć uwagę na wygląd drewna. Należy przede wszystkim sprawdzić stan kory – jeśli stosunkowo łatwo odchodzi, to znaczy, że jest suche. Oprócz tego sezonowane drewno jest znacznie ciemniejsze niż świeże drewno tego samego gatunku. Warto też wiedzieć, że suchy opał jest wyraźnie spękany, a taki sam kawałek świeżego i sezonowanego drewna różni się masą dwukrotnie. Co więcej, mokre drewno włożone do paleniska syczy i gwiżdże, a na przekroju szczapy pojawia się para wodna.     

Jak długo suszyć drewno do palenia?

Świeże drewno zaraz po ścięciu zawiera około 50 proc. wody, dlatego powinno być sezonowane przez 6-12 miesięcy (w zależności od rodzaju drewna i jego grubości). Aby uzyskać największą wartość opałową, powinno się suszyć w zadaszonym i przewiewnym miejscu minimum 2 lata. Warto wiedzieć, że drewno najlepiej ścinać pod koniec zimy (wtedy będzie miało najmniej soków). Powinno być suszone w odpowiednich warunkach temperatury i wilgotności. Najprostszą i najbardziej znaną metodą jest wysuszanie na powietrzu. Ścięte drewno należy układać korą do góry, by zapewnić cyrkulację powietrza między poszczególnymi kawałkami. Co więcej, należy przeznaczyć na ten cel miejsce zadaszone, aby zabezpieczyć surowiec przed czynnikami atmosferycznymi: deszczem, gradem czy śniegiem.

Źródło: deccoria.pl    

Przeczytaj również: 

Jak suszyć drewno do kominka? Domowe metody suszenia

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Nie dziw się, że rachunki za ogrzewanie ciągle rosną

Ekogroszek rozwala piece. Uważajcie na miks z importu. Jak rozpoznać dobry ekogroszek?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.