Jakie są źródła hałasu w układzie sprężonego powietrza
Zanim przystąpimy do ograniczenia hałasu, ważne jest zrozumienie, skąd dokładnie pochodzi. W systemach sprężonego powietrza mogą go powodową zarówno sprężarki, jak i zawory, wycieki powietrza, narzędzia zasilane sprężonym powietrzem czy rurociągi dystrybuujące medium robocze.
W kompresorach hałas może być wytwarzany przez pracę mechanicznych części związaną z wibracjami oraz przepływem powietrza. Z kolei na zaworach i złączkach hałas jest wytwarzany w wyniku szybkiego przepływu powietrza, który powoduje turbulencje. Głośne dźwięki wydawane są także przez wycieki w układzie. Innymi źródłami hałasu mogą być narzędzia pneumatyczne zasilane medium roboczym oraz rurociągi, które mogą wpadać w rezonans podczas przepływu sprężonego powietrza.
Jak zredukować hałas emitowany przez sprężarkę?
Kompresory są jednym z najgłośniejszych elementów układu sprężonego powietrza, dlatego ograniczenie hałasu na tym etapie ma kluczowe znaczenie dla warunków pracy w całym zakładzie. W celu zminimalizowana poziomu dźwięku możesz zastosować kilka sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest zamknięcie kompresorów w sprężarkowni. To zminimalizuje hałas w pomieszczeniach poza nią. Możesz również zastosować osłony dźwiękochłonne wokół kompresora. Wewnętrzna strona osłon jest wyściełana materiałami pochłaniającymi dźwięk, co redukuje emisję hałasu na zewnątrz. Warto także rozważyć montaż sprężarki na podstawach antywibracyjnych lub gumowych podkładach. To powinno ograniczyć przenoszenie powstających wibracji na otoczenie, co w znaczący sposób redukuje hałas strukturalny. Jeśli powyższe metody nie dały zadowalających rezultatów, rozważ zakup sprężarki śrubowej. Urządzenia te emitują znacznie mniej hałasu w porównaniu do kompresorów tłokowych.
Redukcję hałasu możesz także uzyskać wykonując czynności na rurociągach, instalacjach i pozostałych elementach systemu sprężonego powietrza. Aby zminimalizować hałas na rurociągach możesz zastosować elastyczne połączenia oraz tłumiki wibracji, które obniżają poziom hałasu. Warto także zastosować osłony dźwiękochłonne na najgłośniejszych odcinkach rur. Innym sposobem jest wymiana orurowania na przewody zbudowane z tworzyw sztucznych, które lepiej tłumią drgania i tym samym wytwarzają mniej hałasu. Warto także rozważyć obniżenie prędkości prepływu powietrza. Zbyt szybki przepływ sprężonego powietrza prowadzi zazwyczaj do powstawania turbulencji, które generują hałas. W tym celu należy dostosować średnicę rurociągów i ciśnienie pracy, aby zredukować prędkość przepływu.
Jak już wspominaliśmy, na poziom emisji dźwięku może mieć wpływ praca zaworów i złączek. Aby obniżyć hałas w zakładzie warto zastosować zawory o niskim poziomie hałasu, które minimalizują przepływ turbulentny powietrza. Należy także dbać o regularną konserwację zaworów i złączek, które są podatne na nieszczelności. Zastanów się też nad montażem tłumików powietrza. Urządzenia te instalowane są na końcach zaworów w celu redukcji hałasu emitowanego przez uwalniane sprężone powietrze.
Kolejnym elementem, który wpływa na poziom hałasu w zakładzie, są narzędzia pneumatyczne zasilane sprężonym powietrzem. Dlatego warto inwestować w nowoczesne narzędzia, które są zaprojektowane z myślą o redukcji hałasu. Wiele firm oferuje urządzenia z wbudowanymi tłumikami i systemami redukcji drgań. Pomocne mogą być także dodatkowe osłony na narzędziach pneumatycznych.
Wdrożenie powyższych wskazówek z pewnością pomoże ci w uzyskaniu bardziej komfortowych warunków pracy dla personelu, zgodnych z wytycznymi przepisów BHP. Dzięki temu pracownicy będą zarówno bardziej skupieni na wykonywanych działaniach, jak i bardziej wydajni.
Źródło: Czemar.pl - serwis sprężarek