Rośliny domowe

Nie wybieraj przypadkowej ziemi do swoich roślin! Które podłoże będzie najlepsze?

Zakładasz swój pierwszy ogródek warzywny, kolorową rabatę, a może zamierzasz sadzić drzewa? Kupiłeś ostatnio kilka roślin doniczkowych i zamierzasz je przesadzić? Zanim sięgniesz po nasiona lub sadzonki, powinieneś kupić odpowiednią glebę. Jednak na rynku można spotkać wiele podłoży. Nie wiesz, który z nich wybrać? Sprawdź.

Nie wybieraj przypadkowej ziemi do swoich roślin! Które podłoże będzie najlepsze?
Nie istnieje jedna najlepsza ziemia dla wszystkich roślin. Każdy gatunek ma inne wymagania uprawoweFot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego dobra ziemia jest taka ważna?

Gleba jest najważniejszym elementem uprawy roślin ogrodowych i doniczkowych. Od jej jakości i struktury zależy, czy wybrane okazy będą mogły prawidłowo się rozwijać. Co więcej, podłoże wpływa na:

 • odporność kwiatów, warzyw i drzew na szkodniki oraz choroby – w dobrej ziemi rośliny mogą rozwinąć mocny system korzeniowy i przetrwać nawet największą inwazję, a po niej na nowo się odrodzić,
 • wygląd uprawianych gatunków – im lepsze podłoże, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wystąpią niedobory np. soli mineralnych, które mogłyby przełożyć się np. na utratę liści czy zmianę pokroju kwiatów, warzyw i drzew,
 • obfitość plonów – jeśli rośliny będą rosnąć w żyznej, bogatej w sole mineralne składniki, będą mieć zapewnione wszystko, co potrzebne do zawiązywania owoców czy plonowania. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się satysfakcjonującymi zbiorami.

Jednak warto pamiętać, że nie istnieje jedna najlepsza ziemia dla wszystkich roślin. Każdy gatunek ma inne wymagania uprawowe. Na przykład lawendy uwielbiają lekką przepuszczalną glebę wymieszaną z piaskiem, borówki kwaśny czarnoziem, a domowe orchidee korę drzewną, keramzyt i łupiny orzecha kokosowego. Z tych powodów zaleca się, aby przed sianiem lub zasadzeniem roślin w ogrodzie czy domu, przygotować ziemię dopasowaną do ich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ziemi?

W sklepach można spotkać różne rodzaje gleby. Aby zapewnić swoim roślinom dobre warunki do rozwoju, powinieneś dokładnie je sprawdzić, zanim cokolwiek w nich posadzisz. Szczególną uwagę zwróć na:

 • skład – w podłożu w workach powinny znajdować się wyłącznie produkty niezbędne wybranym roślinom do życia. Jeśli szukasz gleby np. do storczyków lub innych epifitów, nie powinieneś wybierać zwartej ziemi próchniczej wymieszanej z torfem, a lekką mieszankę np. składającą się z kory drzewnej i kawałków orzecha kokosowego. Natomiast do zwykłych roślin doniczkowych czy w ogrodzie lepiej sprawdzi się klasyczna gleba beztorfowa, ponieważ zapewni im wszystko, co niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Podczas sprawdzania zawartości podłoża warto zwrócić uwagę także na dodatkowe składniki. Wielu producentów dodaje do mieszanek np. wermikulit, perlit lub glinki, które poprawiają ich pulchność i zdolność do magazynowania wody oraz nawozy, które powoli się rozpuszczają i dostarczają roślinie wszystko, co niezbędne do życia. Jeśli wybierzesz wzbogacane podłoże, unikniesz konieczności częstego podlewania czy nawożenia, co przełoży się na ilość prac wokół swoich okazów,

 • kwasowość – każda ziemia sprzedawana w workach ma określone pH. Znajomość tej wartości przed zakupem podłoża jest niezwykle istotna, ponieważ każda roślina ma inne wymagania odnośnie do kwasowości gleby. Np. borówki, rododendrony czy drzewa iglaste dobrze rosną wyłącznie w kwaśnej ziemi. Z kolei np. draceny, bluszcze, maki uwielbiają podłoże zasadowe. Zasadzenie ich w glebie o przeciwnym pH doprowadziłoby wyłącznie do osłabienia tych roślin i narażenia ich na różne choroby,

 • przeznaczenie – w ofercie producentów dostępne są również gotowe mieszanki przeznaczone do określonego typu roślin. Zawierają one starannie skomponowany skład i właściwe pH, które odpowiadają potrzebom danego gatunku, dzięki czemu mogą one równomiernie rosnąć, obficie kwitnąć i plonować. Kierowanie się informacją o przeznaczeniu danego podłoża pozwala uniknąć pomyłki i umieszczenia rośliny w niewłaściwej ziemi. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem.

Warto również zwrócić uwagę na producenta i cenę danej ziemi. Jeśli chcesz mieć pewność, że rośliny będą dobrze się rozwijać, postaw na znaną i sprawdzoną firmę, która od lat zajmuje się sprzedażą podłoży, nasion czy nawozów. Cena takiej gleby może być nieco wyższa, jednak czasem warto zapłacić więcej, aby otrzymać pełnowartościowe podłoże bez niespodzianek w postaci np. pleśni.

ZIEMIA DO STORCZYKÓW Storczyki potrzebują odpowiedniego podłoża. Fot.123RF.com

Tania ziemia mało znanego producenta może się sprawdzić, jednak istnieje ryzyko, że jej jakość będzie odbiegać od oczekiwanej. W rezultacie będzie trzeba wydać więcej pieniędzy np. na nawozy czy środki grzybobójcze.

Jakie rodzaje podłoża są najlepsze?

Szeroki asortyment sklepów ogrodniczych przyprawia cię o przysłowiowy zawrót głowy? Zastanawiasz się, która ziemia będzie najlepsza dla twoich roślin? Niestety nie istnieje jedno podłoże, które będzie idealne dla wszystkich gatunków. Każdemu okazowi trzeba zapewnić inną glebę dopasowaną do jego potrzeb. Można samodzielnie skomponować odpowiednią mieszankę lub skorzystać z gotowej oferty. To drugie rozwiązanie z pewnością ułatwi przesadzenie roślin i znacząco skróci czas pracy. Zwłaszcza że w ofercie dostępne są różnorakie podłoża, np.:

 • dla kaktusów i sukulentów – to lekka ziemia połączona z piaskiem i wermikulitem, które pomagają napowietrzyć podłoże i utrzymać jej właściwą wilgoć. Kaktusy i sukulenty nie lubią nadmiernej wilgoci, zatem gleba musi być jak najbardziej przepuszczalna. Tę glebę można spotkać także pod nazwami "lekkie podłoże" lub "ziemia dla gatunków wrażliwych na wodę",

 • dla palm, dracen, fikusów i juk – to wieloskładnikowe mieszanki ziemi z perlitem i dawką nawozu startowego, które zapewniają roślinom wszystko, co potrzebne na start. Sprawdzą się także dla innych doniczkowych roślin zielonych, które lubią optymalne pH i mają piękne, ozdobne liście, np. paproci, monster czy zamiokulkasów,

 • dla kwiatów – to mieszanki, które zawierają torf wysoki, kompost na bazie ziemi liściowej lub przekompostowaną korę leśną i obornik oraz wstępne nawozy. Wyróżniają się tym, że zawierają sporo azotu, który wspiera kwitnienie. Podłoża przeznaczone do kwiatów domowych i balkonów szczególnie dobrze sprawdzają się do roślin, które mają średnie wymagania odnośnie do ilości składników w ziemi, czyli większości kwiatów doniczkowych i ogrodowych,

 • dla orchidei – to wyjątkowe, niesamowicie przepuszczalne podłoża, które zawierają starannie wyselekcjonowany torf włóknisty, chipsy kokosowe, korę sosnową i keramzyt. Jest przeznaczone wyłącznie dla orchidei, które jako epifity nie żyją w ziemi, a w koronach drzew i na skałach, gdzie pobierają potrzebne substancje z powietrza. Dedykowane podłoże ma imitować naturalne warunki i zapewniać orchideom możliwość swobodnego rozwoju korzeni,

 • do wrzośców i innych roślin kwaśnolubnych – to ziemia, która zawiera przekompostowaną korę sosnową i przesiane wysokie oraz niskie torfy. Dzięki temu wyróżnia się dość niskim pH na poziomie 3,5-4,5. W rezultacie wrzośce mogą spokojnie rozwijać korzenie i kwitnąć.

W sklepach ogrodniczych znajdziesz także ziemię uniwersalną. To dobry wybór np. do ogrodu lub jako baza do tworzenia własnych mieszanek. Jednak warto pamiętać, że po posadzeniu roślin w takim podłożu, po kilku tygodniach konieczne będzie nawożenie.

Nie wybieraj przypadkowej ziemi do swoich roślin! Zdecyduj się na glebę, która zapewni twoim okazom najlepsze warunki do rozwoju. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się piękną, zieloną dekoracją w domu i ogrodzie.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nie wybieraj przypadkowej ziemi do swoich roślin! Które podłoże będzie najlepsze?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.