Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Zmiany w opłacie deszczowej 2023. Teraz będą ściągać pieniądze 5 lat wstecz

Opłata deszczowa to podatek za zmniejszenie naturalnej retencji terenu przez zabudowanie go. W 2023 roku czekają nas duże zmiany. Zgodnie z nowelizacją, opłata deszczowa będzie ściągana za okres pięciu lat i to z odsetkami. Sprawdź, kto zobowiązany jest do zapłaty tego podatku. 

Zmiany w opłacie deszczowej 2023. Teraz będą ściągać pieniądze 5 lat wstecz
Opłata deszczowa 2023 ma być ściągana wraz z odsetkami za okres pięciu ostatnich lat. Fot.123RF.com

Spis treści:

Opłata deszczowa – przepisy. Podatek od deszczu to świeża sprawa

Opłata deszczowa została wprowadzona w naszym kraju 1 stycznia 2018 roku w efekcie znowelizowania ustawy o Prawie wodnym.

Zgodnie z artykułem 261 niniejszej ustawy podatek od deszczu uiszcza się za znaczne zmniejszenie naturalnej retencji terenowej w związku z wykonaniem na terenie o powierzchni przekraczającej 3500 m² robót albo obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem.

Płacą go osoby, które w związku z niniejszymi pracami, wyłączyły powyżej 70 procent powierzchni nieruchomości z obszaru biologicznie czynnego w miejscu nieujętym w system kanalizacji otwartej lub zamkniętej.

Kogo dotyczy opłata deszczowa? Te osoby słono zapłacą

Kolokwialnie mówiąc, opłatę deszczową ponoszą więc podatnicy będący właścicielami nieruchomości, które w znacznym stopniu są zabetonowane. Niezależnie od tego, czy mieszkają na wsi, czy w mieście.

O tym, że trzeba ją uiszczać, decyduje wysoki poziom wskaźnika zabudowania terenu. Problem braku wchłaniania odpowiednich ilości wód deszczowych lub roztopowych dotyczyć może każdego.

Najczęściej dotyka jednak właścicieli terenów komercyjnych lub handlowych – galerii handlowych, biurowców czy magazynów. Na takich obszarach nawierzchnia najczęściej jest bowiem nieprzepuszczalna, wykończona asfaltem lub kostką brukową.

W efekcie poziom wód gruntowych opada, co prowadzi do suszy. Obligatoryjna opłata deszczowa ma więc motywować przedsiębiorców do mniejszej ingerencji w środowisko, rezygnacji z tak zwanej „betonozy” i budowania systemów retencyjnych.

Ile wynosi opłata deszczowa? Nie ma jednej konkretnej stawki

To, ile wynosi opłata deszczowa, zależy od samego podatnika. Podatek jest niższy, jeśli właściciel nieruchomości zainwestuje w jakąkolwiek infrastrukturę retencyjną na działce (np. zbiornik na deszczówkę), która w pewnym stopniu zrekompensuje straty.

Na ten moment roczne stawki kształtują się następująco:

  • 1,00 zł za 1 m2 – w przypadku braku urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
  • 0,60 zł za 1 m2 – jeśli urządzenia do retencjonowania wody zwracają do 10 procent odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
  • 0,30 zł za 1 m2 – jeśli urządzenia do retencjonowania wody zwracają od 10 do 30 procent odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
  • 0,10 zł za 1 m2 – jeśli urządzenia do retencjonowania wody zwracają więcej niż 30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem.

Zgodnie z ustawą Prawo Wodne, wyliczaniem należnego podatku od deszczu, zajmują się organy wykonawcze jednostek samorządów terytorialnych.

Kary za niepłacenie opłaty deszczowej. To czeka nas od 2023 roku

Wpływy z tytułu podatku od deszczu trafiają do budżetu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Pieniądze są wykorzystywane na niwelowanie skutków suszy. Około 10 procent zgromadzonej kwoty trafia do urzędów gmin, których zadaniem jest naliczanie i pobieranie opłaty deszczowej.

Jednostki te nie zawsze mają jednak świadomość tego obowiązku. Podobnie właściciele firm - często nie zdają sobie sprawy z tego, że są zobowiązani do opłaty deszczowej. Za taki stan rzeczy odpowiadają braki kadrowe i niejasne procedury, w jaki sposób podstawa podatku powinna być określona.

Zgodnie z ordynacją podatkową opłata deszczowa 2023 ściągana będzie z odsetkami za okres pięciu ostatnich lat. Niewykluczone, że wkrótce czekają nas wzmożone kontrole i kary za niepłacenie opłaty deszczowej, dlatego lepiej już teraz upewnić się, że podatek deszczowy został uregulowany w terminie.

Czy można uniknąć płacenia opłaty deszczowej? Jest jeden sposób

Oczywiście można uniknąć płacenia opłaty deszczowej, jednak należy o tym pomyśleć jeszcze na etapie projektowania budynków i terenów wokół nich.

Wykorzystanie materiałów budowlanych przepuszczających wodę pozwala uchronić się przed koniecznością opłacania podatku od deszczu lub też znacznie zredukować jego wysokość.

Przeczytaj również: 

Dofinansowanie fotowoltaiki 2023. Dla kogo? Jak złożyć wniosek? Czy opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne?

Dodatek do gazu 2023. Ile wynosi, komu przysługuje, jak złożyć wniosek? 

Budowa domu bez pozwolenia na budowę 2023. Ogromna liberalizacja prawa budowlanego

Nazywany cichym zabójcą. Uważajcie także latem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.