Rośliny domowe

Urzeka majestatycznym pokrojem liści. Jak uprawiać flebodium?

Flebodium to paproć domowa, która znakomicie prezentuje się zwłaszcza w wiszących pojemnikach. Ale sposobów jej hodowania jest znacznie więcej. Roślina wyróżnia się ładnymi, dużymi liśćmi o ciekawym zabarwieniu. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Jak wygląda uprawa i pielęgnacja flebodium?

Urzeka majestatycznym pokrojem liści. Jak uprawiać flebodium?
Flebodium albo paproć złocista to jedna z najciekawszych paprotek uprawianych w domach. Fot.CC Search
REKLAMA

Spis treści:

Flebodium – co warto wiedzieć?

Flebodium (łac. Phlebodium aureum) to bylina z rodziny paprotkowatych, która jest znana także jako paproć złocista. Nazwa ta jest dość przewrotna, bo liście bynajmniej nie mają złocistego odcienia. Najczęściej są natomiast zielone lub błękitnozielone.

Paproć ta pochodzi z terenów karaibskich oraz z Hawajów – w tych regionach świata można ją spotkać w naturalnym środowisku. W naturze flebodium rośnie:

 • między konarami drzew,

 • jako epifit,

 • w podłożu,

 • w szczelinach skalnych.

Niezależnie od stanowiska, zachwyca majestatycznym pokrojem liści. Tworzy grube, pokryte łuskami kłącze. Natomiast liście, osadzone na długich i cienkich ogonkach, są błyszczące i mają nieco kanciasty, a niekiedy pierzasty kształt. W domowej uprawie dorastają one do około metra długości. Flebodium nie zakwita, a mimo to znakomicie prezentuje się przez cały rok.

Do wybranych odmian paproci złocistej zaliczają się:

 • odmiana Blue Star – z mocno powycinanymi liśćmi ze stalowoniebieskim nalotem;

 • odmiana Davana – o mocno powcinanych, pofalowanych, postrzępionych liściach.

flebodium Najczęściej spotykamy flebodium o soczysto zielonych liściach, ale są też odmiany o liściach w odcieniu szaro-niebieskim. Fot.CC Search

Uprawa i pielęgnacja flebodium

Paproć złocista wymaga takich warunków uprawnych, które mają dużo wspólnego z klimatem tropikalnym. Chodzi więc o to, by zapewnić jej wilgotne powietrze, próchnicze podłoże, umiarkowane oświetlenie. Wszystko to będzie dla rośliny namiastką tego, co otrzymuje w naturze.

Miej też na uwadze, że w wersji doniczkowej paprocie złociste powinny rosnąć jako solitery. Z uwagi na dość gęsty pokrój, będą źle czuły się w bliskim sąsiedztwie innych domowych roślin.

 • Stanowisko flebodium

Paproć Phlebodium aureum będzie potrzebować dużo rozproszonego światła. Nie lubi ona miejsc bezpośrednio nasłonecznionych, za to świetnie czuje się w półcieniu. Uwzględnij to, planując stanowisko flebodium. Miejsce na odległej ścianie, na wysokim kwietniku albo na oknie w łazience północnej – takie opcje będą najlepsze. W tym ostatnim przypadku szczególnie łatwo utrzymać pożądany poziom wilgoci, bo roślina będzie pobierać ją z powietrza.

Czym może grozić wystawienie gatunku na zbyt i intensywne działanie słońca? W takim wariancie na liściach zaczną być widoczne oparzenia, a gleba będzie zbyt szybko wysychać.

Pamiętaj również o tym, że paproć złocista nie powinna być umieszczana zbyt blisko grzejników. Trzeba również unikać w jej przypadku przeciągów i częstych przenosin.

Jeśli chodzi o idealną temperaturę w pomieszczeniu, to musi ona oscylować w granicach od 20 do 24 stopni Celsjusza. Gdy zimą na parapecie robi się zbyt zimno, to trzeba paprotkę przestawić do cieplejszego miejsca. Tam, gdzie będzie panować więcej niż 12 stopni Celsjusza.

Przeczytaj również: Wiecznie zielona roślina idealna dla początkujących. Jak dbać o zroślichę?

Zroślicha Zroślicha pięknie prezentuje się we wnętrzach. Fot. 123RF.com

 • Jaka ziemia dla flebodium?

Idealna ziemia dla flebodium powinna być żyzna i próchnicza.

Bardzo dobrze sprawdzi się mieszanka ziemi gliniastej, torfu, rozłożonych liści i gruboziarnistego piasku. Natomiast zwykła ziemia kompostowa również spełni swoje zadanie.

 • Podlewanie flebodium – o czym trzeba pamiętać?

W przypadku flebodium podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne, ale nie mokre. Dlatego podlewaj tę roślinę doniczkową z częstotliwością 2 – 3 razy w tygodniu. Możesz nawet zwiększyć ten zakres, jeśli jest gorąco i woda szybko paruje. Zimą ogranicz podlewanie do nawadniania raz na 7 dni.

Staraj się zawsze wlewać wodę tuż przy ściance doniczki. W ten sposób ograniczyć ryzyko „wyłysienia”, bo nowe liście nie wyrastają na środku, tylko właśnie na skraju.

Na pewno dobrą praktyką w przypadku Phlebodium aureum jest też sporadyczne zraszanie liści lub nawilżanie powietrza przy pomocy urządzenia. Wówczas masz pewność, że flebodium będzie się ładnie rozwijać, a liście nie zbrunatnieją.

 • Jak wygląda nawożenie flebodium?

W okresie intensywnego wzrostu, a więc późną wiosną i latem, trzeba rozpocząć nawożenie flebodium. Zasilaj roślinę preparatem mniej więcej raz na dwa tygodnie.

W tym celu zastosuj uniwersalny nawóz przeznaczony do pielęgnacji paproci. Idealny będzie również wieloskładnikowy środek do gatunków o liściach ozdobnych.

 • Przycinanie flebodium – czy trzeba to robić?

Przycinanie flebodium nie jest konieczne. Oczywiście możesz co jakiś czas wycinać te bardziej przesuszone lub zniszczone fragmenty. Natomiast pozwól roślinie rosnąć we własnym tempie.

 • Rozmnażanie flebodium

Ten rodzaj paproci, podobnie jak choćby niekropień, rozmnaża się przez wysiew zarodników lub też przez podział kłącza. Zarodniki pojawiają się wiosną i latem – dostrzeżesz je na spodzie blaszki liściowej.

Rozmnażanie flebodium najlepiej połącz z intensywnym nawadnianiem i nawożeniem.

Jak i kiedy przesadzać flebodium?

Flebodium złociste lubi mieć ciasno w doniczce, dlatego przenosiny nie muszą być tak częste, jak w przypadku wielu innych roślin domowych.

Przesadzanie flebodium powinno odbywać się na wiosnę, na przykład raz na rok lub raz na dwa lata. Pamiętaj o tym, by zawsze na dno doniczki dać warstwę drenażu. Możesz też dołożyć porcję przefermentowanego torfu.

Choroby flebodium

Jakie są najczęściej występujące choroby flebodium? Schorzenia można podzielić na dwie grupy:

 • fizjologiczne,

 • grzybowe

Wśród tych pierwszych znajduje się na przykład zasychanie liści, ich żółknięcie lub brązowienie. Może też dochodzić do systematycznego zamierania ich brzegów.

Do drugiej kategorii chorób zalicza się głównie plamistość liści paproci. Jest ona wywoływana jest przez grzyby Alternaria, Colletotrichum i Phyllosticta. Po czym rozpoznać, że masz do czynienia właśnie z taką nieprawidłowością? Zauważysz ciemne szarobrązowe plamy o owalnym kształcie. Jeszcze innym niepokojącym znakiem są tworzące się na spodniej stronie blaszki liściowej ciemne skupiska grzybów. Na szczęście z taką chorobą można sobie poradzić, stosując opryski fungicydami.

Dlaczego flebodium gubi liście? Podobnie jak wiele innych paproci, także Phlebodium aureum jest narażona na suchość i gubienie liści. Flebodium traci je w momencie, gdy podłoże jest albo przesuszone, albo przelane. Jeśli więc zauważysz, że coś jest nie tak, szybko reaguj.

Flebodium złociste – ciekawa roślina domowa o pięknych liściach

Paproć złocista to ładnie prezentująca się roślina, którą można hodować tradycyjnie lub na przykład podwiesić ją pod sufitem w doniczce. Jeszcze ciekawszym wariantem jest przymocowanie jej do dużego konara w zacienionym miejscu w ogrodzie. Albo umieszczenie w ogrodzie zimowym, gdzie świetnie się rozrośnie, mając do dyspozycji specyficzny mikroklimat.

Jak widzisz, możliwości jest mnóstwo. Jeśli tylko zadba się o odpowiednią pielęgnację flebodium, to będzie zachwycać przez wiele lat.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować kroton, by zachwycał wyglądem. Podlewaj go tylko taką wodą

kroton Kroton to bardzo piękna i dość popularna w naszym kraju roślina doniczkowa. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Urzeka majestatycznym pokrojem liści. Jak uprawiać flebodium?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.