Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Perełka wśród domowej zieleni. Jest idealna dla zapominalskich

Haworthia limifolia jest świetnym wyborem dla wszystkich tych, którzy szczególnie lubią rośliny o ciekawym, niebanalnym wyglądzie. Ten kwiat doniczkowy ma charakterystyczne liście, a gdy kwitnie, pojawiają się na nim małe „dzwonki”. Dowiedz się, jak dbać o haworthię, by stała się prawdziwą ozdobą domu.

Perełka wśród domowej zieleni. Jest idealna dla zapominalskich
Haworthia limifolia posiada efektowne liście układające się w rozetę. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Haworthia limifolia – charakterystyka

Haworthia limifolia – inaczej zwana haworsją – to jeden z aż 160 gatunków roślin zaliczanych do rodziny złotogłowowatych ( łac. asphodelaceae). Ojczyzną tego egzotycznego gatunku są południowe rejony Afryki – tereny Suazi, Mozambiku oraz RPA. Haworsja pierwszy raz została opisana na początku XX wieku.

Mimo tego, że haworthia limifolia pochodzi z ciepłych krain, to niektóre z jej odmian mogą z powodzeniem być hodowane w klimacie umiarkowanym – a w tym także na domowych parapetach. Zalicza się do nich właśnie haworthia limifolia.

Jak wygląda haworthia limifolia?

Haworthia limifolia przykuwa uwagę zwłaszcza wyglądem swoich liście. To właśnie ze względu na nie bywa ona mylona z aloesem lub z sansewierią.

Liście rośliny są bardzo sztywne, szpiczaste, ostro zakończone i skierowane ku górze. Mają wyrazistą, ciemnozieloną barwę, mogą występować na nich jasne brodawki, jest ich dosyć dużo i są ułożone w efektowną rozetę. Z czasem, gdy roślina się rozrasta, pojawia się wokół niej wiele rozet potomnych.

Haworsja po kilku latach uprawy może zakwitnąć – zdarza się jednak to dosyć rzadko w warunkach domowych. Powodem tego są zwykle błędy w pielęgnacji rośliny – brak jej nawożenia lub nieodpowiednie warunki podczas zimowania. Jednak ci, którzy szczególnie zatroszczą się o swój okaz, mogą spodziewać się, że pojawią się na nim białe, drobne kwiatki nieco przypominające małe dzwonki.

Przeczytaj również: Niezwykły egzotyczny sukulent! Będzie idealny na południowy parapet

Haworthia limifolia – pielęgnacja rośliny

Haworthia limifolia może sprawiać nieco problemów podczas uprawy. Właśnie dlatego na domowy parapet lepiej wybierać kultywary lub mieszańce. Dobrze znoszą one domowe warunki, co pozwala na zjawiskowe rozrastanie się rozet, a nawet na kwitnięcie tych rośliny. Nie trzeba też martwić się o przycinanie haworthii limifolii – jej liście nie wymagają tego zabiegu.

Haworsja to sukulent, dlatego też potrzebuje specjalnej ziemi, stanowiska do uprawy oraz odpowiedniego podlewania i nawożenia. Gubienie liści haworthii limifolii to dosyć rzadkie zjawiskowo – jest jednak ono zawsze efektem nieprawidłowej pielęgnacji danego okazu.

Przeczytaj również: Sukulenty - rośliny dla zapominalskich. Bezobsługowe i efektowne

Haworthia limifolia — stanowisko

Liście haworsji są sztywne i grube, ale wbrew pozorom bardzo delikatne – szkodzi im między innymi bezpośrednia ekspozycja na intensywne promieniowanie słoneczne. Zdecydowanie lepiej czują się w miejscach, w których światło jest rozproszone.

Doniczkę z rośliną można ustawić przy oknie z ekspozycją wschodnią, jednak nie musi ona stać na parapecie. Natomiast jeśli zdarzy się, że będą na nią padały ostre promienie słońca, na jej liściach mogą pojawić się czerwone plamy – znikną one, gdy haworsja zostanie przeniesiona do zacienionego miejsca.

Optymalna temperatura dla tej rośliny to ok. 18-24°C. Jednak zimą musi ona zostać przeniesiona do nieco chłodniejszego pomieszczenia. Wtedy też najbardziej służy jej temperatura między 14 a 16°C.

Haworthia limifolia — ziemia

Haworsja może być uprawiana w takiej samej ziemi co kaktusy. Podłoże, w którym będzie rosła powinno przepuszczalne i żyzne. Może to być np. ziemia kompostowa z dodatkiem glinu i piasku. Warto też umieścić na dnie doniczki warstwę drenażu.

Przesadzanie haworthii limifolii nie jest konieczne, gdyż roślina ta rośnie powoli. Jednak właśnie z tego względu należy zapewnić jej od początku podłoże jak najlepszej jakości, aby w najbliższym czasie nie wymagało ono wymiany.

Przeczytaj również: Najpiękniejsze kwitnące kaktusy

Haworthia limifolia — podlewanie

O podlewaniu tej rośliny należy szczególnie zatroszczyć się latem. Gdy jest ciepło, należy nawadniać ją minimum raz w tygodniu, ale niewielką porcją wody. Roślina ta wymaga podlania zawsze wtedy, gdy podłoże, w którym rośnie, lekko przeschnie. Należy przy tym bardzo uważać, aby jej liście nie miały kontaktu z woda – są one bardzo podatne na gnicie. Oprócz tego należy dość szybko pozbyć się nadmiaru wody, który spłynął podstawek znajdujący się pod doniczką.

W okresie spoczynku – czyli od końca września do początku marca – trzeba mocy ograniczyć podlewanie. Haworsję wtedy nawadniać raz na 2-3 tygodnie.

Haworthia limifolia — nawożenie

Aby haworsja miała piękny wygląd i ciemnozielone, zdrowo prezentującej się liście, należy ją regularnie nawozić – jednak tylko w okresie wegetacji. Sprawdzi się do tego nawóz przeznaczony do pielęgnacji kaktusów lub innych sukulentów. Warto wybrać taki preparat, który rozpuszcza się w lub łączy z wodą – w ten sposób będzie można nawozić roślinę podczas jej podlewania. Wybrany nawóz należy stosować tak często, jak określił to jego producent.

Przeczytaj również: 11 naturalnych nawozów dla roślin domowych. Jak zrobić eko nawóz?

Haworthia limifolia — choroby

Haworsja jest raczej odporna na chorobymimo tego mogą one ją zaatakować. Do najczęstszych problemów, które dotykają te rośliny, należy:

  • gnicie liści i korzeni – właśnie dlatego nie zaleca się podlewania haworsji „od góry”, przy pomocy konewki czy butelki. Lepiej nalewać odpowiednią porcję wody na podstawek umieszczony pod doniczką i poczekać, aż roślina „wypije” tyle płynu, ile będzie potrzebowała. Podstawek ten należy jednak dosyć szybko zabrać spod haworsji – trzeba zrobić to po ok. 15-30 minutach. Zapobiegnie to gniciu korzeni

  • żerowanie wełnowców – są to szkodniki, które często zadomawiają się tam, gdzie jest uprawiana zieleń doniczkowa. Są to małe, puszyste, okrągłe owady żerujące na liściach. Aby się ich pozbyć, należy sięgnąć po specjalny preparat na szkodniki

Haworthia limifolia — rozmnażanie

Z większej haworsji można pobrać małe sadzonki, z których wyrosną nowe rośliny. Taki zabieg może być połączony także z przesadzeniem danego okazu – np. wtedy, gdy będzie on zbyt okazały jak na daną doniczkę.

Zaleca się, aby sadzonki przez ok. 3 dni znajdowały się suchym miejscu. Dopiero potem należy posadzić je w doniczce z ziemią przeznaczoną np. do uprawy sukulentów, w której znajdzie się też warstwa drenażu. Oprócz tego można też siać nasiona haworsji – jednak zadanie to jest dość trudne, wymagające, dlatego powinni decydować się na nie jedynie osoby doświadczone w uprawie roślin.

Kto powinien wybrać haworsję?

Haworsja to roślina, która świetnie odnajdzie się na domowym parapecie. Jest ceniona zarówno ze względu na swoje walory wizualne, jak i dosyć łatwą uprawę. Mogą ją hodować nawet zapominalscy, gdyż – szczególnie zimą – bardzo długo wytrzyma bez podlewania.

Ponadto świetnie wkomponowuje się w klimat nowoczesnych wnętrz – może stanowi jeden z okazów przeznaczonych do zaaranżowania przestrzeni w stylu urban jungle. Haworsja jest intensywnie zielona, ma jednocześnie prostą, ale bardzo ciekawą formę, a tym, którzy będą o nią dbali, odwdzięczy się, kwitnąc i rodząc małe, urocze kwiaty.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.