Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Czym podlewać grudnika, żeby zakwitł. Ta domowa mikstura zawsze działa

Grudnik (łac. Schlumbergera) nazywany również kaktusem bożonarodzeniowym to kwiat, którego uprawa i pielęgnacja w domu nie są trudne. Mimo wszystko zdarza się, że kwiat gubi kwiaty i nie kwitnie. W artykule wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i tłumaczymy, jak temu zapobiegać.

Czym podlewać grudnika, żeby zakwitł. Ta domowa mikstura zawsze działa
Dzięki tej mieszance, grudnik obsypie się kwiatami Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Grudnik — kwiat kwitnący w listopadzie

Grudnik do naszych domów trafił z lasów Ameryki Południowej, gdzie porasta wierzchołki drzew. Zaczyna kwitnąć w listopadzie – czyli brazylijską wiosną. Wyróżnia się ciemnozielonymi, spłaszczonymi łodygami, które złożone są z wielu członów oraz przepięknymi kwiatami. Jakie kolory ma grudnik? Wybór w sklepach ogrodniczych jest ogromny. Dostępne są rośliny o odcieniach — od białych, poprzez odcienie różu do intensywnej czerwieni i fioletu. Jego pochodzenie sprawia, że ma dość specyficzne wymagania uprawowe.

Grudnik — stanowisko i podlewanie

Grudniki preferują miejsca, które są w miarę jasne, ale nie docierają do nich bezpośrednio promienie słońca. Dlatego powinniśmy ustawiać grudnik w miejscu jasnym, lecz nienasłonecznionym. Dobrym wyborem będzie np. północne okno. Roślina ta nie przepada także za wysokimi temperaturami (najlepsza to ok. 20°C), a w okresach spoczynku powinna być jeszcze niższa. Natomiast ziemia, w której jest posadzony kwiat, powinna dobrze przepuszczać wodę i mieć lekko kwaśny odczyn. Korzenie grudnika nie mogą tkwić w mokrej ziemi. Dlatego też nie zapomnijmy o warstwie drenażu w doniczce np. ze żwiru lub keramzytem. Podlewanie grudnika powinno być umiarkowane i zapewniać roślinie stale wilgotne podłoże. Dodatkowo raz na miesiąc powinniśmy wykonać nawożenie grudnika przy pomocy standardowego nawozu do roślin doniczkowych.

Grudnik nie znosi zmiany miejsca – więc nie przestawiajmy doniczki, jeżeli nie jest to konieczne. Przenosiny w okresie kwitnienia mogą spowodować utratę kwiatów.


Żródło: Dlaczego grudnik nie kwitnie lub zrzuca pąki kwiatowe? Co zrobić żeby grudnik zakwitł? Youtube.com, kanał: makeyourlifegreener

Podlewaniu grudnika wywarem z banana

Do litrowego słoika wrzuć skórkę z jednego lub dwóch bananów. Zalej ciepłą wodą, zakręć i odstaw słoik w ciemne miejsce na 24h. Po upływie tego czasu odlej wywar i rozcieńcz go wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowaną miksturę odstaw na kolejne 2 dni. Grudnika podlewaj co 3-4 tygodnie.

Co zrobić, żeby grudnik zakwitł?

Grudnik zakwitnie, jeżeli zapewnimy mu okres odpoczynku. Od września do października roślina powinna mieć zapewnioną niższą temperaturę powietrza (od ok. 12 do 15°C). Dobre miejsce to taras lub balkon (w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru), lub chłodniejszy pokój. Jeżeli temperatura na zewnątrz spada poniżej 10°C, wnieśmy kwiat z powrotem do mieszkania. W tym czasie nie nawozimy również grudnika i ograniczamy jego podlewanie.

grudnik Aby grudnik zakwitł należy zapewnić mu okres spoczynku. Fot. 123RF/PICSEL

Kiedy zauważymy, że zaczynają pojawiać się pąki – co powinno nastąpić pod koniec października, rozpoczynamy częściowe podlewanie i nawożenie. Przenosimy także roślinę na jej stałe miejsce. Po zakończonym okresie kwitnienia, czyli w  lutym lub marcu, kiedy łodygi zaczną tracić połysk – roślinie należy się drugi okres odpoczynku. Wtedy ponownie zapewniamy mu kilka tygodni chłodu, ograniczamy podlewanie i zaprzestajemy nawożenia.

Odpowiednio potraktowany grudnik, będzie kwitł każdej zimy, a niekiedy może nawet powtórzyć kwitnienie w ciągu roku. Jeśli więc wasz grudnik nie kwitnie, to pewnie dlatego, że nie zapewniliście roślinie właściwego okresu spoczynku. 

Grudnik — rozmnażanie

Rozmnażanie grudnika jest bardzo proste. Wystarczy jeden dojrzały pęd o co najmniej trzech członach oddzielić od reszty rośliny, a następnie gałązkę włożyć do wody na 2-3 tygodnie. Po tym czasie roślina powinna wypuścić korzonki. Taką sadzonkę przesadzamy do doniczki z ziemią i keramzytem na dnie.


 Źródło: PL Jak rozmnożyć grudniki? 2 sposoby na sadzonkowanie grudników. Youtube.com, kanał: makeyourlifegreener

Kiedy przesadzać grudnik?

Najlepiej będzie, jeśli przesadzimy roślinę kilka tygodni po przekwitnięciu. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie zgubi kwiatów podczas kwitnienia.

Drzewa, które leczą - czyli jak działa terapia? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.