Rośliny domowe

Róża jerychońska ma niezwykłe zdolności. Sprawdź, jakie ma wymagania

Róża jerychońska, inaczej nazywana zmartwychwstanką, to roślina, która w momencie suszy zasycha, natomiast podlana – pięknie się odradza. Stąd właśnie jej nazwa. Ten ciekawy, ozdobny gatunek wygląda naprawdę okazale. O kwiatku tym można na jakiś czas zapomnieć, a i tak będzie pozostawał przy życiu. Dowiedz się, jak wyglądają uprawa i pielęgnacja róży jerychońskiej.

Róża jerychońska ma niezwykłe zdolności. Sprawdź, jakie ma wymagania
Róża jerychońska to niezwykle ciekawa roślina domowa. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Róża jerychońska – charakterystyka

Róża jerychońska (Selaginella lepidophylla), nazywana także zmartwychwstanką, jest zaliczana do grupy roślin pustynnych. Znaczy to tyle, że kwiat ten ma niezwykłe zdolności przetrwania. Innymi słowy, zasycha ona w niekorzystnych dla jej rozwoju warunkach, żeby po upływie pewnego czasu wrócić do życia i zachwycać swoją intensywną zieloną barwą. Stąd też wzięła się potoczna nazwa tej niezwykłej róży.

Anastatica hierochuntica należy do rodziny Brassicaceae. W naturalnym środowisku występuje najczęściej w zachodniej części Azji. Wyglądem przypomina niewielką, szaro-brązową kulkę. Ma ona zdolność do kurczenia się w okresie suszy. Ożywa z kolei, gdy dostarczy się jej wody lub mocno wilgotnego powietrza. Pod wpływem wilgotności, zwiększa bowiem swoją objętość. Dzięki temu roślina jest w stanie przetrwać nawet w nieodpowiednich warunkach przez wiele lat. Ukorzeniona róża jerychońska potrafi rozrosnąć się na szerokość ok. 30-35 cm. W tym czasie wypuszcza także drobne, białe kwiaty.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez JASMINE (@the.piper.maru)

Zmartwychwstanka z pewnością należy do roślin ciekawych, a zarazem dziwnych. Jednak z racji niewymagającej uprawy i pielęgnacji, kwiat ten jest polecany do hodowli domowej. Co ciekawe, to procesy związane z ewolucją tych roślin sprawiły, że są one w stanie przetrwać nawet w ekstremalnych warunkach. Ich żywot wygląda następująco: w momencie, gdy jest im zbyt gorąco lub pozbawione są dostępu do wody – szybko zasychają. Silny wiatr zmienia ich lokalizację, przesuwając rośliny po podłożu. Toczące się kulki ponownie ożywają w odpowiednim dla nich środowisku. Oprócz tego, Anastatica hierochuntica odznacza się zdolnościami regeneracyjnymi. Z tego powodu potrafi bardzo intensywnie i szybko odrastać. Istnieją dwa, najbardziej popularne gatunki tych kwiatów i są to:

  • anastatika rezurekcyjna,
  • widliczka łuskowata. 

Róża jerychońska – uprawa i pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja róży jerychońskiej to czynności bardzo proste i właściwie bezproblemowe. Aby odżyła, wystarczy zapewnić jej niewielką ilość wody, odpowiednią wilgotność i dostęp do słońca.

W pomieszczeniach mocno nasłonecznionych, należy na stałe zapewnić roślinie podstawkę z wodą. Warto pamiętać, aby nie wystawiać zmartwychwstanki na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. W przeciwnym razie kwiat ten szybko traci wilgoć i usycha. Warto więc zadbać o właściwe podlewanie róży jerychońskiej.

Aby uprawa rośliny w warunkach domowych była udana, należy zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Róża jerychońska dobrze czuje się w jasnych, ciepłych i wilgotnych miejscach. Nie przepada natomiast za nagłymi zmianami temperatury.

Rzecz się ma podobnie w momencie przesadzenia róży jerychońskiej do gleby. Należy ją bowiem dość często nawadniać. W efekcie tego na dłużej zachowa swoje zielone i zdrowe liście. Warto zapamiętać, że roślina ta powinna być podlewana obficie. Można nawet przelać jej korzenie. Zabieg powinno się wykonywać z użyciem świeżej, przefiltrowanej wody. Tę, która zalega w podstawce zbyt długo, trzeba systematycznie wymieniać.

Zmartwychwstanka nie musi rosnąć w ziemi. Róża jerychońska ma to do siebie, że do prawidłowego rozwoju potrzebuje jedynie wody. Jeśli będzie wystarczająco nawodniona, zaraz po rozwinięciu liści należy zapewnić jej odrobinę spokoju. Wówczas roślina przejdzie w stan spoczynku. Można tego dokonać w okresie zimowym, przenosząc ją do suchego pomieszczenia. Najlepiej, aby okres suszy trwał ok. 2-3 tygodni. Jest on potrzebny do późniejszej wegetacji rośliny. Po upływie tego czasu, cały cykl związany z powołaniem do życia gwiazdy jerychońskiej można powtórzyć. Jeśli jednak zamierzasz posadzić kwiat w ziemi, zapewnij mu dobre podłoże. Najlepsza dla niego jest gleba zmieszana z torfem ogrodniczym i piaskiem.

Ta niezwykła roślina jest bardzo wrażliwa na bakterie i grzyby. Dlatego podczas przycinania róży jerychońskiej warto odpowiednio zabezpieczyć narzędzia, co uchroni zmartwychwstankę przed pleśnią. W tym celu należy włożyć nożyczki do mieszanki wody z alkoholem i dokładnie przetrzeć ostrze. Ten specyficzny kwiat jest podatny na formowanie, z łatwością można go też wyrównać.

Nawożenie, rozmnażanie i choroby róży jerychońskiej

Nawożenie róży jerychońskiej jest właściwie zbędne. Podobnie jest w przypadku innych zabiegów pielęgnacyjnych – ten gatunek także ich nie potrzebuje. Aby prawidłowo o niego zadbać należy dostarczać mu jedynie dużą ilość świeżej wody.

Rozmnażanie róży jerychońskiej nie jest rzeczą prostą. A to dlatego, że roślina ta nie ma ani kwiatów, ani nasion. Nie da się tego dokonać również poprzez podział bryły korzeniowej czy liści. Jedynym sposobem na zwiększenie populacji tego kwiatu jest rozmnażanie przez zarodniki. Mieszczą się one na szczytach pędów. Jeśli chcesz wykonać ten zabieg, musisz delikatnie odciąć wierzchołki pędów i posadzić je w pojemnikach. Jeśli czynność ta została przeprowadzona prawidłowo, po niedługim czasie ucięte części rośliny powinny się z powodzeniem ukorzenić.

Jeśli chodzi o choroby róży jerychońskiej, to nie ma ich zbyt wiele. Najczęstszą z nich jest tzw. czarna plamistość. Objawia się ona powstawaniem na drobnych listkach róży ciemnych plam. W związku z tym zmartwychwstanka mocno podupada na zdrowiu. Osłabiona, może już nie rozwijać liści. Gdy u swojego egzemplarza zauważysz podobne oznaki natychmiast reaguj. W tej sytuacji pomóc może jedynie natychmiastowy oprysk.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Dominic Troiani (@domthingz)

Kolejną chorobą może być mączniak rzekomy, którego objawy przypominają czarną plamistość. W przypadku tej infekcji, u swojej róży możesz zauważyć jasnożółte, drobne plamki na liściach lub całych pędach. Oprócz ciemnych kropek możesz dostrzec także mączysty nalot. Zaatakowane pędy mogą zostać trwale uszkodzone i nie wrócić do pierwotnego stanu.

Reasumując, róża jerychońska to niezwykle ciekawa roślina domowa. Z powodzeniem może być uprawiana przez początkujących ogrodników, ponieważ ciężko jest ją pozbawić życia. Zmartwychwstanka swoim zmiennym wyglądem zachwyca nie tylko botaników, ale również fanów nietypowych roślin. Ponadto, sam proces pielęgnacyjny tego kwiatu praktycznie w ogóle nie sprawia problemów. Wystarczy zapewnić roślinie dostęp do wody, oczywiście, jeśli chce się podziwiać ją w pełnej krasie. Dodatkowo, wyjeżdżając na długie wakacje nie trzeba prosić znajomych o opiekę nad tymi wyjątkowymi okazami. Odrodzą się nawet po kilku miesiącach spoczynku. Gwiazda jerychońska podczas uprawy nie potrzebuje także nawożenia ani innych zabiegów pielęgnacyjnych. Będzie więc trafionym prezentem dla osób, które nie mają „ręki do kwiatów”.

infografika, jak podlewać kwiaty

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Róża jerychońska ma niezwykłe zdolności. Sprawdź, jakie ma wymagania"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.