Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Materiał promocyjny

Wiosną pogoda może zaskoczyć. Jak zabezpieczyć dobytek przed podtopieniami czy gradem?

„UWAGA! Dziś po południu i w nocy prognozowany silny wiatr i burze z opadami. Możliwe wyłączenia prądu. Unikaj otwartych przestrzeni” – tego typu SMS-y w ostatnich latach otrzymujemy na tyle często, że przestały już kogokolwiek dziwić. Rzadziej też zadajemy sobie pytanie, skąd biorą się tak gwałtowne i zaskakujące zmiany pogody, a także jakie to może mieć konsekwencje.

Wiosną pogoda może zaskoczyć. Jak zabezpieczyć dobytek przed podtopieniami czy gradem?
Pogoda szczególnie mocno zaskakuje wiosną i latem /123RF/PICSEL

W minione wakacje sporo emocji i zamieszania wywołał... lipiec. Miesiąc ten okazał się bowiem najgorętszym miesiącem w historii pomiarów. Stwierdzenie „historia pomiarów” nie do końca oddaje jednak skalę, o której mówimy. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi bowiem o najcieplejszy miesiąc od… 120 tys. lat. Następstwem globalnego ocieplenia są z kolei ekstremalne zjawiska pogodowe: gwałtowne wiatry, intensywne deszcze, burze z piorunami czy grad wielkości gołębich jaj. Ale też dłuższe fale ekstremalnych upałów i susze. Co więcej, jak zgodnie podkreślają zajmujący się tematem eksperci, wszystkie te zjawiska będą w najbliższej przyszłości przybierać na sile: wzrośnie ich gwałtowność oraz częstotliwość.

Anomalie pogodowe powoli stają się codziennością

Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą doprowadzić do kosztownych strat. I niestety często tak właśnie się dzieje. Silny wiatr zrywa dachy i przewraca drzewa. Burze stają się krótkotrwałe, ale wyjątkowo niszczycielskie. Błyskawicznie podnoszą też poziom rzek, co zwiększa ryzyko wystąpienia powodzi (groźne potrafią być już zresztą wiosenne roztopy). Przedłużające się okresy bez opadów to natomiast groźba suszy, co skutkuje większym zagrożeniem pożarowym.

Efekt? Zalane piwnice, pourywane dachy, przewrócone na elewację drzewa – gwałtowne zjawiska pogodowe rzadko nie pozostawiają po sobie śladu. Podejmowanie różnego rodzaju środków zaradczych w dzisiejszych czasach wydaje się więc koniecznością. Chcemy, aby ewentualne szkody były dla nas możliwie najmniejszym obciążeniem.

Im wcześniej pomyślimy o bezpieczeństwie, tym lepiej

O bezpieczeństwie domu warto pomyśleć już na etapie jego budowy. Kluczową kwestią jest wybór właściwego miejsca. Tereny zalewowe, regiony osuwisk, obszary podatne na katastrofy naturalne – to nie są okolice, w których chcemy postawić nasz dom. Idąc dalej, oszczędzać nie należy na instalacjach, zwłaszcza elektrycznej oraz gazowej. W tym zakresie postawić warto na wysokiej klasy kable oraz bezpieczniki, ale również nie oszczędzać na usługach fachowców. No dobrze, ale co w momencie, gdy nie budujemy domu, ale chcemy dodatkowo zabezpieczyć ten, w którym już mieszkamy?

Ochronę domu przed pogodowymi anomaliami zacząć warto od dachu, a dokładnie od jego przeglądu (skorzystać można np. z usług firmy dekarskiej). Jeśli zajdzie taka konieczność, fachowcy dokonają niezbędnych wzmocnień bądź napraw. Dobrym pomysłem będzie ponadto zabezpieczenie się przed skutkami nadmiernej wilgoci, czyli położenie trwałej elewacji lub jej odświeżenie. Należy ponadto pamiętać o regularnym przycinaniu gałęzi (tak, aby ich ewentualne urwanie za sprawą silnego wiatru nie wyrządziło szkód) oraz oczyszczaniu rynien (woda musi swobodnie spływać). Dobrą dodatkową inwestycją w bezpieczeństwo z pewnością będzie zakup detektora dymu.

Podobnie jak nie zawsze da się przewidzieć gwałtownie zmieniającą się pogodę, nie sposób także zabezpieczyć się przed wszystkimi konsekwencjami gwałtownych zjawisk pogodowych. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się ubezpieczenia domu. Te jednak potrafią znacząco się od siebie różnić – warto więc wybrać takie, które najlepiej odpowie naszym oczekiwaniom.

Polisa, która zrekompensuje poniesione straty

W pełni spersonalizowaną ofertę znajdziemy w LINK4. Zawsze jest ona dobierana indywidualnie, wysokość sumy ubezpieczenia wybiera ubezpieczający. Powinna ona jednak odzwierciedlać wartość mienia, ponieważ zadeklarowana kwota będzie stanowić maksymalną wysokość odszkodowania. W LINK4 ubezpieczyć można się od skutków konkretnych zdarzeń (zalanie, powódź, upadek drzewa, obsunięcie ziemi, uderzenie pioruna, pożar) lub od wszystkich ryzyk w ramach formuły all risk.

Dom wolnostojący bądź w zabudowie szeregowej, , mieszkanie, cały budynek mieszkalny, nieruchomość będąca w budowie, a nawet domek letniskowy – polisa Dom od LINK4 to szansa na ubezpieczenie każdego typu nieruchomości. Ale też dodatkowych pomieszczeń, jak m.in. garaż, piwnice czy przydomowe komórki. Co więcej, w ramach usługi Assistance zyskać można także pomoc fachowców (hydraulik, ślusarz, elektryk).

Polisa obejmuje ochroną szkody związane z uszkodzeniami, zniszczeniami elementów stałych (drzwi, okna, schody, balustrady), ubezpieczyć można ponadto mienie ruchome: znajdujące się wewnątrz (meble, sprzęty RTV i AGD i inne wyposażenie).Można ubezpieczyć również mienie, które znajduje się na zewnątrz. Za przykład niech posłużą panele fotowoltaiczne – opcja na ich ubezpieczenie to jedna z największych zalet polisy Dom od LINK4. A po to ekologiczne źródło energii sięga coraz więcej gospodarstw domowych. Niestety, są one narażone na uszkodzenia przez grad lub wichury. W LINK4 ubezpieczymy zarówno panele zainstalowane na dachach budynków (jako element budynku) , jak i instalacje wolnostojące na terenie posesji (jako budowle).

Dodatkowym atutem pakietu ubezpieczenia Dom jest ubezpieczenie Assistance mieszkaniowe. Assistance – w przypadku zdarzeń losowych - gwarantuje m.in. transport domowników do hotelu oraz nocleg, opiekę nad dziećmi czy dostęp do szerokiej gamy fachowców jak hydraulicy czy elektrycy.

Jeszcze do niedawna o gwałtownych burzach czy porywistych wiatrach mówiliśmy, że są to anomalie pogodowe. Zmieniający się klimat sprawił jednak, że stały się one niejako prawidłowością, a zabezpieczanie się przed ich skutkami wydaje się obecnie nieodzowne.

Materiał promocyjny

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.