Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Artykuł sponsorowany

Budowa domu bez zmiękczacza wody - czy to ma sens?

Budowa domu to ogromne logistyczne przedsięwzięcie, w którym należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Już na etapie projektu wybiera się niektóre podstawowe urządzenia, mające służyć prawidłowemu prosperowaniu gospodarstwa domowego, jak choćby kocioł grzewczy. To także moment, w którym bardzo często proponuje się zmiękczacz wody. Czy warto inwestować w takie urządzenie? Czy budowa domu bez zmiękczacza wody nadal ma sens?

Budowa domu bez zmiękczacza wody - czy to ma sens?
Budowa domu to często kwoty sięgające miliona, a nawet więcej / materiały promocyjne

Zmiękczacze wody stają się coraz popularniejszymi urządzeniami. Coraz mniej osób zastanawia się czym właściwie są, a coraz więcej myśli nad taką inwestycją do swojego domu. Zmiękczacze wody są dostępne w hipermarketach budowlanych i coraz większej ilości sklepów internetowych, co zapewnia dość szeroki wybór. Wielu ekspertów poleca zainteresowanie się montażem zmiękczacza wody już na etapie budowy domu. Sprawdź ofertę na profesjonalne zmiękczacze wody.

Twarda woda – problem, który wystąpi w Twoim domu!

Kamień na dnie czajnika, szary, trudny do usunięcia osad w kabinie prysznicowej i na baterii, zacieki na toalecie, oleiste plamy oraz osad w kawie i herbacie – to znane problemy, które każdy z nas widział na własne oczy w domu swoim, rodziny bądź znajomych. Ich źródło jest jedno - twarda woda. To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych mankamentów występujących w wodzie w Polsce, z którym można się spotkać niezależnie od źródła poboru wody. Wysoki stopień twardości wody może występować tak samo przy własnym ujęciu, jak i wodzie czerpanej z sieci wodociągowej.

Twardość wody wynika z obecności jonów wapnia i magnezu. Im jest ich więcej, tym wyższy stopień twardości. Twarda woda powoduje dwa kluczowe problemy. Pierwszym z nich jest osad, zwany powszechnie kamieniem kotłowym. Drugim jest wysokie napięcie powierzchniowe, przez co wodą jest znacznie trudniej zwilżyć powierzchnie, ciężej rozpuszczają się w niej inne płyny, detergenty, etc.

Instalacje i kocioł grzewczy

Twarda woda ma ogromny wpływ na instalacje hydrauliczne oraz kocioł grzewczy. Sami producenci kotłów rekomendują zakładanie zmiękczaczy wody jeszcze przed jego rozruchem, by chronić go już od pierwszych dni. Twarda woda, przepływając przez instalacje oraz wnętrze kotła grzewczego, pozostawia po sobie osad, zwany także powszechnie kamieniem kotłowym. Jest to nic innego jak węglan wapnia i magnezu, który powstaje na skutek rozkładu pod wpływem temperatury wodorowęglanów wapnia i magnezu. Oprócz tego w osadzie może znajdować się także siarczan wapnia, krzemionka, wodorotlenek żelaza.

Osadzanie się kamienia w przypadku kotłów grzewczych może prowadzić do strat energii cieplnej. Możliwe są lokalne niedogrzania bądź przegrzania. Przy twardej wodzie rachunki za ogrzewanie mogą wzrosnąć nawet o 20%! Z kolei w przypadku instalacji sanitarnych osad odkłada się na wewnętrznych ściankach rur. W taki sposób zmniejsza przekrój rur, powoduje awarie w instalacji, zmniejszenie przepływu oraz jego destabilizację, oscylację poziomu wody. Kamień kotłowy przyspiesza powstawanie korozji, co doprowadza do spadku żywotności instalacji i większych kosztów związanych z jej utrzymaniem w dobrym stanie.

Domowy sprzęt AGD

Podobnie dzieje się z urządzeniami AGD, mającymi styczność z wodą. Pewnie wiele razy w reklamach środków odkamieniających widzieliście, jak bardzo może być zakamieniona grzałka w pralce. Jednak to samo dzieje się z każdym urządzeniem, mającym styczność z wodą: ekspresem do kawy, żelazkiem, parowarem, czajnikiem. Kamień odkłada się wewnątrz z czasem doprowadzając do katastrofy w postaci kosztownej awarii bądź przedwczesnej potrzeby wymiany na nowy.

Pranie

Twarda woda to również liczne problemy związane z praniem. Z jednej strony jest to negatywny wpływ kamienia na komponenty pralki. Osad może pozostawać także na tkaninach. Twarda woda sprawia także, że włókna nieco szybciej się niszczą, ulegają przetarciom. Z drugiej strony wysokie napięcie powierzchniowe sprawia, że proszek do prania czy płyn do płukania nie chcą się tak szybko rozpuszczać. Potrzebne są znacznie większe ilości, by pranie faktycznie pachniało i było czyste. To negatywnie wpływa na portfel, ale i środowisko, ponieważ przedostają się do niego większe ilości proszków chemicznych.

Sprzątanie

Osad powodowany przez twardą wodę jest kruchy, jednak zarazem trudny do mechanicznego usuwania. Wystarczy chwila korzystania z twardej wody, by zaczął powstawać na nowo. Najwięcej gromadzi się w miejscach poboru wody, czyli na kranach, baterii prysznicowej, na kabinie, wannie, zlewach. Odczyszczenie tych powierzchni wymaga włożenia sporo siły, czasu i często silnych detergentów, które mogą podrażniać skórę. Kamień niszczy armaturę. Domownicy przy występowaniu twardej wody skarżą się na awarie spłuczek. Po zakupie nowych elementów do łazienki szybko mogą zostać niechcący zniszczone z powodu szorowania powierzchni z zanieczyszczeń.

Pielęgnacja ciała i włosów

Twarda woda nie okazuje się też najlepszym wyborem, jeśli chodzi o pielęgnację ciała i włosów. Jej regularne stosowanie może prowadzić do podrażnień, powstawania zaczerwienień, świądu, pieczenia. Wszystko przez to, że twarda woda kiepsko zwilża powierzchnie, ale też słabo spłukuje kosmetyki. Na skórze pozostaje więc niewielka, cienka warstwa osadu mydlanego, przez który skóra nie jest w stanie oddychać. Problemy powstają tak samo na ciele, jak i na skórze głowy. Twarda woda szczególnie nie jest polecana w przypadku niemowląt, osób cierpiących na egzemę bądź uczulenia. Może wzmagać skutki ich występowania.

W przypadku włosów twarda woda powoduje, że stają się matowe i bardzo się puszą. Kosmetyki, takie jak szampony czy odżywki nie są w stanie dobrze wnikać w ich łuski, przez co stają się nie do okiełznania i wyglądają na bardzo zniszczone.

Dania i napoje

Na całej liście strat, jakie powoduje twarda woda, można umieścić także dania i napoje. Twarda woda powoduje zmiany w smaku i zapachu dań oraz napojów przygotowywanych na jej bazie. Osady oraz oleiste plamy pojawiają się praktycznie na wierzchu każdej kawy oraz herbaty przygotowywanej na bazie twardej wody. Warzywa gotowane na twardej wodzie mogą tracić swój kolor. Smak nie jest tak głęboki, a niektóre wypieki mogą się nie udać. Ponadto twarda woda może sprawiać, że szkło po myciu w zmywarce stanie się matowe, a na naczyniach pozostaną zacieki.

Z twardą wodą tracisz, ze zmiękczaczem wody zyskujesz!

Powyższa lista skutków regularnego korzystania z twardej wody pokazuje przede wszystkim straty. Są to straty finansowe, straty związane z czasem, stresem, ale również ze środowiskiem. Podliczenia pokazują, że miesięczna eksploatacja zmiękczacza wody jest dużo tańsza niż miesięczne korzystanie z wody o wysokim stopniu twardości.

Miękka woda zapewnia doskonały stan instalacji, wydajną pracę kotła grzewczego, niezawyżone rachunki za ogrzewanie, oszczędności na serwisach i wymianie urządzeń AGD, szybkie sprzątanie bez większego wysiłku, doskonałą kondycję skóry i włosów, świetną jakość potraw i napojów przygotowywanych na miękkiej wodzie.

Inwestując ogromne pieniądze w nowy dom i kupując do niego nowe wyposażenie chcemy, aby wszystko działało jak najdłużej i pozostawało w jak najlepszym stanie tak długo, jak to tylko możliwe. Miękka woda daje taką szansę.

Skąd wiadomo jaki zmiękczacz wody wybrać?

To kwestia zależna od kilku czynników. Przede wszystkim chodzi tu o ilość złoża filtracyjnego, którą dobiera się na podstawie zużycia wody, stopnia twardości wody, ilości osób mieszkających w domu oraz ilości miejsc poboru wody. Ważne są także same komponenty, solidność wykonania. Funkcje obecne w zmiękczaczu wody (jak np. WiFi).

Jak przygotować przestrzeń na zmiękczacz wody?

Zmiękczacze wody nie są wymagającymi urządzeniami. Potrzebują płaskiego podłoża, gniazdka elektrycznego w pobliżu, odpływu do kanalizacji, odpowiedniej wysokości. Przed zmiękczaczem wody montuje się filtr mechaniczny.

Jaką decyzję podejmujesz?

Podsumowując, budowa domu to często kwoty sięgające miliona, a nawet więcej. To duży koszt, jednak przy takich wydatkach zakup zmiękczacza wody wydaje się nie być drogą inwestycją. Na jego obecności można za to naprawę dużo zyskać. To zakup na wiele lat, który bardzo szybko się zwróci, a dzięki niemu zwiększy się także żywotność innych urządzeń i co najważniejsze, instalacji także. W końcu domy budujemy po to, aby służyły przez pokolenia, a zmiękczacz wody z całą pewnością może się przyczynić do tego, by tak właśnie było.

Coraz więcej osób, które finiszują budowę domu stwierdza, że zakup zmiękczacza wody bądź innej stacji uzdatniania wody był bardzo dobrą decyzją i nie wyobraża sobie teraz bez niego domu i jego funkcjonowania. Budowa bez brania pod uwagę już w projekcie zmiękczacza wody po prostu przestaje się opłacać.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.